Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mokinių kūrybos vainikas – Kretingos miesto legendoms

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2021-06-11
Kretingai skirtą koliažą sukūrė Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos pedagogės Rasa Užpelkytė ir Rima Baukaitė.

Kūrybinis jaunimo žiedas iš Kretingos ir aplinkinių rajonų savo meniniais darbais įprasmino dvi mūsų krašto istorines asmenybes – Kretingos miesto įkūrėją, karvedį, didiką Joną Karolį Chodkevičių ir kunigą, botaniką, mokslininką Jurgį Ambraziejų Pabrėžą.

Orientyrai – jubiliejinės datos

Mokinių pleneras buvo surengtas Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje, šios mokyklos pedagogėms Valdonijai Karaliūnienei ir Eglei Litvinienei išvien su Lituanistikos centro vadove Milda Šukiene įgyvendinant projektą „Pažinkime Kretingą“.

Mokinių kūryba vienos dienos plenere „Jono Karolio Chodkevičiaus ir Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos atmintys Kretingoje“ tarsi vainikavo bendrą lituanistų ir dailės pedagogų darbą. Plenero dalyviai iš Kretingos meno mokyklos, Simono Daukanto progimnazijos, Jurgio Pabrėžos universitetinės ir Pranciškonų gimnazijų, Jokūbavo mokyklos-daugiafunkcio centro, taip pat svečiai iš Klaipėdos Adomo Brako dailės ir Šilutės meno mokyklų įvairia technika perteikė savo vizijas – kaip jie įsivaizduoja J. K. Chodkevičių ir J. A. Pabrėžą, jų nuopelnus ir Kretingoje įspaustus pėdsakus.

Šilutės meno mokyklos Švėkšnos klasės dailės mokytojas Vytautas Bliūdžius atviravo: „Labai džiaugėmės, sužinoję, kokį turtingą palikimą turi Kretinga. Tokie žmonės jį kūrė. O mes taip menkai juos pažinome.“ Įspūdžio pagautas jis pats ėmėsi grafiškai vaizduoti simbolines duris, vedančias į Kretingos bažnyčios zakristiją, iš kurios lyg Dievo kūriniai veržėsi J. A. Pabrėžos aprašytieji augalai.

Į plenerą V. Bliūdžius atvyko su dviem mokinėmis Emilija Eidukyte ir Liepa Martinkute, kurios taip pat grafiškai vaizdavo senąją Kretingos bažnyčią ir Žiemos sodo fragmentus.

Meninio projekto sumanytojos – Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos pedagogės (iš kairės) Milda Šukienė, Valdonija Karaliūnienė ir Eglė Litvinienė

Sugrįžo iš virtualaus pasaulio

„Pagaliau kūrybingiems vaikams atsirado galimybė pabėgti nuo kompiuterio, prie kurio jie lyg ir priaugo per karantiną. Tai galimybė vėl pamatyti save ir kitus, ir – šitiek grožybių bei įdomybių kaimynystėje. Tiesiog akyse vaikai atsigavo, sakė – jau norisi piešti, perteikti tai, ką ne virtualiai, bet pagaliau vėl pamatėme gyvai“, – tikro bendravimo džiaugsmą perteikė A. Brako dailės mokyklos pedagogė Rima Baukaitė, pritariant kolegei Rasai Užpelkytei. Jų mokinės Izabelė Mikalauskaitė, Jesija Karpinskaja ir Ugnė Juciūtė piešė įvairia technika – markeriais, akvarele ir pieštuku.

Dailės mokytojų V. Karaliūnienės ir Renatos Rusteikienės ugdomi pabrėžiečiai – Angelina Gražulytė, Viktorija Rutonytė, Goda Burbaitė ir Domantas Vaičius – savo tapybos darbuose vaizdavo į mūšį vesti karius pasirengusį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmoną J. K. Chodkevičių, o Viltę Orlakaitę ir Aleksandrą Misiūnaitę labiau domino J. A. Pabrėžos asmenybė – jos vienuolį mokslininką pavaizdavo jo celėje.

Darbus – į leidinį ir parodas

Iš dviejų dešimčių jaunųjų kūrėjų tapybos darbų itin išsiskyrė Kretingos meno mokyklos Dailės skyriaus pedagogės Linos Nikartienės ugdomų mokinių – šiemet šią mokyklą baigusios Gabrielės Jasaitės ir tik į ją įstojusios Austėjos Rusytės keramikos kompozicijos. G. Jasaitė žvelgė į Kretingą per simbolines duris, kaip ir

J. K. Chodkevičius, įamžintas skulptoriaus Adomo Skiezgelo paminkle Rotušės aikštėje. Kompozicijos apačioje – moneta su įžymiojo karvedžio atvaizdu, lyg jo įamžinimas visos tautos istorijoje.

O A. Rusytė drąsiai ėmėsi kurti kompoziciją iš šamotinio molio ir džiovintų augalų – taip ji vaizdavo J. A. Pabrėžą ir jo herbariumus. Šis menininkės kelią pradedančios mokinės darbas žavėjo minties polėkiu ir technikos įvairove.

„Visi plenero darbai guls į specialų leidinį, o patys darbai rudeniop bus eksponuojami Kretingos rajono kultūros centre ir Kretingos bažnyčios galerijoje surengtose parodose“, – akcentavo V. Karaliūnienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas