Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Į jubiliejinį teatro festivalį, kuriame bus pagerbtas ir jo pirmtako Egidijaus Radžiaus atminimas, režisierius Nerijus Gedminas pakvietė tik profesionalius kolektyvus.

Prieš 20 metų Kretingoje užgimusi teatrų festivalio „Kita erdvė. Vakarų krantas 30“ tradicija pasiekė aukštumas – šį lapkritį ji startuos vien su profesionaliais kolektyvais. Kretingos rajono kultūros centro scenoje bus parodyti spektakliai: Lietuvos nacionalinio dramos teatro – Jo Striomgreno (Stromgren) „Durys“, Oskaro Koršunovo teatro – „Terapijos“ ir Vilniaus miesto Urbanistinio šokio teatro „Low Air“ – „Kelionė namo“.

Brandina publikos skonį

„Visąlaik norėjosi į Kretingą atvežti spektaklius tokių teatrų, kurie šiaip jau patys čia nevažiuotų. Mano siekis – kad kretingiškiai pamatytų kokybišką teatrą. Juolab kad publikos skonis bręsta, žiūrovams nebeužtenka vien pigių komercinių pasirodymų su televizijos „žvaigždutėmis“. Tam, kad dalyvautų profesionalūs kolektyvai, reikėjo įdėti nemažai pastangų, – laiką ir galimybes su jais pradėjau derinti dar pernai, tebevykstant „Kitai erdvei“, ir nežinodamas, ar tam gausiu lėšų“, – atviravo festivalio organizatorius Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatro vyriausiasis režisierius Nerijus Gedminas.

Pirmasis festivalis įvyko 2000-aisiais, tačiau, režisieriaus žodžiais, dar nebuvo galutinai išsikristalizavusi jo idėja. Jau tuomet kartu su šviesaus atminimo vyriausiuoju Kretingos rajono kultūros centro mėgėjų teatro režisieriumi Egidijumi Radžiumi sumanę, kad festivalio spektakliai būtų rodomi kitokioje erdvėje, todėl ir pavadinę jį „Kita erdvė“, o „Vakarų krantas“ – tai vieta, kuri būtų įdomi ir žiūrovams, ir atvykstantiems aktoriams. Pavadinime 3 laipsniai reiškė tris teatrų pakopas – tuomet festivalis turėjo vienyti mėgėjų, profesionalų ir jaunimo teatrus.

Tačiau pastaraisiais metais šiame projekte, teigė režisierius, beveik nebeliko mėgėjiško teatro, nes Kretingoje gyvuoja turtinga mėgėjų teatrų tradicija „Vėinė jouka“.

Pagerbs Kretingos teatro legendą

Jubiliejinis festivalis prasidės lapkričio vidury ilgamečio Kretingos teatro legendos Egidijaus Radžiaus atminimo pagerbimu: jo žentas vilnietis skulptorius 43-jų Nerijus Ereminas atveš parodą, kurią kartu su žmona Jorūne pristatys rūmų fojė. Kitąmet sukaks 20 metų nuo režisieriaus E. Radžiaus mirties ir būtų suėję 90 gyvenimo metų.

N. Ereminas – vienas įdomiausių konceptualiai dirbančių šiuolaikinių Lietuvos skulptorių, surengęs ne vieną personalinę parodą ir pelnęs apdovanojimų: 2010-aisiais – už ryškiausią mažosios plastikos darbą konkurse „Metų skulptūra 09“, o 2012-aisiais – šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“ – už geriausią pristatytą skulptūrą.

Lapkričio 18-ąją numatytas Vilniaus miesto Urbanistinio šokio teatro „Low Air“ spektaklis „Kelionė namo“. Tai – neįprasto žanro spektaklis, kuriame 2 aktoriai Larisa Kalpokaitė ir Jonas Braškys vaidins bei 2 aktoriai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius – šoks. 2013-aisiais už geriausią metų choreografiją šokėjai apdovanoti Auksiniu scenos kryžiumi. Spektaklio dramaturgas – Mindaugas Nastartavičius, režisierius – Vidas Bareikis.

Pasiilgusiems tikroviško teatro

Oskaro Koršunovo teatro spektaklyje „Terapijos“ vaidins žinomų teatro žvaigždžių branduolys. Scenoje pirmą kartą talentingos ir pripažintos Lietuvos teatro aktorės, skirtingų teatrinių mokyklų atstovės – Nelė Savičenko, Rasa Samuolytė, Viktorija Kuodytė, Aldona Vilutytė, Oneida Kunsunga, Severina Špakovska, Vilma Raubaitė, Gintarė Latvėnaitė – kartu pasakos apie uždarą moterų gyvenimą ligoninių koridoriuose. Tai – tragikomiškas spektaklis pagal dramaturgės Birutės Kapustinskaitės pjesę, vaizduojantis pasaulį, kuriame persipina juokas ir ašaros.

„Šis spektaklis tiems, kurie pasiilgę tikroviško teatro. Kai šiandien žodis onkologija skamba kone kiekvienos šeimos lūpose, spektaklio tema – apie tai, tačiau ne vien apie liūdesį, bet ir kasdienes situacijas, kupinas komiškumo. Režisierius Kirilas Glušajevas taupiomis priemonėmis – scenoje bus tik kėdės, ekranas – leis visapusiškai atsiskleisti aktorių talentams“, – tvirtino N. Gedminas.

Spektaklis „nonsensine“ kalba

„Techniškai tai bus labai sudėtingas spektaklis – pusės namo dydžio dekoracijas – vienerias duris ir daugybę langų – teks statyti iš vakaro. Durys simbolizuos pasaulį, santykius tarp žmonių. Lyg nieko scenoje ir nevyksta, tačiau kažkas įtraukiančio vyksta šiapus ir anapus“, – spektaklį apibūdino N. Gedminas.

Jo žodžiais, aktorių vaidyba – labai savita: spektaklis vyks „nonsensine“ – neegzistuojančia, pačių aktorių susikurta kalba, susidedančia iš padrikų skirtingų motyvų, tačiau įtraukiančia žiūrovą ir paliekančia itin šiltą potyrį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas