Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar išvardintumėte Lietuvos partijas, ar pasakytumėte jų skaičių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Istorinius ginklus reikalaujama deaktyvuoti

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2021-06-18
Kretingos muziejuje sukaupti senoviški ginklai-eksponatai iškeliavo į Klaipėdos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą.

Antradienį Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai iš Kretingos muziejaus patalpų surinko ir įvertinti išsivežė 95 senoviškus ginklus-eksponatus, tarp kurių 8 dvivamzdžiai ir 7 vienvamzdžiai šautuvai, 4 automatiniai ginklai, sunkusis kulkosvaidis „Maksim“, 5 automatiniai ginklai su 4 šaunamųjų ginklų vamzdžiais, 18 pistoletų ir jų dalys, revolveris, 30 šovinių šaudyti revolveriu ir 10 kitokių šovinių, 2 rankinės granatos ir sprogmuo. Kitą dieną buvo paskelbta, kad dėl neteisėto disponavimo šiuo turtu pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 253 str. 1 d.

Šokiravo keliamos bylos

Kad pareigūnai išsivežė nuo pat muziejaus įkūrimo, tai yra nuo 1935-ųjų, sukauptą ginklų kolekciją, palikdami tik kardus ir durklus, direktorės Vidos Kanapkienės nenustebino, mat 2019 metais rugsėjo 1 d. įsigaliojus Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo naujai redakcijai, šauti negalintiems ginklams laikyti yra privalomas neterminuotas leidimas. Jo įstaiga kol kas neturi, bet gegužę pagal inventorizacijos knygas parengtus išsamius laikomų senovinių ginklų sąrašus su aprašais ir numeriais Apskrities vyriausiajam policijos komisariatui yra pristačiusi.

„Tačiau mane, kaip ir kitų Lietuvos muziejų vadovus, patekusius į tokią pat situaciją, šokiravo žinia apie iškart pradėtus ikiteisminius tyrimus ir jau keliamas baudžiamąsias bylas“, – atviravo V. Kanapkienė.

Iš Lietuvos muziejų asociacijos užvakar ji gavo raštą, kad muziejininkų vardu visiškai netinkamiems šaudyti ginklams laikyti leidimo išsiėmimo terminą prašoma atidėti ilgesniam laikui negu iki šių metų rugsėjo, kaip buvo nurodyta lig šiol. Kultūros ministras Simonas Kairys su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite, direktorės žiniomis, derasi, kad muziejų, iš kurių paimti neregistruoti kaip nenaudojami ir nedeakytvuoti ginklai bei šaudmenys, vadovams ir fondų saugotojams nebūtų keliamos baudžiamosios bylos.

Prireiks grandiozinių sumų

Muziejams norint pareigūnų paimtus ginklus ir šaudmenis susigrąžinti, reikės juos deaktyvuoti, kartu su licencija tai kainuos didžiules pinigų sumas.

„Kitaip nebus, lėšų tam turės skirti valstybė. Jeigu neskirs, visi paimtieji eksponatai tikriausiai bus nacionalizuoti“, – svarstė V. Kanapkienė.

Direktorės žodžiais, per ilgą laiką Kretingos muziejuje sukaupta arti 300 gyventojų dovanotų įvairių senovinių ginklų. Dar tuomet, kai muziejus buvo įsikūręs vienuolyne, juos patikrinusi, laikyti leidimą buvo išdavusi tuometė Kretingos rajono milicija. Visi ginklai-eksponatai – gerokai surūdiję, pergręžti, sugadinti, plika akim žiūrint, akivaizdu, kad netinkami naudoti, bet ir tokius įstatymas reikalauja deaktyvuoti. Kaip ir lig šiol nepajudintą garsųjį Salantų tanką, stūksantį Orvidų sodybos pašonėje Gargždelės kaime. Pajudėjo procesai dėl Salantų tanko

„Vyksta negeri dalykai, rajono valdžia mus apie pirštą suka. Jau atsigirdom, kad tanką ruošiasi brangiai parduoti. Su mumis niekas nieko nederina, tarsi ne bendrasavininkiai būtume, nors tą brolio parsigabentą seną kriošeną 30 metų čia, sodyboje, saugome. Valdžia turi popierių, kad tankas priklauso Savivaldybei, ir – kvit“, – piktinosi sodybą prižiūrinti mirusio skulptoriaus V. Orvido sesuo Palmira Beniušienė.

Tačiau rajono meras Antanas Kalnius tokias žinias pavadino gandais. „Tanką ruošiamasi deaktyvuoti ir apie tai gauti pažymą. Apie pardavimą bei išvežimą iš Kretingos rajono negali būti nė kalbos“, – užtikrino jis. Kiek Savivaldybei procesai kainuos, rajono vadovas neatskleidė, šiuo metu vyksta viešieji tanko nukenksminimo paslaugos pirkimai.

Šaltinių teigimu, suma gali siekti 5 tūkst. eurų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas