Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikinimai ir estiškai, ir latviškai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kultūra
  • 2019-07-09

Seimo narys Antanas Vinkus su režisierėmis iš Rygos Liudmila Stančik (kairėje) ir Ina Vanaga.

Savaitgalį Kretingoje nušurmuliavo 50-asis tarptautinis mėgėjų teatrų festivalis „Baltijos rampa“. Pusę amžiaus šiemet skaičiuojantis renginys eilės tvarka organizuojamas Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Šiųmetis festivalis ypatingas dar ir tuo, kad skirtas pirmojo Palangoje viešai suvaidinto lietuviško spektaklio Antano Vilkutaičio-Keturakio „Amerika pirtyje“ 120-osioms metinėms bei Pasaulio lietuvių metams paminėti, be to, sutapo su mūsų Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena.

Festivalyje su savo spektakliais pasirodė Estijos teatras „Joelahtme Lavagrupp“, Rygos kultūros centro jaunimo teatras „Vinnie“, Zlėkų mėgėjų teatras iš Latvijos, taip pat Punsko lietuvių kultūros namų teatrai iš Lenkijos. Lietuvai šiemet atstovavo Kretingos vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“, Anykščių kultūros centro bei Priekulės Ernsto Vicherto teatrai.

Kretingos rajono kultūros centro salėje susirinkusį gausų būrį dalyvių bei žiūrovų, tarp kurių – iš Nidoje kaip tik šiomis dienomis vykusio kasmetinio Pasaulio bendruomenės lietuvių renginio, kuriame buvo diskutuojama apie diasporos (tautos dalies, gyvenančios ne savo istorinėje tėvynėje) politikos formavimą, specialiai atvykę Pasaulio lietuvių bendruomenės 27 valstybių lyderiai, pasveikino rajono meras Antanas Kalnius, Seimo narys Antanas Vinkus, kuris į brolius latvius bei estus kreipėsi dar ir jų kalbomis.

Teatras kuria gyvenimą

Pasak daugelio „Baltijos rampų“ liudininkės Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros vedėjos Danutės Vaigauskaitės, didelis džiaugsmas tokiuose renginiuose jai yra pabūti su visais, jausti broliškas širdis. Docentė neabejojo, kad kurti teatrą reiškia kurti gyvenimą, o kai kuri gyvenimą, tikriausiai išsipildys ir išrinktojo Prezidento Gitano Nausėdos viltis Lietuvą matyti gerovės valstybe.

Kretingos rajono kultūros centro prieigose nuskambėjo „Tautiška giesmė“.

„Kol scenoje vaidina 40 Punsko lietuvių nuo vaiko iki senjoro, kol Kretingos „Atžalyne“ ir Egidijaus Radžiaus teatre vaidina beveik 100 žmonių ir tęsia gilias tradicijas rajone, kol mūsų Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Teatro skyrius skaičiuoja daugiau kaip kelis šimtus teatrų bei tūkstančius mėgėjų aktorių, kol lietuviški teatrai veikia visame pasaulyje, tol mes „Ameriką pirtyje“ vaidinsime ir dar po 100 ar po 200 metų“, – neabejojo Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos prezidentė režisierė Vita Vadoklytė.

Iš Klaipėdos kilusios, šiuo metu Vokietijoje, Hamburge, gyvenančios Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkės Dalios Henkės, kuriai Lietuvos valstybės dienos proga A. Vinkus įteikė mūsų šalies istorinę vėliavą, teigimu, apie milijonas lietuvių yra pasklidę po pasaulį, bet visi jie – nedaloma tauta.

Puokštė gėlių – už išradingumą

Pasaulio lietuvių bendruomenės Kultūros komisijos pirmininkė Jūratė Kasperson atkreipė dėmesį, kad prieš 120 metų sukurto vaidinimo „Amerika pirtyje“ tema, kurioje dominuoja pinigai, noras išvažiuoti į užsienį, būti turtingam, aktuali ir dabartiniu laikotarpiu. Dėkodama už išradingumą spektaklio siužetą pritaikant prie šiandieninio gyvenimo, puokštę gėlių ji įteikė šią komediją, suvaidintą prieš pat „Baltijos rampos“ festivalio oficialią atidarymo ceremoniją, režisavusiai Punsko lietuvių kultūros namų teatro režisierei Lenkijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkei Jolantai Malinovskai-Vektorienei.

„Punskas visada buvo geriausia mūsų diasporos dalis“, – akcentavo Šveicarijoje lietuvius telkianti J. Kasperson.

Kadangi ši Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos, Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Kretingos rajono kultūros centro suorganizuota „Baltijos rampa“ sutapo ir su mūsų Valstybės diena, po Rygos kultūros centro jaunimo teatro „Vinnie“ parodytos dramos „Vaidilutė“ nusileidus scenos uždangai, festivalio dalyviai ir žiūrovai buvo pakviesti kartu su visa Lietuva bei viso pasaulio lietuviais sugiedoti Lietuvos himną.

Pasibaigus „Atžalyno“ Šešėlių spektaklio „Kretingos istorija vaikų pasakose“ ir šventės uždarymo ceremonijai, tarptautinį renginį vainikavo šviesos instaliacijos prie rajono Kultūros centro tvenkinių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas