Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Spręsti delegavo rajono tarybai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2021-04-09

Kretingos rajono savivaldybės Atminimo ženklų įrengimo komisija praėjusį ketvirtadienį–penktadienį, be kitų klausimų, aptarė ir kretingiškio Stasio Šimkaus iniciatyvą Kretingos įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus atminimą įamžinti įteisinus Kretingos rajono herbą, panaudojant Chodkevičių giminės herbo simbolį – Grifą, arba grifoną.

Rajono Savivaldybės tarybos ir komisijos nariui Dariui Petreikiui pasiūlius, tęstiniame komisijos posėdyje dalyvavo ir idėjos autorius S. Šimkus, kuris išsakė istorinius ir teisinius argumentus, kodėl Kretingos rajono savivaldybė rajono herbu turėtų pasirinkti Chodkevičių giminės simbolį.

Atminimo ženklų įrengimo komisijos pirmininkas Dangiras Samalius „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad komisija pagal savo nuostatus negali svarstyti klausimų, susijusių su herbo parinkimu ir tvirtinimu, todėl iniciatyvos autorius S. Šimkus dėl to raštu turėtų kreiptis į rajono Savivaldybės tarybą.

S. Šimkus gi tvirtino, kad, jam dalyvaujant posėdyje, jis išgirdęs ir supratęs, jog į rajono tarybą pagal savo kompetencijas gali ir turėtų kreiptis Atminimo ženklų įrengimo komisija.

Tą patį patvirtino ir šios komisijos narys D. Petreikis, kurio pastebėjimu, Atminimo ženklų įrengimo komisija iš tiesų neturi kompetencijos tokiems klausimams spręsti, tačiau būtent ji turėtų kreiptis į rajono tarybą ir inicijuoti svarstyti klausimą dėl Kretingos rajono herbo.

„Pasiūliau, kad, norint įamžinti Jono Karolio Chodkevičiaus atminimą, rajono Savivaldybės pastate apskritai galėtų atsirasti istoriniai Kretingos herbai su aprašymais, kas taip pat įprasmintų miesto kūrėjų atminimą ir jo raidą“, – sakė D. Petreikis, kuris pasidžiaugė, kad jo idėjai pritarė ir Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas.

Komisijos posėdžiui pasibaigus, „Pajūrio naujienos“ nuomonės paklausė ir kraštiečio, istorijos žinovo, Heraldikos akademijos direktoriaus Pauliaus Vaniuchino.

– Kaip vertinate kretingiškio Stasio Šimkaus iniciatyvą, idėją įamžinti J. K. Chodkevičiaus atminimą herbu su jo giminės simboliu – Grifu?

– Idėja įamžinti J. K. Chodkevičiaus atminimą yra sveikintina. O ar reikia pakeisti dabartinį Kretingos miesto herbą, kuriame vaizduojama Švč. Mergelė Marija, laikanti ant rankų kūdikėlį Jėzų, į Chodkevičių giminės naudotą Grifo herbą, – jau kitas klausimas, kurio aš nekomentuosiu. Pakeisti patvirtinto herbo etalono figūrą ar spalvas galima tik turint Lietuvos heraldikos komisijos ir etaloną patvirtinusios institucijos pritarimą dėl tokio keitimo tikslingumo.

– Ar ta iniciatyva nėra pavėluota, kai Kretinga jau turi savo herbą su Švč. Mergelės Marijos simboliu ir kad, pagal Lietuvos įstatymus, kaip yra minėjęs Julius Kanarskas, rajono centro – miesto – herbas yra ir viso rajono herbas?

– Lietuvos Respublikos valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatyme yra aiškiai nurodyta, kad savivaldybės herbas yra jos centro herbas. Kai savivaldybės centras nėra savivaldybės teritorijoje, savivaldybės herbas yra didžiausio savivaldybės teritorijoje esančio miesto herbas arba kitas patvirtintas herbas. Šiuo atveju sprendimą dėl savivaldybės herbo priima savivaldybės taryba.

– Ar istoriškai būtų teisinga Grifo simbolį ir Kretingos įkūrėją įamžinti, sukuriant herbą Kretingos seniūnijai, kuri vienija Padvarius, Rūdaičius, Kurmaičius, Klibius ir kitas aplink Kretingą esančias gyvenvietes, kaip yra siūloma komisijos?

– Šiuo klausimu reikia dialogo ne tik su vietos bendruomene ir visuomeninių organizacijų atstovais, bet ir su istorikais, heraldikos specialistais. Galbūt Kretingos rajono savivaldybės taryba galėtų sudaryti atskirą komisiją šiam klausimui nagrinėti.

– Kokia būtų procedūra ir tėkmė visų reikalų tvarkymo, jeigu vis dėlto rajono taryba priimtų sprendimą įteisinti Grifą, kaip Kretingos rajono herbą?

– Jei Kretingos rajono taryba priimtų tokį sprendimą, tada rajono merui reikėtų kreiptis į Lietuvos heraldikos komisiją ir į Lietuvos Respublikos Prezidentą, kad gautų pritarimą dėl tokio keitimo tikslingumo (nauja ikonografinė medžiaga, herbo keitimo pagrįstumą patvirtinantys istorijos šaltiniai). Manau, tai būtų pirmas precedento neturintis atvejis atkūrus Lietuvos valstybę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas