Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Veranda bus atidaryta vasarą

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kultūra
  • 2020-05-19
Takas nuo Kretingos muziejaus centrinių rūmų iki atstatomos verandos jau išklotas plytelėmis.

Praėjusią savaitę Kretingos muziejų pasiekė žinia, kad istorinei grafų Tiškevičių Kretingos dvaro rūmų verandai atkurti iš Valstybės investicijų programos (VIP) skirta 119 tūkst. eurų.

Rizikuoti buvo verta

„Tie pinigai, gauti ne be mero Antano Kalniaus ir Seimo nario Antano Vinkaus rūpesčio, mums – didelė paspirtis, dabar jau tikrai esam ramūs, kad projektą galėsim įgyvendinti. Visuomenei verandą tikimės parodyti vasarą“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Gavus papildomai lėšų, direktorės teigimu, finansinė našta nuo pečių nusirito ir jau anksčiau 17 tūkst. Eur iš biudžeto muziejui skyrusiai Kretingos rajono savivaldybei. Įvykus viešųjų pirkimų procedūroms, už verandos atstatymo techninį projektą iš šių pinigų muziejus sumokėjo bendrovei „Klaipėdos projektas“.

„Buvo tarybos narių, į sprendimą atstatyti verandą žiūrėjusių nepatikliai, tačiau akivaizdu, kad rizikuoti vis dėlto vertėjo. Svarbiausia – tolesni darbai rajono biudžetui nebekainuos, o, atstačius verandą, bus atkurta istorija: rūmų fasadinė dalis vėl taps tokia, kokia buvo grafo Juozapo Tiškevičiaus laikais“, – sakė direktorė. Kretingos dvaro rūmai laikomi nacionalinės reikšmės kultūros vertybe, susideda iš rytinio ir vakarinio korpusų, tarp kurių yra oranžerija-Žiemos sodas. Veranda šliejosi prie rytinio rūmų korpuso galinio fasado sienos, buvo skirta parko apžvalgai ir poilsiui, pro ją į Baltąją, arba pokylių, salę patekdavo į šventes pakviesti grafų Tiškevičių svečiai. Jiems čia grodavo pučiamųjų orkestras.

Istorinis statinys buvo nugriautas po Pirmojo pasaulinio karo, o 1968-aisiais toje vietoje pristatytas keturių aukštų tuometinio Žemės ūkio technikumo mokomasis korpusas, sudarkęs rūmų ansamblio visumą ir istorinio parko kraštovaizdį. Prieš ketverius metus, 2015-aisiais, korpusas pagaliau buvo sulygintas su žeme.

Veranda bus atstatyta pagal ikonografinę medžiagą: vienaukštė, su žemu šlaitiniu stogu, jį laikančiomis medinėmis kolonomis ir iš aikštelės į tris puses žemyn vedančiais plačiais laiptais. Patalpa iš visų pusių bus įstiklinta slankiojančiomis stiklo plokštėmis, kurias koncertų metu bus galima atverti.

Bus patraukli kultūros erdvė

Verandos atstatymo darbus atlieka valstybinės įmonės „Lietuvos paminklai“ skelbtus tvarkybos ir rekonstravimo viešųjų pirkimų konkursus laimėjusi Klaipėdos bendrovė „Pamario restauratorius“.

„Rangovu esame patenkinti, darbai vyksta sklandžiai, pagal grafiką“, – pasidžiaugė V. Kanapkienė. Jos teigimu, atstačius verandą, ne tik bus atiduota duoklė grafų Tiškevičių dvaro rūmų istorijai, bet Kretingoje atsiras dar viena patraukli kultūros erdvė įvairiems šiltuoju metų laiku vykstantiems koncertams, kitiems renginiams. Ateityje čia planuojama atidaryti ir vasaros kavinę, kurioje muziejaus lankytojai galės pasėdėti, pasišnekučiuoti, išgerti puodelį kavos, pasivaišinti ledais ir lengvais užkandžiais.

Bendra verandos statybos darbų vertė 224 tūkst. Eur, dalį lėšų, t. y. daugiau negu 43 tūkst. Eur tvarkybai skyrė Kultūros paveldo departamentas. Jau atlikta darbų už daugiau kaip 103 tūkst. Eur. Už gautus 119 tūkst. Eur verandai bus sutvarkyti inžineriniai tinklai, neįgaliesiems įrengtas liftas, kuriuo jie galės pasikelti į pirmąjį rūmų aukštą aplankyti Baltąją salę ir ten esančias ekspozicijas, taip pat patogiau bus nusileisti į rūsio patalpose esančią archeologijos ekspoziciją, patekti į tualetus. Tuo pačiu bus išspręstos ir gaisrinės saugos bei žmonių evakuacijos problemos. Verandos atstatymo darbai buvo pradėti pernai.

Muziejus už maždaug milijoną eurų ruošiasi modernizuoti ir oranžeriją-Žiemos sodą. Investicinis projektas parengtas ir jau pateiktas Kultūros ministerijai. Tvarkybos darbai turėtų būti finansuojami iš kelių šaltinių – Kultūros paveldo departamento, VIP ir Kretingos rajono savivaldybės biudžeto. Techninio projekto, kuriam parengti Savivaldybė skyrė 25 tūkst. Eur, sutartis pasirašyta su konkursą laimėjusia bendrove „Enero“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas