Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rajonas žiba kalėdine nuotaika

  • Edita KALNIENĖ
  • Šventės
  • 2019-12-10
Kretingos miesto eglė šiemet skirta Žemaitijos metams. Jai dekoracijos sukurtos iš daugiau kaip 50 LED lempučių, 100 aukso spalvos žaislų, 700 metrų girliandų.

Pernai visą Lietuvą nustebinusi Kretingos eglė šiemet ne ką prasčiau sužibo ir vėl: šįkart ją puošia tautinių raštų motyvai, skirti Žemaitijos 800-osioms metinėms. Šventės nuotaiką kretingiškiams kurs ir kitos dekoracijos – skaičius 2020, per 30 eglučių, nykštukų ir kitų dekoracijų. Šventėje geros nuotaikos netrūko. Nors pliaupė lietus, nuo ankstaus ryto vyko mugė, dainomis ir šokiais džiugino rajono kolektyvai, o renginį užbaigė spalvingi fejerverkai.

Nusprendė gyventojai

„Džiugu, kad net būnant šventėje girdėjome gražius pasisakymus apie Kretingos kalėdinę eglę“, – atsiliepimus apibendrino Kretingos miesto seniūnijos seniūnė Gintarė Liobikienė.

Svarstymų, kaip turi atrodyti miesto eglė, buvo įvairių. „Norėjome, kad eglė būtų labiau klasikinė, panaši į eglutę. Nusprendėme puošti Žemaitijos metams skirtą eglę“, – įvardijo G. Liobikienė.

Rotušės aikštę puošia 12 m karkasinė eglė iš daugiau negu 500 eglišakių. „Šiemet žmonės viešojoje erdvėje galėjo balsuoti ir nuspręsti, kokia – karkasinė ar gyva – bus eglė. Per 70 proc. balsavo už karkasinę eglę. Šios vizijos ant kirstos eglės nebūtumėme nė įgyvendinę, tačiau būtume sugalvoję ką nors kito“, – tikino seniūnė.

Dekoracijos sukurtos iš daugiau kaip 50 LED lempučių, 100 aukso spalvos žaislų, 700 metrų girliandų. Visa tai atspindi gyvybės medį, ant kurio šakų įkurdintos lietuviškos saulės.

Kalėdinę nuotaiką mieste kuria ne tik puošni eglė, bet ir kitos dekoracijos. Prieš kiek laiko mieste esančiose žiedinėse sankryžose sužibo per 30 gyvų eglučių, dabar kitas miesto vietas – Vytauto gatvėje esančias klombas, miesto akį, papildė per 30 nykštukų, kurių pagrindas yra mediniai rąstukai.

Abejingų nepaliko ir dar viena dekoracija – 2020 metus iliustruojantys šviečiantys skaičiai Rotušės aikštėje. „Skaičiai 20 ir 20 atrodo gražiai ir įdomiai, todėl nutarėme pasirinkti šią dekoraciją. Taip pat norėjosi, kad tokios niekur kitur nebūtų buvę. Per skaičius galima pereiti, kaip pro vartus“, – kalbėjo G. Liobikienė.

Rajono Savivaldybė Kalėdų eglės ir puošmenų nuomai skyrė 12 tūkst. Eur, atskirai miesto tradiciniams papuošimams – dar 14 tūkst. Eur. Miesto seniūnija šiemet naujų papuošimų miesto gatvėms nepirko, Žemaitės alėjoje ant šviestuvų kabinamus papuošimus nuomojasi.

„Kiekvienam miestui jo eglė yra pati gražiausia, todėl nesuprantu visų tu varžytuvių, – atkreipė dėmesį G. Liobikienė, pridūrusi, kad jau turi idėjų ir kitų metų eglei. – Tai tik mano idėjos, jas reikės derinti su kitais, taip pat daug kas dar gali keistis, todėl nežinau, kaip eglė atrodys kitąmet.“

Lietus neišgąsdino

Šventę šiek tiek sujaukė nesiliaujantis lietus, tačiau, Kretingos rajono kultūros centro direktoriaus Prano Razmaus teigimu, renginys „Sninga iš meilė...“ pavyko: „Įgyvendinome visus planus. Dėl lietaus šiek tiek nesklandumų turėjome tiesiogiai transliuodami šventę. Vis dėlto nepaisant blogų oro sąlygų žmonių susirinko tikrai daug.“

Gerą nuotaiką kūrė į šventę policijos automobiliu atvykęs Kalėdų Senis, meninę programą taip pat parengė Kretingos rajono kultūros centras, pasirodė „Lietuvos balso“ nugalėtoja Monika Marija Paulauskaitė. „Toks buvo rajono jaunimo noras“, – pasirinkimo motyvą paaiškino P. Razmus.

Kalėdų eglės įžiebimo šventę atidarė mugė, kurioje dalyvavo per 100 prekiautojų. „Sužinojęs orų prognozę tikėjausi, kad daug prekiautojų neatvyks, tačiau nudžiugino tai, kad kai kurie paskambinę pasitikslinti dėl dalyvavimo, tikino, kad atvyks nepriklausomai nuo oro sąlygų, nes reikia sukurti šventę žmonėms“, – sakė Kretingos turgaus direktorius Nerijus Tertelis.

Mugėje prekiauta įvairiais produktais: medumi, arbata, saldumynais, duona, mėsa, žuvimi, tautodailininkų darbais. „Mugėse galima įsigyti to, ko žmogus negaus didžiuosiuose prekybos centruose. Joje kuriama tam tikra nuotaika, tai yra bendravimas, galima sužinoti apie produktą iš gamintojo, o kai kuriems prekybininkams tai yra net gyvenimo būdas“, – tikino N. Tertelis.

Už prekybą viešosiose erdvėse buvo surinkta per 570 eurų.

Susirinkusius į šventę pasveikino LR Seimo narys Antanas Vinkus ir Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

Eglę įžiebti padėjo Kretingos rajono meras Antanas Kalnius (iš kairės) su dukra Marija ir Kalėdų Seneliu.

Organizavo edukacijas

Mieste įžiebta ne tik pagrindinė eglė – žaliaskarė nušvito ir Kretingos muziejaus tradicinių amatų centro kiemelyje. Į šventę kiek neįprastu būdu atvyko ir Kalėdų Senelis – nusiropštęs nuo stogo jis pasveikino visus susirinkusius ir įžiebė grafų Tiškevičių heraldikos herbais puoštą eglę.

Eglė Tradicinių amatų kiemelį puoš ir kitais metais, ant jos liks tie patys simboliai – saulė ir mėnulis. „Kol kas nežinome, gal keisime girliandas, kitus papuošimus, bet pagrindiniai grafų Tiškevičių simboliai – saulė ir mėnulis – išliks“, – patikino Kretingos muziejaus Informacijos ir edukacijos skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė.

Nuo ryto tradicinių amatų centre vyko įvairios dirbtuvėlės. „Darėme išankstinę registraciją, tačiau norinčiųjų buvo tiek daug, kad nebegalėjome visų priimti“, – sakė R. Luotienė.

Muziejus organizavo atvirukų, kalėdinio žaislo gaminimo, žvakių liejimo, kisieliaus virimo, kūčiukų kepimo dirbtuves. „Į kalėdinio žaislo dirbtuves dalyviai turėjo atsinešti savo šeimos, metų įvykio ir panašiai nuotrauką, kurią vėliau perkėlė ant žaislo. Norintieji galėjo pasigaminti įvairių stilių atvirukų, taip pat išmokti lieti žvakes. Virė spanguolių bei avižų kisielių, kepė kūčiukus“, – veiklas apibendrino R. Luotienė.

Šeštadienį į šventę taip pat kvietė Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka, kurioje pirmą kartą veikė kalėdinė mugė „Įkvėpk! Kalėdos!” „Tikslas buvo ne vien suteikti pramogą, bet ir pritraukti žmones, kurie dar nebuvo apsilankę bibliotekoje. Tai padaryti pavyko”, – įvardijo Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Erika Kazlauskienė.

Mugėje buvo galima įsigyti visokių dirbinių: keramikos, kalėdinių rankų darbo žaislų, eterinių aliejų, natūralios kosmetikos ir panašiai. „Stengėmės, kad produktai nesikartotų. Kai kuriems kūrėjams ši mugė buvo pirmoji, teko juos paskatinti atnešti savo darbus“, – teigė E. Kazlauskienė.

Mugėje prekiavo 35 dalyviai. „Didžioji dauguma buvo kretingiškiai, tačiau dalyvavo ir iš aplinkinių rajonų, Klaipėdos miesto“, – įvardijo E. Kazlauskienė.

Bibliotekoje taip pat veikė įvairios edukacinės programos tiek vaikams, tiek jaunimui, tiek suaugusiesiems. Pasirodymus atliko vietiniai atlikėjai: Orinta Šlušnytė su grupe, Kretingos meno mokyklos akordeonininkų ansamblis ir kiti.

Puošia pasodintas egles

Puošiasi ne tik Kretingos miestas, bet ir kiti rajono miestai, miesteliai, kaimai. Vieni jau įžiebė savo kalėdines egles, kiti dar tik rengiasi tai daryti.

Darbėnų seniūnija savo žaliaskarę įžiebs ketvirtadienį, gruodžio 12 d., tačiau gyventojai jau yra sukūrę ne vieną dekoraciją.

„Kiekvienais metais puošdavome baltomis ir mėlynomis lemputėmis, šiemet norime papuošti šiek tiek kitaip – spalvotomis girliandomis. Tačiau žiūrėsime, kaip atrodys, kol kas tik rengiamės. Taip pat neturime pakankamai lėšų, kad galėtumėme daryti kažką įspūdingo, daug dekoracijų kuriame patys“, – kalbėjo Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys.

Gyventojų iniciatyva miestelį jau puošia adventinis vainikas, esantis prie bažnyčios. Dar viena nauja iniciatyva – take, bažnyčios link, jau statomos arkos. „Darbai prasidėję“, – įvardijo A. Poškys.

Rajone aukščiausią kalėdinę eglę vėl puoš Laukžemės kaimo bendruomenė. „Bendruomenė renka lėšas, kad eglę galėtų papuošti naujomis girliandomis. Jie ją įžiebs šį sekmadienį“, – sakė A. Poškys.

Vydmantų gyvenvietėje, kaip ir kasmet, įžiebta prie kultūros skyriaus pasodinta eglė. Vydmantiškiai šventėje turėjo ir naujovių – kvietė atsinešti savo puodelius. „Kiekvienais metais vaišiname arbata, tačiau šiemet skatinome gyventojus atsinešti daugkartinius puodelius. Džiugu, kad apie 40 proc. žmonių tai ir padarė. Šią iniciatyvą galbūt perkelsime ir į „Grilio pievos“ renginį“, – tvirtino Vydmantų kaimo bendruomenės pirmininkas Simas Končius.

Vydmantai turi išskirtines ir Kalėdų Senelio atvykimo į šventę tradicijas. Šįkart jis atplaukė laivu. „Tikrame laive filmavome vaizdo įrašus, kaip juo plaukė Kalėdų Senelis, kur apsilankė prieš atvykstant pas mus. Parengėme 5 vaizdo įrašus. O į pačią šventę jis įvažiavo kubile“, – pasakojo S. Končius.

Salantiškiai taip pat jau įžiebė savo eglę. „Kirstą, maždaug 9 metrų aukščio, kalėdinę eglę mums dovanojo buvęs Kūlupėnų seniūnas Algirdas Macius“, – atskleidė Salantų miesto seniūnas Kazimieras Galdikas.

Kūlupėniškiai taip pat nesnaudžia – jų eglė jau džiugina praeivius, tačiau įžiebimo šventė įvyks ketvirtadienį. „Mes eglę įžiebiame, kai ją papuošiame – nepriklausomai, vyks šventė ar ne. Per šventę visada padėkojame aktyviems bendruomenės nariams. Šiemet ketiname padėkoti 3–5 kūlupėniškiams“, – teigė Kūlupėnų bendruomenės centro pirmininkė Jūratė Mačernienė.

Bendruomenė puošė dar jauną eglę, kurią patys ir pasodino. „Puošiame tokiais žaisliukais, girliandomis, kurie neaplaužytų eglės šakų“, – tvirtino J. Mačernienė.

Kaime taip pat papuošti ir suoliukai, ant kurių – adventiniai vainikai, kuriuos pynė ir puošė bendruomenės narės.

Nasrėnai taip pat jau pasipuošė savo žaliaskarę. „Įvyko labai jauki šventė. Seniūnaitis vaikams kepė zefyrus, buvo paruoštas saldus stalas, vaišinama arbata. Labai smagu, kad žmonės patys susikuria šventę“, – atkreipė dėmesį J. Mačernienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas