Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorė Viktorija Kukštienė perspėjo: dėvint kaukes, griežtai nenaudoti dekoratyvinės kosmetikos.

Kilus koronaviruso pandemijai, apsauginės kaukės tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, o moterys jau pajuokauja, kad kaukių spalvą ir dizainą greit galėsime derinti prie batelių.

Klaipėdos valstybinės kolegijos Kineziterapijos ir grožio terapijos katedros lektorė Viktorija Kukštienė pasidalino patarimais, įžvalgomis, ką reikėtų daryti, kad, dėvint kaukes, nepakenktume veido odai, kaip ją prižiūrėti, kad būtume gražūs ir sveiki.

– Kokią įtaką veido odai daro apsauginių kaukių dėvėjimas? – „Pajūrio naujienos“ paklausė V. Kukštienės.

– Dėl kaukių nešiojimo gali būti sukeliamas kontaktinis dermatitas, okliuzyvinė aknė, papulės, arba spuogeliai, pūslelės, odos niežulys, jautrumas, odos sausumas arba padidėjusi riebalinių liaukų sekrecija, jaučiamas skausmas ties kaukės kraštais, pablogėja esamų dermatozių būklė, pakyla audinių temperatūra, dėl ko yra jaučiamas diskomfortas, sudirgimas, eritema (raudonumas), atsiranda odos įtrūkimų.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių pasitaiko nepageidaujamos odos reakcijos, – netaisyklingas kaukių nešiojimas, o nuolatinis ir ilgalaikis kaukių dėvėjimas sukuria drėgną, šiltą terpę, ir taip suardomas apsauginis odos barjeras, pablogėja jau esamų odos būklių būsena. Kaukių dėvėjimas gali sukelti ir nepageidaujamų odos būklių, kadangi kaukės yra gaminamos iš įvairių medžiagų, tokių, kaip medvilnės, šilko, šifono arba dažniausiai – iš neausto polipropileno pluošto, kuris dėl jam naudojamų klijų gali išskirti formaldehidą ir pan.

– Ar esama skirtumo, kokios – vienkartinės ar daugkartinės – kaukės naudojamos?

– Pagrindinė kaukių funkcija – apsaugoti. Atliktas tyrimas dėl medžiaginių kaukių efektyvumo, siekiant apsisaugoti nuo oro užterštumo, parodė, kad medicininės paskirties kaukės yra efektyvesnės už medžiagines kaukes. Tad siūlyčiau labiau naudoti vienkartines aukšto barjero medicinines kaukes arba respiratorius. Pagal visus reikalavimus keisti jas kiek įmanoma dažniau, o esant odos problemoms – būti ypač atsakingiems.

– Vis dėlto nusprendus nešioti daugkartines kaukes, kokį audinį geriau rinktis?  

– Kaukėms siūti siūlyčiau naudoti skirtingus audinius, kurie galėtų veikti sinergetiškai, pavyzdžiui, medvilnė ir šilkas – medvilnė atlieka mechaninį, šilkas – elektrostatinį filtravimą. Geriau rinktis natūralaus pluošto audinius. Jei jau pasirenkamas šis variantas, kaukių turėti tiek, kad būtų galimybė jas keisti kuo dažniau, tik sudrėkus. Skalbti aukštoje temperatūroje, lyginti karštu lygintuvu.

– Ar nėra pavojaus, kai, dėvint kaukę lauke, į ją kvėpuojama, ji sudrėksta, ir drėgnas audinys liečia odą?

– Būtent tokioje situacijoje veido oda ir nukenčia. Daugumos apsauginių veido kaukių dėvėjimo problemų priežastis – sumažėjęs odos apsauginio barjero efektyvumas. Sutrikdžius odos apsauginį barjerą yra aktyvuojami biocheminiai procesai, kurie paskatina jį kuo greičiau atstatyti. Padidėja keratinocitų proliferacija ir diferenciacija, barjero lipidų sekrecija. Sutrikus odos apsauginio barjero funkcijai, oda tampa jautresnė išoriniams veiksniams, dėl to oda tampa jautri – lengviau prasiskverbia įvairūs dirgikliai, sukeliantys odos problemas.

– Kaip padėti odai? Gal verta, prieš dėvint kaukę, papildomai tepti kremu, ar tai geriau padaryti po kaukės dėvėjimo?

– Visų pirma, būtina išsiaiškinti kiekvieno asmens individualius šią būklę provokuojančius faktorius. Iš esmės būtinas tinkamas raginio sluoksnio vystymasis ir jo priežiūra, siekiant apsaugoti odą nuo cheminių ir mikrobinių atakų bei nuo odos dehidratacijos. Drėkinti veido odą, pagal galimybes daryti pertraukas dėvint kaukes. Esant veido odos problemoms kreiptis į dermatologus, kosmetologus. Nebandyti spręsti pačiam odos problemų. Griežtai nerekomenduojama dėvint kaukes naudoti veido dekoratyvinę kosmetiką. Prausti veidą reikėtų bemuiliais prausikliais su švelniai rūgštine terpe, svarbu, kad juose nebūtų dirginančių medžiagų, tokių, kaip natrio laurilo sulfato. Taip pat reikėtų stengtis kuo mažiau mechaniškai dirginti veidą. Naudojant kosmetiką, – vengti odą dirginančių medžiagų: kvapiklių, naftos produktų ir panašiai.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas