Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Meno oazė jubiliejiniame Kretingos dvaro festivalyje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2018-10-05

Spalio 13-ąją prasidės kone ligi Kalėdų truksiantis tradicinis Kretingos dvaro menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“. Prieš 5-erius metus Kretingos muziejuje užgimęs festivalis pratęs dvaro kultūros puoselėjimo ir meno sklaidos tradiciją, o pagrindinė jo gija šiemet – Lietuvos valstybės 100-metis.

Koncertuos garsūs atlikėjai

Per šešis šio festivalio savaitgalius kretingiškiai išgirs profesionalių muzikos atlikėjų – „Memelio kvarteto“, Klaipėdos choro „Aukuras“, Valstybinio Vilniaus kvarteto, grupės „Home Jazz band“, atlikėjo Ovidijaus Vyšniausko – koncertus. Taip pat bus parodytos teatralizuotos muzikos ir poezijos programos: „Tėviškės spalvos“ – atliks aktorė Dalia Michelevičiūtė, „Gerumo sparnai“ – atlikėja Laura Remeikienė, „Lietuviškų romansų vainikas“, kurį „pins“ solistė Giedrė Zeicaitė, pianistė Edita Zizaitė ir aktorė Virginija Kochanskytė.

Tradiciškai V. Kochanskytė išvien su kraštiečiu žurnalistu menininku Juozu Pociumi, įsikūniję į Kretingos dvaro šeimininkus, vėl bus šio festivalio vedėjai. Menine dalimi rūpinasi šios srities profesionalė Šarūnė Petruškevičienė.

Kasmet festivalio metu surengiama po 2–3 parodas: šiemet viena jų skirta legendinio primityviojo meno puoselėtojo dailininko Adomo Galdiko, o kita – kraštietės dailininkės Irenos Valiulienės kūrybai atskleisti.

Pirmąkart – grafų relikvijos

Atskira paroda pirmąkart visuomenei bus pristatytos į Kretingą sugrąžintos grafų Tiškevičių relikvijos bei iš prancūzų kalbos išverstas grafienės Sofijos Horvataitės-Tiškevičienės kelionės po Vakarų Europą dienoraštis.

„Kretingiškiams bus labai įdomu pamatyti ir išgirsti interaktyviai pateiktą dienoraštį, – šią ekspoziciją parengė Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto profesorius Vakaris Bernotas“, – būsimą renginį pristatė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. Taip pat visuomenei bus pristatyta knyga „Atgimęs Kretingos dvaras“, kuri atspindės tai, ką muziejus nuveikė per pastarąjį dešimtmetį. „O nuveikta tikrai daug: renovuoti senieji dvaro pastatai, atkurtas fontanas, iš sovietinio palikimo vaduojasi dvaro parkas, veikia Amatų centras, įdiegtos naujos edukacinės programos, pasipildė fondai“, – tvirtino V. Kanapkienė, patikindama, jog knygos leidyba rūpinosi Kretingos muziejus, 4 tūkst. eurų taip pat parėmė Kretingos rajono savivaldybė.

Pavadinimas – iš herbo simbolių

V. Kanapkienė, prisimindama prieš 5-erius metus užgimusį sumanymą rengti Kretingos dvaro meno festivalius, sakė: „Šiandieną muziejus nebegali apsiriboti vien eksponatų rinkimu. Ne ką mažiau svarbu yra parodyti, kokie dvasiniai turtai jame sukaupti per laiką. Tai įmanoma padaryti, rengiant parodas, šventes, festivalius, nes per išreikštas emocijas muziejus tampa gyvesnis ir patrauklesnis visuomenei.“ Taip ir gimė dvaro menų festivalis, romantiškai pavadintas „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“.

Pavadinimas buvo sugalvotas, muziejui atkūrus senąjį grafų Tiškevičių herbą, kuriame dominuoja saulė, mėnulis ir žvaigždės. Jame, pasak vadovės, tarsi užkoduota simbolinė mintis, kad festivalis nėra vienkartinis reiškinys, kad atgimusios dvaro kultūros tradicijos gyvuos, po Lietuvą skleisdamos garsą apie grafus Tiškevičius ir jų kultūrinę labdaringą veiklą.

Bendraminčių sąjūdžio rezultatas

V. Kanapkienės žodžiais, Kretingos dvaro menų festivalis jau tapo savitu bendraminčių kultūriniu sąjūdžiu, kuris kviečia krašto bendruomenę geriau pažinti Kretingos dvaro istoriją, jo tradicijas, telkti kraštiečius puoselėti kultūrą ir meną, atskleisti jaunuosius talentus, ypač – Kretingos bei Salantų meno mokyklų. Dauguma festivalio renginių yra nemokami.

Dvaro menų festivalio iniciatoriai – Kretingos muziejus ir klubas „Kretingos krašto ainiai“, kuriam vadovauja Kretingos rajono Garbės pilietis Seimo narys Antanas Vinkus.

V. Kanapkienė tvirtino, jog Kretingos vardą jau išgarsinusį festivalį visuomet remia Kretingos rajono savivaldybė bei rajono verslininkai Algirdas Bumelis, Jūratė ir Pranas Varkojai, Petras Kurmis. Šiemet Savivaldybė skyrė 4 tūkst. Eur, o geradariai – 5,6 tūkst. Eur.

„Renginiai – svarūs ir gana brangūs. Dar laukiame atsiliepiant ir kitus verslininkus, geradarius, nes puoselėti mecenatystę ir taip mieste pratęsti labdaringas grafų Tiškevičių idėjas yra labai svarbu“, – akcentavo V. Kanapkienė.

Pastaruosius dvejus metus festivalį globoja Kretingos rajono meras Juozas Mažeika.

---

Per 4-rius metus Kretingos dvaro menų festivalyje jau koncertavo solistai ir atlikėjai: šviesaus atminimo Virgilijus Noreika, kraštiečiai Regina Maciūtė, Valentina Vadoklienė, Mindaugas Rojus, Pranas Narušis, Kazys Stonkus, taip pat – Ona Kolobovaitė, Jonas Sakalauskas, Neda Malunavičiūtė, Veronika Povilionienė, Petras Vyšniauskas, Asta Krikščiūnaitė ir kiti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas