Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į Kretingą sugrįžta „Baltijos rampa“

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Kultūra
  • 2019-06-28

Liepos 4–7 dienomis Kretingoje įvyks tarptautinis mėgėjų teatrų festivalis „Baltijos rampa“. Šis 50-uosius gyvavimo metus skaičiuojantis festivalis, paeiliui rengiamas Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, į Kretingą sugrįžta po ilgokos pertraukos – paskutinįsyk „Baltijos rampa“ pas mus viešėjo 1996-aisiais.

Šiųmetinis festivalis yra skirtas Pasaulio lietuvių metams ir pirmojo lietuviško vaidinimo Keturakio komedijos „Amerika pirtyje“ 120-osioms metinėms paminėti.

„Prasminga ir iškilu, kad „Baltijos rampa“ šiemet rengiama būtent Kretingoje, gilias teatrines tradicijas turinčiame mieste. O ir pirmasis spektaklis prieš 120 metų suvaidintas čia pat, kaimynystėje Palangoje, rudeniop paminėsime pirmojo Kretingoje sušokto lietuviško šokio „Aguonėlė“ metines“, – kultūrines sąsajas apibendrino vieno festivalio organizatorių Kretingos rajono kultūros centro direktorius Pranas Razmus. Be jo vadovaujamo centro, festivalį rengia Lietuvos mėgėjų teatrų sąjunga ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras, o tai, kad festivalį remia Lietuvos kultūros taryba, visus jo spektaklius žiūrovai turės galimybę išvysti nemokamai.

„Labai norėtųsi, kad kretingiškiai ir miesto svečiai pasinaudotų ta galimybe ir pamatytų tai, ką iš tiesų verta pamatyti“, – akcentavo organizaciniais festivalio reikalais besirūpinanti Kretingos vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ režisierė Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos viceprezidentė Auksė Antulienė.

Festivalyje „Baltijos rampa“ dalyvaus Estijos teatras „Joelahtme Lavagrupp“ su spektakliu „Trumpos istorijos“ pagal Oskaro Lutso noveles, Rygos kultūros centro jaunimo teatras „Vinnie“ su drama „Vaidilutė“, Zlėkų mėgėjų teatras iš Latvijos su spektakliu „Mūsų taurė“ pagal Adolfo Alunano pjesę ir Punsko lietuvių kultūros namų teatrai iš Lenkijos. Lietuvai atstovaus Priekulės Ernsto Vicherto teatras su drama „Šaktarpis“, Anykščių kultūros centro teatras su spektakliu Antano Vienuolio „Prieblandoje“ ir vienas festivalio šeimininkų Kretingos vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ su šešėlių spektakliu „Kretingos istorija vaikų pasakose“. O kadangi šiemet sukanka 120 metų, kai Palangoje buvo suvaidintas pirmas viešas lietuviškas vaidinimas Keturakio „Amerika pirtyje“, šį spektaklį žiūrovai irgi pamatys, bet – kiek kitokį ir neįprastu formatu: jungtiniame Lietuvos, Latvijos, Estijos teatrų vaidinime skambės ne tik skirtingų Lietuvos regionų tarmės, bet ir latvių bei estų kalba.

„Po pusdienio repeticijų viskas susilies į vienį, ir žiūrovas pamatys tokią „Ameriką pirtyje“, kokios tikrai nėra matę – kiekvienas teatras savo spektaklio dalį yra parengęs iš anksto, o ir apskritai, spektaklio aktualija yra svarbi ir šiandienai, tik reikia mokėti tai pamatyti“, – A. Antulienė įvardino, kad lietuviškąją spektaklio dalį kurs jungtinės Jurbarko, Utenos, Matuizų, Skapiškio, Telšių teatrų pajėgos.

Festivalyje taip pat vyks kūrybinės laboratorijos, per kurias jo dalyviai dalinsis patirtimi, kaip gimsta spektakliai, kaip ieškoma ryšio su žiūrovu, sceninės raiškos priemonių, rengiamose diskusijose, kuriose dalyvaus ne tik aktoriai, režisieriai, bet ir kartu su teatrais atvykstantys stebėtojai, bus aptariami festivalyje matyti spektakliai. Festivalio dalyvių atstovai taip pat vyks į Palangą pagerbti pirmojo viešo lietuviško vaidinimo rengėjų ir aktorių atminimą.

Pirmąją „Baltijos rampos“ dieną festivalio atidaryme dalyvaus Pasaulio lietuvių bendruomenių pirmininkai, susirinksiantys į savo posėdį Neringoje, o liepos 6 d. „Tautišką giesmę“ sugiedos ne tik lietuvaičiai festivalio dalyviai – estai ir latviai mūsų švenčiamai Mindaugo karūnavimo dienai taip pat yra parengę savo programas.

„Baltijos rampos“ afišą sukūrė mūsų kraštietis dailininkas Andrius Seselskas, kuris festivalio dienomis Kretingos rajono kultūros centre rengia meninę instaliaciją.

Baltijos rampos“ PROGRAMA

Liepos 4 d.

15.30 – Jungtinis Punsko lietuvių kultūros namų teatras. J. Vilkutaičio-Keturakio „Amerika pirtyje“

16.40 – festivalio atidarymas

17.30 – Priekulės Ernsto Vicherto teatras. Inscenizacijos pagal E. Vicherto apysaką autorė D. Budrytė-Samienė. „Šaktarpis“ (drama) 19.30 – Anykščių kultūros centro teatras. A. Vienuolio „Prieblandoje“ (drama)

Liepos 5 d. (penktadienis)

10.30 – Jõelähtme Lavagrupp (Estija). O. Lutso „Trumpos istorijos“ (komedija)

19.30 – jungtinis Lietuvos, Latvijos, Estijos mėgėjų teatrų spektaklis J. Vilkutaičio-Keturakio „Amerika pirtyje“

Liepos 6 d. (šeštadienis)

15.00 – Zlėkų mėgėjų teatras (Latvija). A. Alunans „Mūsų taurė“ (komedija)

17.00 ir 18.30 – Rygos kultūros centro jaunimo teatras „Vinnie“. Aspazia „Vaidilutė“ (drama)

21.00 – himno giedojimas

21.15 – Kretingos vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“. Šešėlių spektaklis „Kretingos istorija vaikų pasakose“.

21.45 – uždarymas

22.00 – šviesos instaliacijos prie kultūros centro tvenkinių


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas