Pajūrio naujienos
Help
2022 Sausis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną-1°C debesuotumas 100 %
Naktį1°C debesuotumas 92 %
Apklausa

Ar visuomeniniai rinkimų komitetai turėtų būti prilyginami politinėms partijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Snieguolė Miceikaitė

Dažna situacija, kai tėvai savo vaikui, norinčiam įsigyti būstą už paskolą, pradiniam įnašui dovanoja pinigų. Tačiau ką daryti, jei kyla grėsmė, kad vaikui nepavyks išmokėti paskolos ir gresia prarasti būstą, o kartu su juo ir į jį investuotus pinigus? Į skaitytojo klausimą apie tai, ar yra išeitis, atsakė Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos (LJAA) narė, advokato padėjėja Snieguolė Miceikaitė.

Skaitytojos klausimas:

– Šių metų balandžio 13 d. sūnus paėmė 100 tūkst. Eur paskolą butui pirkti. Pradiniam įnašui 50 tūkst. Eur dovanojome mes, tėvai, – pinigus pervedėme keliais bankiniais pavedimais, mokėjimo paskirtyje nurodydami, kad pinigai dovanojami sūnui – butui pirkti. Jeigu susiklostytų tokios aplinkybės, kad paskolą grąžinti sūnui sektųsi sunkiai (panašu, kad taip ir bus), greičiausiai būtų priimtas sprendimas butą parduoti. Kaip mes su vyru galėtume susigrąžinti įmokėtą sumą? Gal su sūnumi pasirašyti vekselį ar kažkaip kitaip uždėti šiai sumai kokius nors saugiklius? O gal būtų įmanoma užginčyti dovanojimą? Kokiais įmanomais būdais galėtume „priminti“ sūnui apie savo indėlį į butą?

LJAA narė, advokato padėjėja Snieguolė Miceikaitė:

– Aptariamu atveju pinigai buvo sūnui perduoti neatlygintinai, kaip dovana. Dovanojimo sutartis yra valios aktas, kuriuo šio sandorio šalys sąmoningai siekia tam tikro tikslo – dovanotojas nori neatlygintinai perduoti turtą kito asmens nuosavybėn, o apdovanotasis nori jį neatlygintinai gauti. Tokiam sandoriui sudaryti dovanotojo valia turi būti išreikšta įstatymo nustatyta forma. Dovanojimo sutartimi dovanotojas neatlygintinai perduoda turtą ar turtinę teisę apdovanotajam nuosavybės teise.

Kai dovanojama didesnė negu 1,5 tūkst. Eur suma, turi būti sudaroma rašytinė sutartis, o dovanojimo sutartį, kurios suma didesnė kaip 14,5 tūkst. Eur, privalo patvirtinti notaras. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kelios sudarytos dovanojimo sutartys (pavyzdžiui, kelios dovanotos sumos mokėjimo pavedimais) tam pačiam asmeniui per neilgą laikotarpį, gali būti teismo pripažintos kaip vienas sandoris ir, jei sudėjus visus sandorius, dovanotina suma viršija 14,5 tūkst. Eur sumą – privaloma notarinė forma.

Kadangi šiuo atveju buvo padovanota 50 tūkst. Eur suma, dovanojimo sutartis privalėjo būti notarinės formos, priešingu atveju, dovanojimo sandorį galima pripažinti negaliojančiu, o apdovanotasis privalėtų grąžinti dovanotą sumą. Taigi tai būtų pagrindas kreiptis į teismą ir prašyti pripažinti dovanojimo sandorį negaliojančiu, nes sudarytas sandoris nebuvo patvirtintas notaro.

Taip pat dovanojimą gali panaikinti teismas, esant bent vienam iš šių pagrindų: 1) kai apdovanotasis pasikėsina į dovanotojo ar jo artimųjų giminaičių gyvybę ar tyčia juos sunkiai sužaloja; 2) kai apdovanotasis atlieka prieš dovanotoją tokius veiksmus, kurie yra neabejotinai griežtai smerktini geros moralės požiūriu; 3) jeigu apdovanotasis su jam dovanotu turtu, turinčiu dovanotojui didelės neturtinės reikšmės, elgiasi taip, kad kyla reali to turto žuvimo grėsmė.

Svarbu ir tai, kad dėl dovanojimo sandorio panaikinimo į teismą galima kreiptis per vienerių metų ieškinio senaties terminą, skaičiuojamą nuo tos dienos, kurią dovanotojas sužinojo arba turėjo sužinoti apie nurodyto pagrindo atsiradimą.

Jei duotoje situacijoje tėvai siekia išvengti kreipimosi į teismą dėl dovanojimo sandorio nuginčijimo, jie galėtų susitarti su sūnumi, kad pervesti pinigai yra ne dovanojimas, o paskola, tačiau šiam susitarimui turi pritarti sūnus – dovanotojas negali apsigalvoti ir atsiimti dovanos, nesant paminėtų sąlygų. Paskolos faktą galima įforminti notarų biure sūnui pasirašant vekselį, arba paskolos sutartį. Vekselį išduoda paskolos gavėjas, pagal kurį jis įsipareigoja, suėjus vekselyje nurodytam terminui, sumokėti gautą paskolos sumą. Pasirašius vekselį yra paprastesnis procesas, siekiant atgauti skolą, nes, suėjus skolos apmokėjimo terminui, jei skola negrąžinta, vekselio turėtojas privalo paskolos gavėjui pateikti vekselį apmokėti paskutinę mokėjimo termino dieną arba per dvi po jos einančias darbo dienas. Po to, kai buvo pateiktas vekselis apmokėti, vekselio turėtojas gali ne ginčo tvarka kreiptis į notarą dėl vykdomojo dokumento išdavimo ir gavus vykdomąjį įrašą, jį pateikti antstoliui išieškoti.

Turint pasirašytą paskolos sutartį, paskolos gavėjui negrąžinus paskolos, paskolos davėjas turi kreiptis į teismą prisiteisti skolą ir, teismui priėmus sprendimą, paprašyti teismo vykdomojo rašto, kurį galima teikti antstoliui. Todėl dėl greitesnės ir paprastesnės procedūros rekomenduojama pasirašyti būtent vekselį.

Aptariamu atveju, tėvams turint išduotą sūnaus vekselį ar pasirašytą paskolos sutartį būtų pagrindas reikšti reikalavimą sūnui dėl konkrečios paskolos/vekselio sumos, bet negarantuotų dovanotos sumos neliečiamumo ar pan., nes sūnui pardavus butą ir atsiskaičius su hipotekos kreditoriumi, gali būti, kad neužtektų likusių pinigų atsiskaityti su tėvais.

PASTABA.

Pateiktas atsakymas yra bendro pobūdžio, neišanalizavus visų turimų dokumentų ir nežinant visų faktinių aplinkybių, todėl jis neprilygsta individualiai teisininko konsultacijai.

---

Lietuvos jaunųjų advokatų asociacija (LJAA) vienija šalies advokatus bei advokatų padėjėjus iki 45 metų, teisės mokslų studentus bei teisininkus (daugiau apie organizaciją ir narystę joje – www.ljaa.org).

LJAA nariai specializuojasi įvairiose teisės srityse, todėl jie gali profesionaliai atsakyti į skirtingos tematikos skaitytojų klausimus, pavyzdžiui, šeimos teisė, darbo teisė, verslo teisė, statybų teisė, administracinė teisė ir t.t.

Savo klausimus skaitytojai gali siųsti el. p.: pn.klausimas.teisininkui@gmail.com.

Prašome aiškiai išdėstyti situaciją ir nurodyti savo kontaktus (jie nebus viešinami), kad kilus neaiškumams, būtų galima su jumis susisiekti ir pasitikslinti klausimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas