Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nasrėnuose, Motiejaus Valančiaus muziejuje įvyko renginys, skirtas vyskupo Motiejaus Valančiaus 205-osioms gimimo metinėms paminėti. Buvo pristatytas Žemaičių vyskupystės žemėlapis ir docento Broniaus Paradausko projektas “Valančiaus Žemaitija”.

Žemėlapį pristatė Nasrėnų M.Valančiaus muziejaus direktorius Algimantas Čėsna.

Žemėlapį, kuris išleistas 1855 metais, pristatė muziejaus direktorius Algimantas Čėsna. Jis, bendraudamas su Kaune gyvenančiu docentu B.Paradausku, sužinojo, jog Vilniuje, universiteto bibliotekoje yra saugomas žemėlapio originalas. Docentas padarė jo kopiją ir atvežė į Nasrėnus.

Anot A.Čėsnos, manoma, kad žemėlapį padarė broliai Juozapas ir Vincentas Juzumai. Juozapas – daktaras, o Vincentas – kanauninkas. Be Juozapo ir Vincento šeimoje buvo dar du broliai kunigai.

- Unikalu tai, kad nebūdamas specialistas, Juozapas padarė tokį didžiulį darbą. Manau, kad tai pirmasis žemėlapis, padarytas lietuvio, o ne kitataučio,- sakė A.Čėsna.

J.Juzumas, prieš darydamas žemėlapį, išsistudijavo rusų karo topografų darytą Kauno gubernijos žemėlapį.

Žemėlapis buvo rengiamas vyskupo M.Valančiaus poreikiams, todėl jame pažymėti socialinės reikšmės bei atskiri objektai. Žemėlapyje pavaizduoti ne tik vyskupijoje, bet ir gretimose teritorijose esantys miestai: Vilnius, Panevėžys, Pasvalys ir kt.

Keliai žemėlapyje paženklinti skirtingai. Gyvenvietės pagal gyventojų skaičių ir administracines funkcijas sugrupuotos į septynias kategorijas, ir jos pavaizduotos vis mažėjančiais ir paprastėjančiais ženklais.

Nors ir neįprasta, autorius žemėlapyje pavaizdavo ir karčiamas. Manoma, jog tai padaryta, kad vyskupui būtų lengviau administruoti.

Gubernijos centro pavadinimai žemėlapyje išsiskyrė pabrėžtinai didelėmis juodomis stačiomis didžiosiomis raidėmis, miesteliai – mažosiomis stačiomis, o kaimai bei dvarai – kaligrafinio kursyvinio šrifto raidėmis.

Žemėlapyje skirtingai pažymėtos ir mūrinės bei medinės bažnyčios, jų pastatymo datos.

Anot A.Čėsnos, šį žemėlapį galima priskirti prie pirmųjų lietuviškosios sakralinės kartografijos kūrinių, nes jame sukaupta nemažai informacijos iš Lietuvos bažnyčių istorijos.

Nasrėnuose saugoma antro žemėlapio leidimo kopija. Ant šio leidimo nėra Juozapo vardo, ten figūruoja Vincentas. Manoma, kad Vincentas turėjęs silpnybę pasisavinti svetimus darbus.

Pasak docento, Mokslų akademijoje yra išlikęs ir pirmojo leidimo žemėlapis, kuris, deja, nuo laiko labai susidėvėjęs.

B.Paradauskas pristatė projektą “Valančiaus Žemaitija”. Tai - pradinė fotoalbumo idėja kompiuteriniame variante. Projekto autorius mano, kad kompiuterinis variantas galėtų būti gera mokymo priemonė - apie valandą trunkantis filmukas supažindintų moksleivius su Žemaitija, M.Valančiumi ir jo kūryba, nes, pasak docento, jaunimas sunkiai skaito jo kūrinius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas