Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kaip Laukžemė neįsivaizduojama be Žolinės, švenčiamos rugpjūčio 15-ąją, Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną, sykiu paminint žalumos suvešėjimo ir derliaus šventę, taip ir Žolinė nebeįsivaizduojama be Laukžemės – tuo įsitikinę ir laukžemiškiai, šeštadienį devynioliktąjį kartą susirinkę švęsti šios vasaros šventės, ir gausiai suvažiavusieji iš aplinkinių kaimų, miestelių, miestų.

Šiemet jubiliejus švenčiančius laukžemiškius pasveikino Laukžemės kaimo bendruomenės pirmininkė Aida Mikutienė (trečia iš dešinės).

Vaišino naujo derliaus duona

Dieną pasimeldę šv. Mišiose, kurias Laukžemės Šv. Apaštalo Andriejaus bažnyčioje laikė ir tikinčiųjų atsineštas puokštes, žalumynus, naujojo derliaus duoną pašventino kunigas kanauninkas Bronislovas Latakas, pavakarę laukžemiškiai rinkosi į tradicinę vasaros šventę miestelio aikštėje.

Šventės atidarymo ceremoniją pradėjęs režisierius Donatas Žilinskas priminė, kad Švenčiausios Mergelės Marijos Dangun Ėmimo šventė yra seniausia ir garbingiausia iš visų Dievo Motinos garbei skirtų švenčių. O Lietuvoje ji vadinama Žoline, nes nuo seniausių laikų gyvuoja paprotys šią dieną bažnyčiose šventinti laukų žoleles, gėles, augalus, mat tikima, kad pašventintos gėlės apsaugo namus nuo perkūno, gaisro, piktųjų dvasių.

Šventinama ir naujojo derliaus duona: tądien pašventinta rugine duona buvo vaišinami visi, susirinkę į šventę.

Su Žoline, su pačių laukžemiškių jų bendruomenės rūpesčiu ir jai vadovaujančios Kretingos rajono kultūros centro Laukžemės skyriaus vedėjos Aidos Mikutienės dėka užgimusia ir tradicija tapusia švente pasveikino Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, vicemeras Dangiras Samalius, Darbėnų seniūnijos seniūnas Alvydas Poškys, sveikinančiųjų būrį papildė ir kandidatai į Lietuvos Respublikos Seimą Romandas Žiubrys ir Svetlana Grigorian.

Šventės dalyviai buvo vaišinami pašventinta šių metų derliaus rugine duona.

Kretingos rajono Kultūros centro direktorius Pranas Razmus pasveikino ne tik susirinkusius į šventę, bet ir jos sumanytoją A. Mikutienę. Atsiimdama jai skirtą dovaną ji prisipažino, kad ši vasaros šventė – jau trisdešimtoji, kurią ji rengia Laukžemėje. Kultūros skyriaus vedėja sakė, kad iš pradžių švenčiama buvo įvairiu laiku: vienu metu mėginta švęsti kartu su vasaros viduryje liepos mėnesį Laukžemėje vykstančiais Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidais, o prieš devyniolika metų nuspręsta švęsti per Žolinę, tad kitąmet būsianti šventė – jubiliejinė, dvidešimtoji.

Dainos ir sveikinimai, žolynai ir vaišės

Šventės metu nebuvo pamiršti ir laukžemiškiai, šiemet minėję jubiliejines sukaktis. Bendruomenės pirmininkės A. Mikutienės pakviesti, prie scenos rinkosi ir apdovanoti buvo jubiliatai Ramūnas Rimkus, Irma Oleinik, Ana Narkienė, Joana Mikutienė, Vaclovas Astrauskas, Mindaugas Butkus, Regina Rimkuvienė, Genutė Narkienė, Larisa Danielienė, Irena Kazionienė ir Agnė Čyvienė.

Gėlininkės Daiva Skersinskienė (kairėje) ir Jolita Rapalavičienė padėjo sukomponuoti Žolinės puokštę Jurgitai Rupšienei (dešinėje).

Sveikinimo kalbas šokiais perpynė šventę pradėjusi Kretingos rajono kultūros centro šokių grupė „Rangė“, vadovaujama Andriaus Razmaus, skambias dainas dovanojo televizijos projekto „Lietuvos balsas. Senjorai“ nugalėtojas Gedeminas Jepšas bei ne pirmą kartą į Laukžemę atvykstantys svečiai iš Suvalkijos, Kazlų Rūdos savivaldybės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Rudnia“, vadovaujama Ingos Kidolienės.

Kol vieni šventės dalyviai klausėsi dainininkų, šoko skambant „Rudnios“ melodijoms, kiti nepraleido progos pasivaikštinėti po mugę, „Žolininkų alėją“ su žolininkės Jadvygos Balvočiūtės žolelėmis, apžiūrėti po atviru dangum eksponuojamos Laukžemės kuriančių moterų Valės Baužienės, Tatjanos Michalkovskajos, Larisos Danielienės, Laimutės Karčiauskienės, Julijos Semenistajos, Nijolės Šauklienės ir Vaidos Buivydienės darbų parodos „Atokvėpis“.

Praalkusieji už „arbatpinigius“ arbatinėje-kavinėje galėjo paragauti, o norintys ir įsigyti darbščiųjų Laukžemės kaimo bendruomenės šeimininkių: Jurgitos Rupšienės, Laimutės Karčiauskienės, Agnės Jockutės-Čigrienės, Valės Baužienės, Almos Dėliautienės, Vaidos Buivydienės ir Aidos Mikutienės, – pagamintų skanėstų – nuo pyragų, pyragėlių, sausainių iki pačių įvairiausių rūšių sūrių. Buvo čia ir šventintos duonutės, kurią iškepė darbėniškė Vida Viskontienė. Norintieji galėjo išbandyti laimę bendruomenės surengtoje loterijoje.

Čia pat nuostabiai kvepiančią karšto ir šalto rūkymo stirnieną pjaustė ir skanauti kvietė nuolatiniai Žolinės dalyviai Šventosios medžiotojų klubo nariai. Dėliodami ant padėklų mėsą ir daržoves, klubo pirmininkas Viktoras Botinas su anūku, būsimu medžiotoju Titu Paulausku ir tituluotu medžiotoju Pranu Venskumi prasitarė, kad stirnos buvo sumedžiotos miškuose prie Laukžemės. Ir apgailestavo, kad šiemet negalėjo pagaminti tradicinio karšto patiekalo, mat dėl pandemijos to nebuvo leista padaryti.

Itin daug žmonių, ponų ir ponių, šeimų su įvairiausio amžiaus vaikais spietėsi prie po skėčiu įsikūrusiu „Ievos“ gėlininkių iš Palangos. Prieš Kalėdas Laukžemėje edukaciją pravedusios ir puošmenas mokiusios pasigaminti Jolita Rapalavičienė su kolege Daiva Skersinskiene šįkart rodė, kaip derėtų komponuoti, ir pačios rišo Žolinės puokštes iš Kretingos bažnyčioje pašventintų gėlių ir žolynų.

Šventinį devynioliktosios Žolinės Laukžemėje koncertą užbaigė atlikėjų Natalijos Bunkės, Anatolijaus Žilinsko-Tonio koncertai ir DJ Ignoto pasirodymas.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas