Pajūrio naujienos
Help
2024 Gruodis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar pirmi šalies naujos valdžios žingsniai nuteikia viltingai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Paslėptos negalės tampa matomomis

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-04-07

Skaitmeninė ultragarsinės diagnostikos sistema „Siemens Sonoline G 60 S“, kurią metų pradžioje už pustrečio šimto tūkstančių litų įsigijo Kretingos ligoninė, ne vienam pacientų leidžia išvengti chirurgo skalpelio, leidžia rasti ligą, vos jai prasidėjus, leidžia stebėti, ar sėkmingai gydomas susirgimas, ar motinos įsčiose auga sveikas kūdikis.

Vaikų gydytoja Janina Rapalienė ir radiologas Vytautas Balskus yra vieni iš šešių gydytojų, dirbančių su skaitmenine ultragarsinės diagnostikos sistema „Siemens Sonoline G 60 S“.
Ligą nustato dar prieš sunegaluojant

Tai yra šiuolaikiškas, Europos standartus atitinkantis aparatas. Prie jo prijungti keli davikliai, kurie veikia įvairiais darbo dažniais, formuoja vaizdus. Vaizdo kokybė reguliuojama aštuoniais slankikliais. Vaizdus galima didinti, skaidyti, rodyti du arba keturis, paryškinti kontūrus, keisti vaizdo orientaciją. Vaizdas ne tik rodomas ekrane, bet ir įrašomas, jį galima atspausdinti.

„Siemens Sonoline G 60 S“ aparatu galima tirti pilvo ertmės organus, periferinę kraujotaką, venas. Aparatas naudojamas tiriant ginekologiškai, atliekami akušeriniai, endovagininiai, urologiniai tyrimai. Kretingiškiai gydytojai pradeda tirti krūtis, sėklides, skydliaukę. Aparatu galima diagnozuoti ir raumenų bei kaulų, sąnarių ligas, smegenų kraujotaką, kaklo kraujagysles, tiesiąją žarną, kai reikia ištirti prostatą. Tačiau kol kas ligoninėje nėra šių sričių specialistų.

„Yra auglių, nedidelių inkstų cistų, akmenų, kurių žmonės nejaučia“, - sako radiologas Vytautas Balskus, pabrėždamas ankstyvos diagnostikos svarbą.

Naudojant ultragarso aparatą, šiuos darinius galima pastebėti pačioje jų formavimosi pradžioje.

Vaikų gydytoja Janina Rapalienė „Siemens Sonoline G 60 S“ aparatu tiria širdies darbą. Gydytoja pabrėžia, kad labai svarbu kuo ankstyvesniame amžiuje nustatyti vaiko širdies negales. Pats vaikas ilgai nejunta jokių ligos požymių ir nesiskundžia.

„O kai pradeda jausti, kartais nebeoperuoja nė chirurgai – nes esti per vėlu“, - pastebi vaikų gydytoja.

Aparatu kūdikis gali būti tiriamas nuo pat gimimo. Nustačius įgimtą ydą, ultragarso aparatu sekama ligos eiga. Nustatę pirminę diagnozę, gydytojai konsultuojasi ir su universitetinių įstaigų specialistais, atlieka papildomus tyrimus.

Ultragarso aparatas gydytojui talkina sekant ligos eigą. Ypač tai svarbu hipertenzinės ligos atveju, kai reikia stebėti širdies funkciją, pagal sutrikimo pobūdį skirti gydymą. Esant kokio nors organo sutrikimui, aparatu galima matyti jo struktūrą, nustatyti plotą, tūrį, tankį, kitus parametrus.

„Šios aparatūros galimybės labai svarbios tiriant prostatą, - sako gydytojas V.Balskus. – Gydymo taktika priklauso nuo to, kiek skysčio lieka pasišlapinus“.

Procesas, kurio metu diagnozuojama ultragarso aparatu, yra palyginti nekenksmingas, pastebi vaikų gydytoja J.Rapalienė. Toks tyrimas suteikia labai daug detalios informacijos ne tik diagnozuojant, bet ir gydant, sekant būklę po ligos ar operacijos.

Skaitmenine ultragarsinės diagnostikos sistema „Siemens Sonoline G 60 S“ be minėtų gydytojų – vaikų gydytojos J.Rapalienės bei radiologo V.Balskaus – dirba chirurgas Vidmantas Jurgaitis, ginekologės Dalia Opulskienė, Stasė Madzajienė ir Julija Švėgždienė.

Vietoj skalpelio - fibroskopas

Gydytojui Kazimierui Barkauskui patikėtas fibroezofagogastroduodenoskopas. Tai yra aparatas, kuriuo galima apžiūrėti burnos ertmę, stemplę, skrandį, dvylikapirštę žarną. Pagal lotyniškus šių organų pavadinimus vadinamas ir pats aparatas.

Fibroezofagogastroduodenoskopu diagnozuojamos stemplės, skrandžio ligos, kaip uždegimai, žaizdos, ikivėžiniai susirgimai. Šiuo aparatu galima šalinti svetimkūnius. Gydytojas K.Barkauskas iš skrandžio yra ištraukęs įvairių daiktų: adatą, segtuką, dešrą su visa etikete.

Diagnozuojant minėtų organų susirgimus, ne visuomet pakanka juos apžiūrėti. Kartais, siekiant patiksinti diagnozę, reikia ištirti organo audinio gabaliuką. Neretai reikia tikslinti skrandžio negalavimus, siekiant skrandžio gleivinės uždegimą atskirti nuo opos. Tam taip pat tarnauja fibroezofagogastroduodenoskopas. Ši procedūra atliekama biopsinėmis žnyplėmis.

Fibroezofagogastroduodenoskopas yra vienas tų aparatų, kurie leidžia išvengti kai kurių operacijų. „Negydomos skrandžio opos gilėja ir pragraužia kraujagysles, - sakė gydytojas K.Barkauskas. – Norint sustabdyti kraujavimą, anksčiau tekdavo operuoti. Fibroezofagogastroduodenoskopas leidžia ne tik pamatyti šią kraujagyslę, bet ir sustabdyti kraujavimą“.

Daugeliui pacientų pats nemaloniausias dalykas yra fibroskopo, kuriuo sklinda stiprios šviesos pluoštas, prie kurios tvirtinamos biopsinės žnyplės, rijimas. Šį procesą palengvina nuskausminamieji vaistai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas