Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sykiu virkdantys armonikas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2020-09-11
Smagią nuotaiką per Jonines, Užgavėnes ir kitas šventes klausytojams kuria dešimtmetį Kretingoje gyvuojantis armonikininkų ansamblis: (iš kairės) Adomas Bertašauskas, Donatas Vaičiulis, Rimantas Staponas, Vytautas Kubilinskas ir Kostas Valužis.

Įvairios Kretingos miesto folkloro šventės nebeįsivaizduojamos be 10-metį atšventusio armonikininkų ansamblio, kuriame armonikas virkdo Rimantas Staponas, Donatas Vaičiulis, Kostas Valužis ir jiems vadovaujantis Vytautas Kubilinskas. Ansamblio gretas neseniai papildė ir karteniškis Adomas Bertašauskas. Kretingiškių atliekami kūriniai – valsai, polkos, maršai – buvo atrinkti į netrukus pasirodysiantį Klaipėdos krašto armonikininkų kompaktinį diską.

Groja šlagerius ir savo muziką

Per šventinius susibūrimus kretingiškiai jau įpratę matyti tautiniais rūbais pasipuošusius armonikininkus, plėšiančius trankias populiarias bei pačių sukurtas melodijas, – pastarųjų autorius V. Kubilinskas.

Po karantino armonikininkai sakė jau grįžę į įprastą repeticijų grafiką, tik jų pasirodymai bendruomenių šventėse, konkursuose kol kas dar ribojami. Muzikantai tvirtino, kad dėl paties koronaviruso per daug nesijaudinę, tik labai norėję vėl susibėgti draugėn. „Muzika įkvepia, pakylėja, atpalaiduoja, nuima bet kokią įtampą, o ką dar reiškia groti ne vienam, o drauge su kitais“, – kalbėjo vienas grupės atlikėjų R. Staponas.

„Per daugel metų pažinome savo klausytojų skonį, grojame jiems tai, kas labiausiai mėgstama – liaudies dainas, populiarius instrumentinius šlagerius bei mano paties sukurtus kūrinius „Draugų valsą“, „Sodžiaus valsą“, valsą „Gražios dienelės“, fokstrotą, polką“, – kalbėjo muzikos pedagogu dirbantis V. Kubilinskas, jau kelis dešimtmečius bendradarbiaujantis su Kretingos rajono kultūros centru.

Armonika – kaip žvejui meškerė

Vadovo žodžiais, saviveiklininkus, ligi tol dainavusius ir grojusius kituose folkloro kolektyvuose, susiburti į atskirą armonikininkų ansamblį paskatino kolektyvo „Gervelė“ vadovė Elena Šalkauskienė bei dabartinis Kretingos rajono kultūros centro vadovas Pranas Razmus. „Susibėgome keturiese su savo armonikomis, repetuodavome Kultūros centre. Vienas kitą nuo pat pradžių kažkaip jaučiame, o kaip mums sekasi, įrodo žiūrovų šypsenos ir aplodismentai. Tai mus labiausiai ir įkvepia. Sėkmingai susigrojome ir jau po poros metų – 2012-aisis – dalyvavome Telšiuose surengtoje Žemaitijos tradicinėje liaudiškų kapelų ir armoninkininkų šventėje „Grok, armonika“. Tame konkurse man pavyko laimėti pirmąją vietą“, – džiaugėsi R. Staponas, dirbantis bendrovėje „Kretingos grūdai“, jis beje, dar vadovauja ir sodininkų bendrijai „Žemaitija“.

Armonika jam, pajuokavo, kaip žvejui – meškerė. Nuo vaikystės svajojęs išmokti groti, šį norą įgyvendino tik grįžęs iš armijos. „Mano amžinatilsį kūmas Alfonsas Skliuderis plėšdavo armoniką taip, kad besiklausant atkrisdavo palūpis. Nusprendžiau išmokti ir aš, mokiausi savarankiškai, iš klausos – iš pradžių grodamas namiškiams „ant nervų“, – šmaikštavo Rimantas. – Pirmas kolektyvas, į kurį pakvietė groti, buvo Palangos folkloro ansamblis „Mėguva“, po to perėjau į Kretingos kultūros centro ansamblį „Sodžius“, grojau jame tol, kol susibūrė armonikininkai“.

Dalyvauja įvairiuose projektuose

R. Stapono žodžiais, ir kiti jo kolegos – savamoksliai, D. Vaičiulis ir K. Valužis į jų gretas įsiliejo jau būdami senjorais, tik vienintelis V. Kubilinskas – profesionalus muzikantas, gebantis groti keliais instrumentais. Ansamblyje armonikomis atliekamas melodijas jis kartais paįvairina ir bosine gitara. „Ėmęsis mums vadovauti, jis labai kantriai su mumis dirbo, mokė, o ir mes labai stengėmės. Nors žmogus turi stiprią regos negalią, bet yra labai atsidavęs muzikai“, – kalbėjo R. Staponas.

Garsas apie Kretingos armonikininkus per jų veiklos 10-metį paplito ne vien po Žemaitiją: 2014-aisiais jie dalyvavo respublikinėje Dainų šventėje, 2016-aisiais buvo pakviesti dalyvauti populiariame Lietuvos televizijos projekte „Duokim garo“, 2017-aisiais linksmino publiką Šiauliuose surengtame tarptautiniame folkloro festivalyje „Ant rubežiaus“. Armonikininkai pabuvojo ir su Kretinga besibičiuliaujančio Estijos Viljandės miesto šventėje.

Kretingiškiai armonikininkai ir šiandieną gana dažnai koncertuoja su ansambliu „Gervelė“, savo muzikiniais pasirodymais praturtina romansų muzikos vakarus „Aš suskinsiu tau „bukietą“.

Muzikantai dalyvauja ir Kretingos Egidijaus Radžiaus teatro projektuose: grojo šio teatro vyriausiojo režisieriaus Nerijaus Gedmino sukurtame spektaklyje Žemaitės „Trys mylimos“, sukurs muzikinį foną ir netrukus pasirodysiančiame naujajame N. Gedmino spektaklyje „Žemės ar moters“ pagal Juozą Tumą Vaižgantą.

---

Į Klaipėdos krašto armonikininkų kompaktinę plokštelę dar įtraukti mūsų rajono atlikėjai: kretingiškis atlikėjas Leonas Rimeika ir darbėniškiai liaudiškos kapelos „Ontrep“ atlikėjai broliai Antanas ir Stasys Burbos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas