Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šalina sutrešusius dvaro parko medžius

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2021-02-23
Dvaro parke šalinami audrų nuversti, per laiką sutrešę ar menkaverčiai medžiai.

Pavasarėjant Kretingos muziejus iš dvaro parko pradėjo šalinti senus, pavojų praeiviams keliančius medžius: aplinkui rūmus jau nupjauta apie dešimt šimtamečių uosių, klevų ir vienas ąžuolas.

Kretingos muziejaus Ūkio skyriaus vedėjas Kostas Razgaitis sakė, kad, kol leidžia oro sąlygos – ant tvenkinio tebesilaiko ledas, komunalininkai pirmiausia ėmė doroti medžius prie trečiojo tvenkinio, arčiausiai rūmų. „Klevas pernai per audrą buvo nuvirtęs, virsdamas dar aplaužė ir kitus medžius. Teko šiuos pašalinti. Dvaro parko alėjų kryžkelėje, greta garažų, taip pat buvo grėsmingas, vos ant žievės besilaikęs senas ąžuolas, jį taip pat buvo būtina nupjauti“, – kalbėjo K. Razgaitis.

Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė neslėpė, kad kretingiškiai į senųjų medžių kirtimą išsyk sureagavo neigiamai: „Raginu juos ateiti, kol medžiai dar dorojami, ir pasižiūrėti, kad šių kelmai – sutrešę, tuščiaviduriai. O jeigu užgriūtų ant kokio praeivio, sakytų, kad nesirūpiname, nesaugome žmonių.“

Apačioje rūmų verandos, prie tvenkinio, nukirsti 5 medžiai: 2 uosiai ir 3 klevai, šalia auga vienintelis retas gauruotasis alksnis, kurį muziejininkai siekia išsaugoti. „Kai bus pašalinti vargani medžiai, atsivers gražesnis vaizdas į dvaro rūmus“, – J. Tertelienė patikino, kad šalinamų medžių amžius – maždaug 80–100 metų. Dauguma jų buvo savaime užaugę, išskyrus grafų Tiškevičių laikais pasodintą ąžuolą.

Seniausi parko ąžuolai, kurių amžius 300–400 metų, auga pievoje priešais dvaro rūmus, o pats seniausias, arboristų manymu, sodintas dar didiko Jono Karolio Chodkevičiaus laikais, auga prie šlaito, nuo kurio takas per tiltelį veda darželio link.

Šią savaitę dar bus pjaunami papuvę uosiai prie vandens malūno ir amatų centro. Seniūnija yra išdavusi leidimą dar pašalinti apie 30 medžių prie II dvaro tvenkinio, – J. Tertelienės žodžiais, papuvę uosiai ten gerokai užgožia vešinčius juodalksnius.

J. Tertelienė pasidžiaugė, kad nuo šiol yra supaprastinta tvarka, išduodant leidimus šalinti medžius: „Prieš kertant, medžius apžiūri ir įvertina speciali komisija, sudaryta iš seniūnijos, muziejaus atstovų, aplinkosaugininkų ir paveldosaugininkų. Anksčiau leidimas būdavo išduodamas kasmet. Savivaldybė darbams įprastai skiria 2 tūkst. Eur, ir jei tų pinigų neišnaudojame konkrečiais metais, jie grįžta į rajono biudžetą, o kitais metais – vėl komisija, gaištamas laikas, vėl prašome pinigų, nors planas sudarytas į priekį. Dabar jau galime nuosekliai juo vadovautis, gavę leidimą 10-iai metų.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas