Pajūrio naujienos
Help
2022 Sausis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną-1°C debesuotumas 100 %
Naktį1°C debesuotumas 92 %
Apklausa

Ar visuomeniniai rinkimų komitetai turėtų būti prilyginami politinėms partijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Galimybių pasai pateikė naujų iššūkių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-09-17
Į „Senukus“ trečiadienį užsukusių pirkėjų, tarp jų – ir Linos Bruzdeilynienės (centre) Galimybių pasus tikrino pardavėja konsultantė Nijolė Tumienė (dešinėje).

Nuo rugsėjo 13-osios įsigaliojus Galimybių pasams, kretingiškiai, kaip ir kiti šalies gyventojai, susidūrė su visiškai nauju, ligi šio nepatirtu reiškiniu: norint patekti į didesnius prekybos centrus, maitinimo ar paslaugų įstaigas, reikalaujama Galimybių paso ar kito alternatyvaus dokumento. „Pajūrio naujienos“ domėjosi, kaip su šia naujove susitvarko verslininkai ir kaip ją priima klientai, išklausė ir skaitytojų pirmųjų skundų.

Pirkėjų sumažėjo perpus

Reikalauti iš pirkėjų Galimybių paso privaloma stambiuosiuose prekybos centruose, kurių plotas didesnis kaip 1,5 tūkst. kv. m, – Kretingoje prekybos centrai „Senukai“ ir „Norfa“, – ir nebūtinų prekių parduotuvėse. Tačiau kurios yra nebūtinų prekių parduotuvės, Vyriausybės dokumentuose nesukonkretinta. Todėl pirmieji nesusipratimai jau ir įvyko pirmadienį, kai skaitytoja Ingrida pasipiktino, kad viena Kretingos miesto centre įsikūrusi grožio ir kosmetikos prekių parduotuvė jos pareikalavo Galimybių paso, o kita – ne.

Trečiadienio rytą prie įėjimo į prekybos centrą „Senukai“ pirkėjus pasitiko ir jų Galimybių pasus tikrino dvi darbuotojos: pardavėja konsultantė Nijolė Tumienė ir apskaitininkė Dalia Jarmolavičienė.

Moterys pastebėjo, kad pirmomis dienomis pirkėjų srautai sumažėjo perpus, tačiau mano, kad žmones galbūt baugina nežinia ir prie naujovių reikia priprasti. „Dauguma pirkėjų į tai, kad prašome Galimybių paso, reaguoja geranoriškai, nors teko išklausyti ir piktų žodžių“, – sakė „Senukų“ darbuotojos.

Vieni pirkėjai patikrai pateikia popierinius, kiti – skaitmeninius pažymėjimus, taip pat vienodai Galimybių pasus ir ES skaitmeninius pažymėjimus. Pasitaiko, kad atsineša ir kitokių dokumentų, tačiau darbuotojos sakė nukreipiančios pirkėjus į gretimą vaistinę, kad išsiimtų Galimybių pasą ir su juo grįžtų.

„Nors, patikrinus Galimybių pasus, parduotuvėje kaukės nebėra privalomos, tik – rekomenduojamos, bet mes pačios jas vis vien dėvime, o ir dauguma pirkėjų, matydami mūsų pavyzdį, įeidami užsideda“, – tikino N. Tumienė.

Gyvūnų prekės – be ribojimų

Garbaus amžiaus pirkėjas Vidmantas, tądien užėjęs į „Senukus“ be jokio dokumento, patikino turįs jį savo automobilyje, tad jam teko sugrįžti atgal. O pirkėja Lida Bruzdeilynienė iškart pateikė skenuoti programėlę savo mobiliajame telefone. Paklausta, kaip mano, ar Galimybių pasas padės užkirsti kelią kovidui plisti, sakė abejojanti, tačiau kaip sąmoninga pilietė laikosi tvarkos.

Ir N. Tumienė, ir D. Jarmolavičienė sakė laukiančios, kada situacija pagerės – žmonės pasiskiepys ir gyvenimas vėl sugrįš į normalias vėžes. Rotušės aikštėje įsikūrusios gyvūnų maisto ir žūklės prekių parduotuvės konsultantas Mindaugas Jokšys sakė, kad tokio pobūdžio parduotuvėms nėra privaloma reikalauti Galimybių paso, tačiau, pagal rekomendacijas, jo galėtų prašyti. „Mes džiaugiamės, kad tik pirkėjai ateina, neišsibėgioja – verslininkai ir taip stipriai nukentėjo per pandemiją.“

Į gyvūnų prekių ir žūklės parduotuvę užėjęs kretingiškis Bronislovas Žalinauskis tebesinaudoja skiepų pažymėjimu, tačiau ketino pasirūpinti ir Galimybių pasu.

Besišnekučiuojant į šią parduotuvę užsukęs Bronislovas Žalinauskis sakė nuolat besinešiojąs skiepų pažymėjimą, Galimybių paso dar neišsiėmė, tačiau ketina artimiausiu metu tai padaryt. „Žinau, kad daug kur jo reikalauja, bet aš mažai kur tevaikštau – mano pagrindinė parduotuvė yra čia“, – juokavo aistringas žvejys.

Leisti ar neleisti į tualetą?

Užkandinės „Centro picerija ir kebabai“ savininkė Inga Martinkienė sakė, kad jie iš savo klientų nereikalauja Galimybių paso, nes nusprendė maistą tiekti tik išsinešimui.

„Ateina jaunimo kompanijos, gaila žiūrėti, kad negalime jų įsileisti. Jei dauguma jų turėtų Galimybių pasus, o nors vienas – ne, ir negalėtume įleisti. Kaip reikėtų jaustis patiems. Mes nenorime skirstyti žmonių. O dar sužinojome, kad lauke aptarnaujami klientai negali naudotis tualetu patalpų viduje. Daugybė nepatogumų ir neaiškumų, o išsiaiškinti niekas nepadeda. Nei Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje, nei Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre konkrečių atsakymų, kaip dirbti, negavome“, – tvirtino I. Martinkienė.

Redakcijai susisiekus su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstove Klaipėdoje Rita Viskantiene, ši patikino, kad jų tarnyba taip pat negavo konkretaus išaiškinimo, o ir teisės aktuose nėra tokio punkto, kad asmenys be Galimybių pasų aptarnaujami lauko kavinėse, negali naudotis tualetu patalpose.

„Teoriškai tualetas turėtų būti prie lauko kavinių terasos. Tačiau juk verslininkai, rengdami kavines, tokios situacijos nenumatė. Manau, kad tol, kol tvarka nėra reglamentuota teisės aktais, verslininkai šioje situacijoje turėtų vadovautis protingumo kriterijais“, – teigė R. Viskantienė.

Kai publikacija jau buvo parengta, Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patikslino sprendimą, kad visgi lauko kavinių klientai be Galimybių paso galės naudotis tualetu patalpose.

Orumą žeidžiantys nesusipratimai

Pavardės prašiusi neviešinti Kretingos ligoninėje slaugytoja dirbanti moteris redakcijai išliejo apmaudą: nebeveikiant automobilio pulteliui, ji norėjusi užbėgti nusipirkti elementų į Žemaitės al. esančios „Maximos“ patalpose įsikūrusią elektroninėmis ir buities technikos prekėmis prekiaujančią parduotuvę.

„Parodžiau ES skaitmeninį pažymėjimą, bet manęs neįleido, atseit – negalioja, nes praėjo 180 dienų nuo skiepų. Dirbu slaugytoja kovidiniame skyriuje, antrą skiepą gavau sausio 19-ąją. Buvome pirmieji bandomieji triušiai, gelbėdami žmonių gyvybes, o dabar, atseit, skiepai nebeveikia. Betgi trečiuoju skiepu dar nė neskiepija“, – guodėsi medikė.

Kretingos vakcinavimo centro koordinatorė Raimonda Gerdauskienė paaiškino, kad skiepytis 3-uoju skiepu nėra privaloma, tačiau, pagal Vyriausybės nurodymus, trečiąkart jau skiepijami medikai, socialinių įmonių darbuotojai, asmenys per 65 m. amžiaus ir tam tikros ligonių grupės.

Ji mano, kad minėtame prekybos centre įvyko grynai techninis nesklandumas – aparatai nėra tiksliai konfigūruoti ir ne visuomet nuskenuoja Galimybių pasui alternatyvių dokumentų kodus. „Galimybių pasas ir ES skaitmeninis pažymėjimas yra lygiaverčiai, juos turėtų skenuoti vienodai, o jei tai nevyksta sklandžiai, vadinasi, yra padarytos tam tikros įstatymų spragos. Galimybių pasas išduodamas tik 2 mėn. ir automatiškai atsinaujina, o ES skaitmeninis pažymėjimas yra be termino ir visuomet galiojantis“, – patikino R. Gerdauskienė.

---

*Be Galimybių paso galioja ir kiti dokumentai, įrodantys vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą įrodantys dokumentai. 

*Turintiems Galimybių pasą, dėvėti kaukes nėra privaloma, tačiau rekomenduojama, taip pat rekomenduojama laikytis atstumų. Kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos be Galimybių paso, dėvėti kaukes, laikytis atstumų, valdyti srautus yra būtina.

*Šiuo metu numatyta, kad Galimybių paso neturintys asmenys galės lankytis tik maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių, ortopedijos technikos parduotuvėse ir turgavietėse, kurių plotas neviršija 1,5 tūkst. kv. m. Galimybių paso neturintys galės įsigyti ir augalų, sėklų bei trąšų.

*Nebūtinųjų prekių parduotuvės klientų be Galimybių paso ar kito alternatyvaus dokumento aptarnauti negalės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas