Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Euras skubina statyti, nusižengiant įstatymams

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-04-04
Kada bus nugriautas „Turgelis“, ar neteks nugriauti kai kurių miesto turgelio statinių, artimiausiu metu spręs rajono apylinkės teismas.

Pastaruoju metu vyrauja tendencija, kai pirmiausiai išdygsta pastatai, o dokumentai tvarkomi arba lygiagrečiai, arba baigus statyti. Pastatų savininkai sako, kad jiems labiau apsimoka sumokėti kad ir tūkstantines baudas, bet skubėti statyti. Taip yra dėl to, kad dokumentai tvarkomi ilgą laiką, per kurį dar labiau pakyla medžiagų ir darbų kainos. Žmonės skuba nekilnojamąjį turtą įsigyti iki įvedant eurą. Nors valdžia tikina, kad ruošiami svertai kainoms pažaboti, piliečiai mokosi iš karčios savo pačių patirties.

Gali būti nugriauti

Šiuo metu mieste yra keli objektai, dėl kurių nugriovimo bylinėjamasi teismuose arba jau priimti teismo sprendimai.

Teismas įpareigojo Rasą Griguolienę savo lėšomis pertvarkyti kavinės „Rūsys“ priestatą, perstatant jį pagal patvirtintą projektą ir išduotą leidimą statybai. Statinys turėjo būti vieno aukšto medinio karkaso priestatas ant esamų pamatų. Pasak Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Juridinio skyriaus vedėjos Renatos Kružikienės, apskritis kreipsis į antstolius, kad būtų įvykdytas teismo sprendimas. Kaip greitai tai bus padaryta, priklausys nuo to, ar R.Griguolienė dar kartą neskųs Kretingos rajono apylinkės teismo sprendimo.

Kaip sakė R.Lukauskienė, įvykdžius šį teismo sprendimą, bus sprendžiama ir dėl stiklinės verandos, pastatytos prie to paties pastato, kaip ir kavinė „Rūsys“, bei priklausančio dviem savininkams. Abu jie nubausti dėl savavališkos statybos.

Į teismą kreipėsi Kretingos vartotojų kooperatyvas ir daugiabučių namų savininkų bendrija (DNSB) „Laurytė“ (Rotušės a. 10). Jie prašo teismą panaikinti žemės pirkimo pardavimo sutartis, pagal kurias J.Gindvilienė įsigijo vieną kartą 270 kv. m, kitą – 715 kv. m žemės miesto centre. Kooperatyvas ir bendrija taip pat siekia, kad būtų nukeltas Mindaugo Gindvilo kioskas bei prekybinės pavėsinės. Į teismą, gindama viešąjį interesą bei remdamasi Seimo kontrolierės išvada, kreipėsi ir rajono apylinkės prokuratūra.

Suklumpa pažeidę kitų interesus

Savavaline statyba laikoma statinio statyba, neturint Statybos įstatymo numatyta tvarka gauto statybos leidimo. Tačiau ne visiems statiniams reikia leidimo. Yra statinių, kuriems užtenka turėti statybos projektą, su raštišku Savivaldybės vyriausiojo architekto pritarimu. Išskyrus atvejus, kai statybos vyksta vadinamosiose jautriose zonose, kaip saugomoje teritorijoje. Tuomet papildomai reikia Kultūros vertybių apsaugos departamento ar kitų šią teritoriją saugančių institucijų pritarimo.

„Statiniai yra ypatingi, neypatingi ir nesudėtingi, - sakė Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyresnioji specialistė Kretingos rajonui Rima Lukauskienė. – Statybos reikalavimai skiriasi priklausomai nuo to, kuriai minėtų grupių priskiriamas statinys“.

Kai bendras visų aukštų statinio plotas tarp išorės sienų neviršija 40 kv. m, nereikia nei projektų, nei leidimų, išskyrus priestatus prie gyvenamųjų namų. Minėto ploto pastatus nebūtina registruoti Registrų centre.

Kai bendras visų aukštų statinio plotas tarp išorės sienų neviršija 80 kv. m, reikia turėti statybos projektą, raštu pateiktą Savivaldybės vyriausiojo architekto pritarimą. Tokius statinius privalu registruoti Registrų centre.

Pasak R.Lukauskienės, statant minėtus nesudėtingus statinius, būtinas bendrasavininkių sutikimas, būtina išlaikyti atstumus nuo sklypo ribų: šiaurėje – 3 m, rytuose ir vakaruose – 2 m, pietuose – 1 m. Statant nesudėtingus statinius, kaip sakė R.Lukauskienė, dažniausiai problemų kyla dėl pažeistų bendrasavininkių, trečiųjų asmenų interesų, nesilaikant nurodytų atstumų. Šie nusižengimai paprastai nustatomi skundžiantis suinteresuotoms pusėms arba teisiškai registruojant pastatus.

Prašo leidimų, nors jau pradėjo statyti

Daugiausiai problemų kyla dėl neypatingų statinių, kurių dauguma - gyvenamieji namai, įvairūs namų ūkio pastatai, kurie yra didesni negu nesudėtingų statinių grupei priskirti pastatai.

„Žmonės skuba statyti, o dokumentus susitvarkyti reikia nemažai laiko“, - sakė R.Lukauskienė, aiškindamasi, kodėl šioje statinių grupėje yra daugiausiai pažeidimų.

Detalųjį planą parengti reikia sugaišti apie pusmetį. Jau pradėjo trūkti ne tik statybininkų, bet ir projektuotojų. Valdžios vyrams kalbant apie artėjantį euro įvedimą, žmonės skuba statyti, kol darbai ir medžiagos nepabrango dar labiau.

Už savavališką statybą R.Lukauskienė pati gali bausti pažeidėją įspėjimu arba 1-3 tūkst. Lt bauda. Jeigu pažeidimai užfiksuojami statybos pradžioje, paprastai skiriamas įspėjimas. Bet jeigu statinys jau turi ir sienas – be baudos neapsieinama. Baudos dydis priklauso ir nuo to, kiek piktybiškai nepaisoma įspėjimų. Neretai darbai paspartėja išeiginėmis dienomis.

Statybos priežiūros specialistams suteikti nauji įgaliojimai, padedantys nusižengimus pastebėti pačioje darbų pradžioje. Specialistai prižiūri projektavimą, leidimų išdavimą.

„Kai Savivaldybė išduoda leidimą statyti arba užsakovas nuolat veikiančiai statybos komisijai pateikia derinti projektą, neretai paaiškėja, kad statyba jau pradėta“, - sakė R.Lukauskienė.

Pernai Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyresnioji specialistė Kretingos rajonui R.Lukauskienė surašė 11 ATPK pažeidimo protokolų, o bendra paskirtų baudų suma buvo pusšešto tūkstančio litų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas