Pajūrio naujienos
Help
2023 Spalis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Verbų paroda – velykinė gimtadienio dovana

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žmonės
  • 2019-04-09

Nors rištos verbos nebūdingos Žemaitijai, baubliškė Stasė Gideikienė perėmė šį meną iš Vilniaus krašto rišėjų ir susikūrė savo braižą.

Rytoj, balandžio 10-ąją, 15 val. Kretingos muziejaus Vandens malūne atidaroma 73-jų Stasės Gideikienės, verbų rišėjos iš Baublių, įspūdingų dydžių, spalvų bei formų pastaraisiais metais sukurtų verbų paroda „Ne aš mušu, verba muša“. Moteris sakė, jog yra gimusi balandžio 21-ąją, per patį Velykų Prisikėlimą: „Turėjau laukti kone visą gyvenimą, kad tiksliai per gimtadienį atsikartotų Velykos“.

Todėl baubliškė labai džiaugėsi, kad ta proga muziejininkės ją paragino surengti verbų parodą. „Kiekviena mano verba – vis kitokia, nėra nė vienos, kuri atkartotų ankstesnę. Rišu ir vis tobulinu jų formas bei rišimo techniką. Prieš kelerius metus nustebinau kraštiečius, surišusi žmogaus dydžio verbas, sukūriau verbas-angelus, o šiemet sugalvojau kitonišką rišimo būdą – kviečių varpų pynę su žiedais vidury“, – kviesdama apsilankyti parodoje intrigavo S. Gideikienė.

Nors, pasak parodos autorės, verba nėra Žemaitijos krašto kūrinys, tačiau Verbų sekmadienį Klaipėdos miesto bažnyčios raibuliuoja nuo spalvų žaismo. Šiemet baubliškės sukurtos masyvios verbos papuoš Šv. Kazimiero bažnyčią Klaipėdoje bei Šv. Antano Paduviečio bažnyčią Pakutuvėnuose ir, kaip įprasta, Baublių koplyčią.

„Pastebėjau, kad Kretingos krašto žmonės dažniau dar nešasi kadagio šakelę, bet Klaipėdoje verbos jau labai išpopuliarėję – pašventinę bažnyčiose, žmonės po to jomis puošia namus“, – kalbėjo S. Gideikienė.

Žolynų savo verboms ji ieškanti ir skinanti visur – paminijuose, pakelėse, iš laukų, užsiauginanti ir savo darželyje. Pavasario augalai esantys labai gležni ir jautrūs, iš jų ne kažką tepadarysi. Tik nuo birželio-liepos pradedanti skinti, rūšiuoti, džiovinti. Tuomet – pats rinkimas medžiagos: motiejukų, smilgų, rugių varpų.

Rišti verbas, ji sakė, pradėjusi daugiau kaip prieš 20 metų, kai pradėjo rūpintis Baublių koplyčios puošyba. O prieš dešimtmetį, pabuvojusi tarp garsiųjų Vilniaus krašto verbų rišėjų, paniro į jų kūrybines plotmes, bandė suprasti ir perimti paslaptis. S. Gideikienė samprotavo – gal per kraują į ją atitekėjęs poreikis rišti verbas, nes jos tėvas Stasys Liubertas buvo kilęs iš Vilniaus krašto.

„Vilniaus krašto verbų kūrėjos ne riša, o, atrodytų, pirštais lengvai ir magiškai nardo tarp žolynų. Visa tai joms suteikia pakylėtą džiugesį, tarsi pirštais skaitytų maldą. Neįmanoma išmokti taip tobulai rišti, kaip tai daro jos, šį amatą perėmusios iš savo promočiučių“, – apie savo mokytojas-rišėjas, su kuriomis ilgainiui susibičiuliavo, pasakojo baubliškė.

Ji sakė, jog jos bičiulės iš Vilniaus karšto kone kasmet atvyksta į Baubliuose rengiamas šluotų rišimo šventes.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas