Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Laisvės gynėjų dienai paminėti Kretingoje pirmą kartą surengtos pasivaikščioti prisiminimais pakvietusios eitynės „Dvasinės pergalės keliu“.

Prieš dvidešimt devynerius metus Lietuvą ir visą pasaulį sukrėtę nakties iš sausio 12-osios į sausio 13-ąją įvykiai, kai Vilniuje dėl tarybinės kariuomenės veiksmų prieš taikius demonstrantus žuvo keturiolika žmonių, Kretingoje ir rajone paminėti Laisvės gynėjų dienai skirtu renginių ciklu „Laisvės išpažintys“.

Pasivaikščiojo prisiminimų keliais

Jau nuo sausio 10-osios dienos paminėti Laisvės gynėjų dieną pakvietė Kretingos muziejus: parodų salėje atidaryta savaitę truksianti paroda „Laisvės išpažintys“.

Sekmadienį, sausio 12-ąją, į tradicinį šaškių turnyrą pakvietė Kretingos rajono Salantų kultūros centras. Pavakare į sambūrį „Laisvės liepsna“ prie atminimo laužo kaimo parke rinkosi Baublių gyventojai. O Kretingos gyventojai sekmadienio vakarą netradiciškai paminėjo Laisvės gynėjų dieną: sutemoms apgaubus miestą kretingiškiai galėjo pasivaikščioti prisiminimais „Dvasinės pergalės keliu“.

Prie Kretingos rajono kultūros centro susirinkę apie pora šimtų žmonių, pasipuošę tautine atributika, nešini vėliavomis ir žvakėmis, pajudėjo Rotušės aikštės link. Eisenai kelią apšvietė keturiolika fakelų: tiek žmonių žuvo istorinę naktį prie Vilniaus televizijos bokšto.

Eitynių dalyviai užsuko į Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią: būtent joje prieš 29 metus susirinkę kretingiškiai meldėsi už Lietuvos laisvę.

Prisiminę 1991 metų sausio 13-osios naktį, žengusieji „Dvasinės pergalės keliu“ atėjo į Rotušės aikštę. Čia, prie liepsnojančio laužo, sugiedojo Tautinę giesmę bei tylos minute pagerbė žuvusiųjų atminimą. Virš Kretingos nuaidėjo trys salvės: už Lietuvą, už Laisvės gynėjus ir už žuvusiuosius. Savo prisiminimais dalinosi mokytoja Aldona Kruševičiūtė, Kretingos vicemeras Dangiras Samalius, pranciškonas brolis Bernardas. Kartu su laužo kibirkštimis į dangų kilo eitynių dalyvių dainuotos liaudies dainos.

Taps tradicija

Pirmąkart surengta eisena „Dvasinės pergalės keliu“ buvo suorganizuota Kretingos rajono Turizmo informacijos centro (TIC) iniciatyva.

„Taip jau sutapo, kad sausio 13-oji šiemet buvo pirmadienis. Tad mes su mūsų kultūros centro Meno skyriaus renginių organizatore ir režisiere Aušrine Zulumskyte, kūrusia renginių scenarijų, pagalvojome, kad būtų prasminga jau išvakarėse prisiminti sausio 13-osios įvykius, nusilenkti žuvusiųjų atminimui ir padėkoti visiems, kas tada nepabūgo ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, ir visoje Lietuvoje susirinkti prie svarbiausių valstybės institucijų ir taip parodyti ryžtą ginti atkurtą Nepriklausomybę. Tad TIC pasiūlymas surengti eitynes labai gražiai įsiliejo į renginių ciklą“, – sakė Kretingos rajono kultūros centro direktorius Pranas Razmus.

Žvakių liepsnelės ir laužų šviesa

Sausio 13-osios rytą jau tradiciškai visoje Lietuvoje gyventojai buvo kviečiami prisijungti prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“. Atminimo žvakių liepsnelėmis aštuntą valandą ryto nušvito ir Kretingos miesto bei rajono švietimo įstaigų, įvairių institucijų bei organizacijų langai. Prie akcijos jungėsi ir namuose buvę rajono miestų, miestelių ir kaimų gyventojai.

Akcija „Atmintis gyva, nes liudija“ vyko ir prie Nepriklausomybės paminklo Kretingos centre. Visą pirmadienį sausio 13-osios įvykiams atminti Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje vyko interaktyvi paroda „Atmintis gyva“.

Vakare miestuose ir miesteliuose vėl sumirgėjo žvakių liepsnelės ir laužų šviesa. Į atminimo vakarą „Tai neturi išblėsti dienų bėgime“ miesto skvere rinkosi salantiškiai. Minėjimas „Laisva Lietuva per amžius gyva“ vyko Darbėnuose prie Nepriklausomybės paminklo. Atminimo vakaras „Jie – mūsų laisvė“ buvo surengtas Kartenoje, popietė „Išėjusiems laisvės apginti“ Budriuose, minėjimas – akcija „Ašara Dievo aky“ Jokūbave, Sausio 13-osios aukų atminimo valanda „Laisvės kaina“ Šukėje. Į minėjimą „Atminties šviesoje“ rinkosi Laukžemės gyventojai, minėjimas „Širdis mano tik Tau, Lietuva“ vyko Raguviškiuose, muzikinė-poetinė valanda „Jeigu šito reikėjo, Tėvyne...“ – Kurmaičiuose.

Kretingos rajono kultūros centre Laisvės gynėjų dienai skirtų renginių ciklas užbaigtas minėjimu „Laisvės išpažintys“, kuriam pasibaigus skambėjo styginių kvarteto „Musica Libera“ ir solisto Mindaugo Rojaus atliekami kūriniai.

Norintieji plačiau prisiminti tai, kas vyko šaltą žiemos naktį prieš 29 metus, iki sausio pabaigos gali apsilankyti Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje veikiančioje spaudinių parodoje „Atmintis gyva...“

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas