Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sukūrė ryškią festivalio aurą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2020-09-11
Režisierius Nerijus Gedminas šiemet į festivalį Kretingoje pakvietė itin novatoriškus spektaklius sukūrusius šalies teatrus, parodas.

Rugsėjo 16-ąją į Kretingą pagaliau atvyksiantis (dukart nukeltas) Nacionalinio dramos teatro spektaklis „Durys“ bus tarsi praėjusių metų tradicinio meno festivalio „Kita erdvė. Vakarų krantas[3°]“ užbaigimas , o taip pat ir – prasidėsiančio šiųmetinio festivalio startas. Šiemet žiūrovų, patikino šio festivalio sumanytojas ir organizatorius Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatro vyriausiasis režisierius Nerijus Gedminas, laukia itin įspūdingi novatoriški reginiai.

Apdovanotas 4 scenos „Aukso kryžiais“

N. Gedminas priminė, kad vienas svariausių numatytų praėjusio festivalio renginių – spektaklis „Durys“ pirmąsyk neįvyko todėl, kad susižeidė vienas šokėjų, o kitąkart koją pakišo pandemija.

„Šis spektaklis bus ne vien festivalio atspirties taškas, bet ir išbandymas visai miesto teatro bendruomenei: mums, rengėjams, teks verstis iš savų resursų – šiemet festivaliui, skirtingai nuo ankstesnių kartų, negavome lėšų iš Kultūros tarybos. Todėl iš anksto atsiprašau žiūrovų, kad teks branginti bilietus. Į pastarąjį spektaklį „Durys“ dar galios ankstesnė kaina – 8 Eur, tačiau kiti spektakliai jau bus brangesni“, – festivaliui nepalankios situacijos neslėpė N. Gedminas.

Tačiau, nepaisant finansinių kliūčių, režisierius labai kviečia kretingiškius pasižiūrėti neįprastą spektaklį „Durys“, sukurtą vadinamąja nonsensine, arba nesąmoninga, beprotiška, pačių aktorių išgalvota, kalba.

„Tai bus vienas tų spektaklių, kai – daug istorijų, lyg ir nėra vientiso siužeto, tačiau visgi galima apčiuopti jas vienijančią bendrą atsakomybės ir išsiveržimo iš kasdienės rutinos baimės liniją. Aktoriai ir šokėjai sukuria įspūdingus vaidmenis, – šis spektaklis apdovanotas 4 scenos „Aukso kryžiais“. Nors kai kam jis gali ir nepatikti, visgi „sofos ekspertams“ nereikėtų turėti išankstinės skeptiškos nuomonės, kviečiu ateiti ir pamatyti patiems“, – ragino režisierius.

Spektaklis pasivaikštant gamtoje

Spalio 11 dieną kretingiškiams bus parodytas Agnijos Šeiko teatro spektaklis-promenada istorine tema „Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“. Tai – spektaklis, kritikų pavadintas deimantu, nedidelei, iki 40 žiūrovų, auditorijai. Spektaklis pasivaikščiojant ir per ausines klausantis teksto, atskleidžiančio karalienės Luizės istoriją, ir sykiu stebint šokėjų pasirodymą. N. Gedmino manymu, jam labiausiai tiktų dvaro parko aplinka, tačiau pati A. Šeiko iš anksto atvykusi apžiūrės, kurios Kretingos miesto erdvės spektakliui patraukliausios.

„Tokie spektakliai-promenados Europos teatruose nėra naujas žanras, tačiau Lietuvoje kryptingai tuo keliu eina tik A. Šeiko teatras“, – N. Gedminas sakė, kad Prahoje jam yra tekę dalyvauti Stefan Kaegi, „Rimini Protokoll“ teatro įkūrėjo ir režisieriaus, paskaitoje. – Šis teatras būtent ir kuria sceninius spektaklius, intervencijas, scenines instaliacijas ir radijo spektaklius. Daugeliui jų kūrinių būdingas interaktyvumas ir žaismingas technologijų panaudojimas. Kažką panašaus dabar daro A. Šeiko teatras.“

Spektaklį „Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“, jis tikisi, dar išvysiant ir Laukžemės bendruomenę, nes ši dalyvauja projekte SPARSE – profesionalaus meno parama ir sklaida Europos regioninėse vietovėse – ir pati pasirenka profesionalių teatrų pastatymus.

Parodoje – dvi tautos už stiklo sienos

Festivalio „Kita erdvė“ viena sudedamųjų dalių – spalio 15-ąją Kretingoje numatyta atidaryti Užsienio reikalų ministerijos ir litvakų inicijuotą, po pasaulį keliaujančią ir jau Čikagoje, Dubline, Pietų Afrikos Respublikoje pabuvojusią parodą „Vienas amžius iš septynių. Lietuva. Lita. Lite.“

Ši paroda – tai kitoks žvilgsnis į žydų vietą ir likimą Lietuvoje istorijos vingiuose. Ji skirta paminėti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, parengta lietuvių ir anglų kalbomis.

„Paroda – įdomaus dizaino, tarsi sudėliota kinematografiškai – lyg atskiri kadrai ant tentų. Joje atspindėta skaudi tematika: 7 amžius Lietuvoje greta viena kitos gyveno dvi tautos, tačiau – lyg už stiklo sienos. Tarpukariu dvi Lietuvos greta, bet lyg ir dviejose valstybėse“, – būsimą parodą apibūdino festivalio organizatorius.

Jis taip pat prasitarė, galbūt pavyksiant po parodos surengti žydų kulinarinio paveldo – žydiškų valgių – degustaciją.

Oskaras Koršunovas ir brass kvintetas

Spalio 27-ąją į Kretingą atvyks Oskaro Koršunovo teatras su naujausius spektakliu „Žmogus iš Podolsko“. „Tai – šiuolaikinė drama, kurios tema ypač aktuali mažo miestelio gyventojams: herojus mano gyvenąs savotiškoje skylėje, tačiau veiksmas išsirutulioja taip, kad, pasirodo, tai nėra blogai“, – spektaklio siužetą trumpai nupiešė N. Gedminas.

„Vienas šio festivalio tikslų – auginti žiūrovą, tad patiems mažiausiems programoje numatėme neprastą muzikinį spektaklį, netgi savotišką mokyklėlę, po kurios jie gaus sertifikatus“, – tvirtino N. Gedminas.

Tai bus lapkričio 16-ąją Klaipėdos koncertų salės ir Klaipėdos brass kvinteto, kuriam vadovauja kretingiškis Sigitas Petrulis, renginys „Karlsono mokyklėlė“, kurioje mažamečiai bus supažindinami su muzikos instrumentais. Pagrindinį – Karlsono, beje ne rusiško tipažo, kokį dauguma atpažįstame iš sovietinio multfilmo, o skandinaviško, koks ir buvo sumanytas Astridos Lindgren, – vaidmenį atliks Aurelijus Griškauskas.

Lapkritį Kretingos kultūros centre taip pat bus surengta kretingiškio menininko Alfonso Lekavičiaus šiuolaikinio vaizduojamojo meno paroda.

Kretingos publika patinka

Festivalis „Kita erdvė. Vakarų krantas[3°]“ Kretingoje rengiamas nuo 2000-ųjų metų. „Tada nė patys neįsivaizdavome, į ką jis išsivystys. Šiandieną drąsiai tvirtinu, kad festivalis sujungė 3 teatro pakopas – mėgėjų, studentų ir profesionalų, tačiau jis neapsiriboja vien teatro menu, o išsiplėtojo, aprėpdamas parodas, instaliacijas, muzikines ir šokio programas. Glosto širdį, kai po renginio žiūrovai pasako ar parašo, kad to Kretingoje nesitikėję. Tai ir yra didžiausias atlygis, dovana ir paskatinimas, labiausiai stumiantis į priekį“, – pasiektu festivalio lygiu džiaugėsi režisierius.

Jo žodžiais, per 20 metų užsimezgė pažintys ir ryšiai, kontaktai su teatrais, režisieriais bei aktoriais, o ir Kretingos publika įrodė esanti verta, kad jie čia norėtų atvykti.

„Ir šiemet įspėjau režisierius, kad negalėsime garantuoti finansinio atlygio. Jie žino, kad patys parduodami bilietus, rizikuoja – šie gali nepadengti nė kelionės išlaidų. Bet vien dėl Kretingos žiūrovų, tikrųjų teatro mylėtojų, kartais ir negausių, jie atveža savo naujausius spektaklius. Kretingos publika jiems patinka“, – tikino festivalio siela N. Gedminas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas