Pajūrio naujienos
Help
2021 Gegužė
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną8°C debesuotumas 22 %
Naktį4°C debesuotumas 18 %
Apklausa

Ar iškeisite automobilį į nemokamą visuomeninį transportą Kretingos mieste?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmai nagrinėti priėmė Kretingos rajono savivaldybės mero Antano Kalniaus skundą dėl Kretingos rajono savivaldybės tarybos šių metų sausio 29 d. priimto sprendimo panaikinti 2 iš 3-jų politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybes.

Pirmąkart vasarį teikto A. Kalniaus skundo administracinio teismo Klaipėdos rūmai nepriėmė. Nutartį nepriimti skundo A. Kalnius apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, šio teismo nurodymu, teismo Klaipėdos rūmai ėmėsi nagrinėti A. Kalniaus pareiškimą.

A. Kalnius teismo prašo panaikinti 2021 m. sausio 29 d. sprendimą dėl politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo, priteisti jam, kaip pareiškėjui, šioje byloje iš atsakovo Kretingos rajono savivaldybės tarybos jo patirtas bylinėjimosi išlaidas ir laikinai, iki galutinio sprendimo šioje byloje sustabdyti tarybos sprendimo galiojimą.

Politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų 3 pareigybes – mero patarėjo, mero padėjėjo ir tarybos sekretorės – Savivaldybės taryba buvo patvirtinusi 2019 m balandžio 11 d. Sprendimą sumažinti 2 pareigybes priėmė praėjusį metų gruodį susiformavusi nauja Savivaldybės tarybos valdančioji dauguma, kuriai meras A. Kalnius nepriklauso, jis buvo ankstesnės, subyrėjusios valdančiųjų koalicijos narys, kuri ir buvo patvirtinusi tuos 3 etatus.

Bylą nagrinėjanti teismo Klaipėdos rūmų teisėja Eglė Kiaurakytė tenkino A. Kalniaus prašymą ir laikinai sustabdė Savivaldybės tarybos sprendimo dėl minėtų etatų panaikinimo galiojimą. Tarybos sausio 29 d. priimtas sprendimas įsigaliojo kovo 1 d. Vykdydamas tarybos sprendimą meras A. Kalnius vasario 25 d. pasirašė potvarkius atleisti Savivaldybės tarybos sekretorę ir mero padėjėją, išmokant joms gauto vidutinio darbo užmokesčio 2 mėnesinių algų dydžio išeitines išmokas ir kompensacijas už nepanaudotas atostogas.

Tarybos nepanaikintą etatą meras išsaugojo savo patarėjui. „Mero teisė yra spręsti, kurią pareigybę palikti, palikau mero patarėjo, nes tarybos sekretorės ir mero padėjėjos funkcijas atlikti galėtų ir Savivaldybės administracija“, – aiškino A. Kalnius.

Kaip bus elgiamasi šiuo atveju, kai teismas laikinai sustabdė sprendimo dėl pareigybių mažinimo vykdymą po to, kai mero potvarkiu darbuotojai jau atleisti, o jų funkcijos pavestos Savivaldybės administracijos darbuotojams? Savivaldybės taryba, kaip atsakovė šioje byloje, teismo nutartį dėl laikino Savivaldybės tarybos sprendimo vykdymo sustabdymo gali skųsti. Įprastai tarybai atstovauja meras. A. Kalnius teigė, kad pasikonsultavęs su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija nusišalino nuo bet kokios tarybos veiklos, susijusios su šia byla. „Apie savo nusišalinimą penktadienį pranešiau visiems tarybos nariams, ką darys toliau vicemeras, nežinau“, – sakė A. Kalnius, akcentavęs, kad teisme siekia išsiaiškinti, kokios yra mero ir tarybos galios, sprendžiant dėl politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigybių skaičiaus nustatymo, kai Vietos savivaldos įstatyme yra įtvirtinta, kad meras tarybai teikia siūlymus dėl šių pareigybių skaičiaus. Sprendimo projektą dėl politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus sumažinimo inicijavo dabartinė Savivaldybės tarybos valdančioji dauguma.

Šalys (taryba ir meras) dėl bylos nagrinėjimo rašytinio proceso tvarka arba per „Zoom“ vaizdo konferencijų programą teismui turi pranešti iki 2021 m. gegužės 7 d. Taryba turi nuspręsti, ką deleguos byloje atstovauti jai, kaip atsakovui. Tikėtina, kad šioje byloje tarybai atstovaus mero pavaduotojas Dangiras Samalius. Dėl atstovo byloje, skųsti ar ne teismo nutartį dėl tarybos sprendimo vykdymo laikino sustabdymo, tarybos politikai turėtų nuspręsti neeiliniame arba kitą savaitę, t. y. balandžio 29 d. suplanuotame posėdyje.

---

Šį pirmadienį Konstitucinis teismas (KT) paskelbė, kad prieš šešerius metus Lietuvoje įvesti tiesioginiai mero rinkimai prieštarauja Lietuvos valstybės Konstitucijai. „Pažymėtina, kad teisės požiūriu, tiesioginiai merų rinkimai, kai jį rinktų savivaldybės bendruomenė, yra įmanomi tik pakeitus Konstituciją“, – pareiškė teismas. Šis KT nutarimas įsigalios 2023 m gegužės 3 d., tai yra baigiantis dabar išrinktų merų kadencijai. Tam, kad tiesioginiai mero rinkimai neprieštarautų Konstitucijai, yra būtina taisyti Konstituciją.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas