Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šv. Mišias aukojo vikaras Saulius Tomošaitis.

Sekmadienį per Darbėnus nuvilnijęs Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios varpų skambesys miestelio gyventojams ir svečiams pranešė: prasidėjo šventė. Ne vieną dešimtmetį aplinkinių parapijų tikinčiuosius sukviečiantys atlaidai nuo 2005-ųjų metų tapo ir pagrindine Darbėnų švente, kai paminimas miestelio gimtadienis, kuris šiemet – jau 428-asis.

Šventiškai išpuoštoje bažnyčioje, kurioje skambėjo Kretingos Sumos choro atliekamos giesmės, šv. Mišias aukojo Telšių katedros vikaras kunigas Saulius Tomošaitis, savo pamoksle priminęs dviejų bažnyčios švyturių, rodžiusių kelią ne vienai tikinčiųjų kartai, dviejų kolonų, ant kurių buvo statoma krikščionių bažnyčia, dviejų labai skirtingų savo išsilavinimu bei gyvenimo keliu, tačiau labai panašių savo tikėjimu ir pašaukimu apaštalų Petro ir Pauliaus gyvenimus bei tarnystę. Kalbėdamas apie šiuos du apaštalus kunigas kvietė ir visus susirinkusiuosius sekti jų tikėjimo pavyzdžiu, būti Dievo bendradarbiais čia, žemėje, stiprinant tikėjimą ir kuriant tvirtą bendruomenę.

Po pamaldų šventės dalyviai ir svečiai jau tradiciškai išsirikiavę už Vakarų (Jūros) šaulių trečiosios rinktinės 305 kuopos savanorių nešamos didžiulės trispalvės žygiavo šventinėje eisenoje iki Darbėnų gimnazijos stadiono, kur, kaip reta turtingos prekiautojų mugės palapinių apsuptoje scenoje, prasidėjo iškilmingoji miestelio šventės dalis.

Gražiu akcentu tapo prie scenos pastatytas šviečiantis užrašas 100% ŽEMAITE, kurį savo kalbose minėjo beveik visi šventės svečiai. Juos į sceną taip pat žemaitiškai kvietė renginio vedėju tądien buvęs Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys Dovydas Bajoras, o jam lietuvių literatūrine kalba talkino Kretingos rajono kultūros centro Darbėnų skyriaus meno vadovė Kristina Dimienė.

Patys mažiausieji darbėniškiai su tėvais įsiamžino prie užrašo 100% ŽEMAITE

Žemaitiškai susirinkusiuosius pasveikino ir gražios šventės palinkėjo Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys, pajuokavęs, kad jeigu nebūtų Petrinių, Darbėnai būt ne Darbėnai.

Žemaitiškai prabilo ir Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius, į šventę atvykęs ne tuščiomis: jis įteikė padėkas Motiejaus Valančiaus bibliotekos Darbėnų filialo bibliotekininkei Jurgitai Anužienei, Darbėnų gimnazijos direktorei Sonatai Litvinienei ir 26 metus ūkvedžiu čia dirbusiam Vytautui Strumylai.

Į susirinkusiuosius žemaičių tarme kreipęsis LR Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis, akcentavęs, kad nuo bendruomenių prasideda ir valstybės gerovės kūrimas, Darbėnų bendruomenės pirmininkui Rimantui Benečiui įteikė Kovo 11-osios akto kopiją su visų signatarų parašais. Darbėniškius pasveikino ir Seimo narė Levutė Staniuvienė, Petrus, Paulius, Povilus, Petrutes ir Paulinas sveikino Kretingos rajono savivaldybės vicemeras Dangiras Samalius, prie jo sveikinimų prisijungęs Kretingos rajono kultūros centro direktorius Pranas Razmus įteikė padėką Darbėnų skyriaus vadovui, miestelio šventės sumanytojui ir sielai Artūrui Juškai.

Šventės svečiai žygiavo nuo Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios iki gimnazijos stadiono.

Po oficialių kalbų – susirinkę darbėniškiai juokavo, kad kalbėtojų galėję būti ir daugiau, nes į šventę atvyko ir esamas meras su Savivaldybės administracijos direktore Jolanta Girdvaine, ir buvęs meras Juozas Mažeika su buvusiu direktoriumi Virginijumi Domarku, ir nemenkas būrys esamų ir buvusių Kretingos rajono tarybos narių, – buvo pasveikinti patys mažiausieji Darbėnų gyventojai. Pernai, švenčiant Lietuvos nepriklausomybės 100-ąsiais metines, buvo įteiktos dovanėlės tais metais gimusiems šimtmečio vaikams. Šiemet nuspręsta tradiciją pratęsti ir apdovanoti vaikus, gimusius nuo parėjusių iki šių Petrinių. Į sceną su savo mažaisiais Smilte Domeikyte, Leonardu Kazlausku, Jokūbu Kilmanu, Matu Laurinaičiu, Marku Litvinu, Joana Poškyte, Andrėja Purmalyte, Tėja Skripkauskaite, Elena Tamošauskaite, Olivija Zajančauskaite, Milana Žemgulyte ir Ignu Petreikiu atsiimti dovanų kilo jų tėvai, o paskui visi kartu įsiamžino prie žemaitiškojo užrašo. Šventės kulminacija tradiciškai tapo varduvininkų vainikavimas ąžuolo lapų vainikais. Jais pasipuošė aštuoniolika vardo dieną šventusiųjų, kurių amžius – nuo penkerių iki aštuoniasdešimties metų. Daugiausiai tarp jų – pakrikštytų Petro vardu.

Vainikų buvo nupinta kiek daugiau nei buvo varduvininkų. Tad vienu iš vainikų nuspręsta papuošt Seimo vicepirmininką: už žemaitiškai pasakytą kalbą ir vieną pačių žemaitiškiausių pavardžių.

Kad oficialioji dalis ir sveikinimo kalbos neprailgtų, žiūrovus muzikiniais intarpais džiugino Kultūros centro Darbėnų skyriaus kolektyvai: neseniai susibūręs folkloro ansamblis, vyresniųjų liaudiškų šokių grupė bei garsioji liaudiška kapela „Ontrep“. Po darbėniškių į sceną kilo Lazdininkų, Kartenos bei Kūlupėnų liaudiškos kapelos, smagius šokius šoko kolektyvas „Toncius“.

Žemaičių kalba nebuvo pamiršta ir per grupės „Žemaitukai“ pasirodymą. Po jų koncertą pratęsė atlikėjas Martynas Kavaliauskas, savo dainomis publiką džiugino grupė 16Hz. O prisišokę diskotekoje su DJ Gintu, darbėniškiai ir miestelio svečiai gėrėjosi šventiniu fejerverku.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas