Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Prostitutės įvaizdis spektaklyje „Sraigė“.

Tarptautiniame mėgėjų teatrų festivalyje „Baltijos rampa“, įvykusiame šį rudenį Jūrmaloje, buvo parodytas ir itin gerai įvertintas Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatro vyriausiojo režisieriaus Nerijaus Gedmino su Estijos Rakverės miesto dramos grupe „KaRakTer“ sukurtas spektaklis Adomo Stančiko „Sraigė“.

Pokyčiai neleidžia sustingti

Šį spektaklį specialiai „Baltijos rampos“ festivaliui N. Gedminas kūrė praėjusią vasarą Rakverėje pagal bendrą Lietuvos-Latvijos-Estijos nacionalinių kultūros centrų bei mėgėjų teatrų asociacijos vykdytą meninį projektą, kuriuo buvo sumanyta apsikeisti režisieriais.

Dalyvauti projekte iš kiekvienos šalies buvo pakviesta po du režisierius. Iš Lietuvos, be N. Gedmino, dar buvo pakviestas jo kolega anykštėnas režisierius Jonas Buziliauskas, dirbęs su mėgėjų teatro grupe Rygoje. Kitų Baltijos šalių režisieriai statė spektaklius Anykščių bei Joniškio mėgėjų teatruose.

„Projekto metu galėjau 4 kartus vykti į Rakverę dirbti su jauno amžiaus iniciatyvia, ambicingus tikslus išsikėlusia dramos grupe „KaRakTer“. Jie patys susirado pjesę, ją išsivertė į estų kalbą, ir dėl to, kad kūrinys žinomas, man dirbti buvo lengviau. Protarpiais tarp mano vizitų su aktoriais dirbo vietinis asistentas – trupės vadovas Ivo Leek“, – režisūrinio darbo išvykoje specifika pasidalijo N. Gedminas.

Ši patirtis režisieriui svarbi tuo, kad, tikino jis, galėjęs susidurti su visiškai kitokiomis teatrinėmis tradicijomis, svetima kalba, kitokio temperamento žmonėmis. „Stereotipai apie estus visgi turi pagrindą: jie dirba pakankamai lėtai, jų gyvenimo tempas nėra skubrus. Tačiau, didžiausiai mano nuostabai, trupė viską suspėjo laiku, tvarkingai pasirengė dekoracijas ir vaidmenis atliko puikiai. Susitikimai su naujais žmonėmis bei įgytos patirtys man, kaip režisieriui, tiesiog neleidžia kūrybiškai sustingti“, – atviravo pašnekovas.

Nerijus Gedminas (ketvirtas iš dešinės) su Estijos Rakverės miesto dramos grupės „KaRakTer“ aktoriais.

Lietuvių teatrinės tradicijos – žinomos

N. Gedminas sakė, kad jo pastatytas spektaklis „Sraigė“ į festivalį „Baltijos rampa“ išvyko be premjeros, tik po Estijoje surengtos peržiūros, kurioje dalyvavo ir šios šalies mėgėjų tetaro prezidentė Kristina Omert.

„Ji išgyrė spektaklį, nes buvo nustebinta simbolių, metaforų, šviesos, spalvų gausos. Prostitutės striptizo šokėjos įvaizdį sustiprino jos blizgantys bateliai, stiklo kamuoliukai simbolizavo ašaras – jie buvo pilami ir mėtomi po sceną, balta draperija atstojo ir antklodę, ir maršką, ir scenos dekoraciją. K. Omert pasakė, jog šis spektaklis išskirtinėmis teisėmis be atrankos jau pateko į Estijos nacionalinį teatrų festivalį“, – sėkmingu kūrybiniu darbu ir gerais atsiliepimais apie jį pasidalijo N. Gedminas.

Lietuvių teatrinės tradicijos estams, pridūrė pašnekovas, yra gerai žinomos: „Visą darbo procesą girdėdavau vien labai gerus atsiliepimus: ai, čia lietuvių teatras, čia jų režisierių naujoviškos vizijos.“

N. Gedminas neslėpė, jog matąs, ką dar galėtų spektaklyje pataisyti, ir tikisi, kad estai dar jį pasikvies prieš savo šalies festivalį. Jis taip pat įsitikinęs, jog bendras Lietuvos-Latvijos-Estijos projektas turėtų aplankyti ir šių šalių mėgėjų teatrų scenas, nes, jo žiniomis, pirmąkart surengta režisūrinė naujovė visose trijose Baltijos puikiai pasiteisino.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas