Pajūrio naujienos
Help
2021 Rugsėjis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną17°C debesuotumas 11 %
Naktį6°C debesuotumas 50 %
Apklausa

Ar padėtumėte nelegaliems migrantams, kad gerėtų jų gyvenimo sąlygos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Teatro sezoną pradėjo tarptautiniu festivaliu

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2018-09-18
Kretingos Egidijaus Radžiaus teatro aktoriai, Ščecino festivalyje suvaidinę A. Čechovo komediją „Jubiliejus“.

Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatro kolektyvas šį rugsėjį dalyvavo Lenkijoje, Ščecino mieste, įvykusiame tradiciniame tarptautiniame teatrų festivalyje „Pro Contra“, kur parodė naujausią režisieriaus Nerijaus Gedmino sukurtą spektaklį A. Čechovo „Jubiliejus“.

Komedija plius A.Čechovo vardas

Ščecino festivalio dalyvių geografija, pasak N. Gedmino, buvusi plati: be kretingiškių, skirtingo žanro spektaklius dar parodė teatrai iš Lenkijos, Rusijos, Italijos, Ispanijos, Gruzijos. Kolektyvų lygis taip pat buvo įvairus – profesionalų, mėgėjų, studentų.

Kretingiškius į festivalį „Pro Contra“ pakvietė ilgametė jo organizatorė režisierė Tatjana Malinovska-Tiškevič, su kuria N. Gedminas užmezgė ryšius prieš daugel metų, dar dirbdamas Klaipėdos „Laisvajame teatre“.

„Lenkijos žiūrovams tada vežėme šokio spektaklį, nes tarptautiniuose festivaliuose vyrauja kalbų barjeras, todėl rodomi tokie spektakliai, kuriuose – daug mimikos, judesio. Šįkart pasiūliau „Jubiliejų“, nes tai – komedija, be to žiūrovams žinomas Antono Čechovo vardas, – pasakojo režisierius. – Spektaklio pradžia buvo sunki – žiūrovai nežinojo, ko laukti, po to tik šypt šypt ir pradėjo kvatotis. O pabaigoje vis nepaleido aktorių, plojimais atsidėkodami ir kviesdami nusilenkti.“

N. Gedminas neslėpė, jog į sceną jie išėjo išsyk iš autobuso, tačiau stresas mobilizavo aktorius ir jie spektaklį parodė geriausiai iš visų kartų, nes spektaklis dar gana naujas, pastatytas pernai gruodį. Kretingiškiai aktoriai pajautė publiką, daug improvizavo, natūraliai prisitaikydami prie kitokio žiūrovo ir kamerinės aplinkos.

Aplankė Soldino memorialą

Kretingiškiai stebėjo ir kitų šalių kolektyvų spektaklius: ispanai atvežė politines-socialines pjeses su militarizmo elementais, gruzinai – spektaklį pagal literatūrinius tekstus apie mirusius ir mirštančius miestus: Pompėją, Pripetę, Neftegorską, Detroitą.

„Ne viskas mūsų publikai patiktų ir būtų priimtina. Tačiau aktoriams tokios išvykos visuomet suteikia puikių meistriškumo pamokų. Rusijos Iževsko miesto teatro „Ptica“ („Paukštė“) kolektyvą labai norėtųsi pasikviesti į savo festivalį „Vėinė jouka“, – festivalio svarbą pabrėžė N. Gedminas. Režisierius pasidžiaugė, jog pakeliui į festivalį kretingiškiai aplankė Soldino mišką, kur sudužo garsioji Dariaus ir Girėno „Lituanica“, esantį maždaug už 60–70 km nuo Ščecino. Jis sakė, jau anksčiau Ščecino bažnyčios navoje pastebėjęs atminimo lentą, kurioje nurodyta, kad netoliese žuvo Atlantą įveikę Steponas Darius ir Stasys Girėnas, o šalia – Lietuvos trispalvę. „Memorialinė vieta – puikiai sutvarkyta, nežinia kieno – Lietuvos ar Lenkijos – valdžios rūpesčiu“, – svarstė N. Gedminas.

Kretingiškių, kurie autobusu iš viso nuvažiavo per 2,5 tūkst. km, kelionę į festivalį rėmė Kretingos rajono savivaldybė, Kultūros centras bei verslininkai-meno mecenatai Jūratė ir Pranas Varkojai.

Pakely kretingiškiai aplankė netoli Lenkijos–Vokietijos sienos įamžintą „Lituanicos“ pilotų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žūties vietą.

Du kretingiškio darbai viename festivalyje

Egidijaus Radžiaus teatras, kelione į Lenkiją pradėjęs naująjį sezoną, spalį yra pakviestas į Aukštaitijos teatrų – Pasvalio, Kupiškio ir Utenos – klasterio rengiamą tarptautinį festivalį „Theater Cluster“, ir pageidauja pamatyti N.Gedmino spektaklį „Julija ir Nataša“.

Organizatoriai į programą įtraukė ir Estijos Rakverės miesto teatre pernai N. Gedmino sukurtą spektaklį „Ką jai pasakyti, arba apie sraigę“, dalyvavusi Jūrmalos tarptautinėje mėgėjų teatrų festivalyje.

Šis spektaklis buvo itin gerai įvertintas ir latvių, ir estų žiūrovų bei teatro kritikų: Estijos mėgėjų teatrų festivalyje pelnė net 4 apdovanojimus – didįjį ir prizus už geriausius moters ir vyro vaidmenis bei komisijos paskatinamąjį prizą.

„Estai jį parodė Vasario 16-ąją, kaip sakė, siekdami pagerbti lietuvių režisierių, o įėjimas lietuviams buvo nemokamas. Esu perdavęs Rakverės teatrui žinią apie kvietimą atvykti į tarptautinį Aukštaitijos teatrų klasterio festivalį – mano žiniomis, rugsėjo 30 dieną jie vaidins pas save, tad tikėtina, jog tai bus jų repeticija prieš kelionę į Lietuvą. To dar nėra buvę, kad du mano spektakliai būtų rodomi viename festivalyje“, – pasidžiaugė režisierius.

O lapkritį kretingiškiai į Lietuvos mėgėjų teatrų šventę-apžiūrą „Atspindžiai“, įvyksiančią Kelmėje arba Gargžduose, vėlgi žada vežti „Jubiliejų“. „Spektaklis pastebimai auga – kūrinį reikia auginti, kaip ir kiekvieną darbą“, – įsitikinęs N. Gedminas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas