Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar turite atsargų ekstremalioms situacijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Dvaro kieme suko darbų malūnus

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Šventės
  • 2017-05-19
Direktorė Vida Kanapkienė ir tautiniais rūbais pasipuošusi kultūrinės veiklos organizatorė Roma Luotienė pasidžiaugė gausiu būriu renginio dalyvių, o muziejaus darbuotojus pasveikino profesinės šventės proga.

Tarptautinės muziejų dienos išvakarėse Kretingos muziejaus Dvaro malūno kieme kartu su Kretingos meno mokyklos mušamųjų instrumentų grupės, Darbėnų gimnazijos folkteatro „Dar bėški“ bei Piliakalnio skyriaus folkloro ansamblio „Kėilelė“ koncertais praūžė kelias valandas trukusi smagi jaunųjų amatininkų mugė „Suku suku darbų malūnėlį“.

Kirba ir naujos idėjos

Nuo 2013-ųjų kasmet vykstančiam renginiui idėją pasiūlė Tradicinių amatų centras, kuriame edukacines programas lankantys rajono mokiniai mokosi kepti duoną, raityti spalvotus atlaidų saldainius, lipdyti iš molio bei daug kitų naudingų dalykų, kuriais, edukaciniams mokslo metams pasibaigus, norisi pasidžiaugti, kitiems parodyti, o, jei kam patiks, ir parduoti. Kiek mugėje kiemelių, kuriuose plušo amatininkai, iš karto sunku buvo vienu žvilgsniu aprėpti: vienur audė, mezgė, kitur kalė, trečiam kepė ar medį skaptavo. Tačiau muziejaus direktorė Vida Kanapkienė su Informacijos ir edukacijos skyriaus vedėja Jurgita Paulauskiene jau svarstė dar daugiau plėstis ir į jaunųjų amatininkų mugę kartą per metus pritraukti gyventojus, kurie šeštadieniais ir trečiadieniais mėgsta atvykti į Kretingos turgų.

Jaukiame kiemelyje tarp istorinių dvaro pastatų ir Akmenos upės koncerto laukė ir maži, ir dideli.

Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos moksleiviai su savo technologijų mokytoja Regina Tilvikiene, kaip visada, žibėjo margais raštais audžiamomis juostomis, kalvystės amatą demonstravo Kretingos technologijos ir verslo mokyklos automechanikos specialybės pirmakursiai Gražvydas Kalnius, Karolis Buitvydas, Rapolas Lekstutis bei jų profesijos mokytojas Virgilijus Martinkus. Specialybę įgijęs autošaltkalvis, nors ne menininkas, be kalvystės, sakė, neapsieis remontuojant mašiną ar žemės ūkio padargą. Tas neįprastas karštį skleidžiantis „pečius“ vidur kiemo traukė po mugę šmirinėjančių vaikų dėmesį. Ar sugebės paploninti įkaitusį gelžgalį, panūdo išmėginti Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos ketvirtokas Laurynas Pranckus. Jo mokytoja Irutė Navasaitienė pasaulio pažinimo pamoką pradinukams šįkart specialiai surengė čia, kad juos supažindintų su amatais.

R. Luotienė Darbėnų gimnazijos folkteatrą pavadino renginio pažiba.

Vieni pirko, kiti žiūrėjo ir mokėsi

Natūralios odos gaminių, daugiausia moteriškų didesnių arba mažesnių rankinių, kombinuotų ir su gobelenu, kainuojančių nuo 20 iki 60 Eur, buvo atsivežęs darbėniškis profesionalus odininkas Tautvydas Rudys. Paklaustas, ar seniai su šiuo amatu draugauja, tik nusišypsojo: „Pasekiau tėvo pėdom, baigiau dailės technikumą. Nuo 16-os metų su oda dirbu, dabar man 62, tai skaičiuokit “, – šmaikštavo žodžio kišenėje neieškantis vyras.

Veltinio gaminių ir rankų darbo muilo su įvairiais prabangiais aliejais ir be jų, o tik su kiaulės taukais, siūlė padvariškė Rasa Balsevičienė. Pirmiausia, sakė, pradėjusi velti, o šiam procesui reikia naudoti muilą. „Vis pirkdavau ir pirkdavau, kol nusprendžiau geriau pasigaminti“, – šypsojosi ji.

Netoliese taip pat spietėsi žiūrovai: vieni vyrai mokė, kaip teisingai surišti pirties vantą, kiti – kaip paprastai nusipinti patvarią, lietaus nebijančią žiogrių tvorą. „Šimtą metų stovės“, – tvirtino klibiškis Joakimas Dvarionas bei kurmaitiškis Leonas Rimkus. Šio amato abu sakė išmokę iš savo bočių, žiogrių tvoromis ir sodybas, ir arkliams aptvarus aptverdavusių.

Profesijos mokytojas Virgilijus Martinkus (kairėje) išbandyti kalvio amatą leido ir ketvirtokui Laurynui Pranckui.

Po visą teritoriją sklindantys maisto kvapai išdavė, kur įsikūręs Kretingos verslo ir technologijų mokyklos kiemelis ir būsimosios virėjos. Už 60 euro centų galėjai sukirsti visą porciją dešrelių su bulvėmis ir troškintais kopūstais, nusipirkti bandelių po 6 centus. „Mergaitės specialybės dar tik mokosi, todėl teprašome sumokėti už produktus“ , – su šypsena gerokai nustebusiems pirkėjams atsakė šios ugdymo įstaigos direktorės pavaduotoja Rita Andrijauskienė. Į kūrybą panirusius, linksmai tarpusavyje lalančius tautodailininkus medžio drožėjus Raimundą Puškorių, Feliksą Lukauską, Stasį Jaugą, Arvydą Jarmalį, prieš maždaug penkerius metus iš tėvo paveldėtą kaltą į rankas pirmąkart paėmusį, bet gražius dirbinius jau skaptuojantį Narūną Lideiką viena renginio organizatorių muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė pavadino medgraužiais. „Ne aš sugalvojau, taip pats save ir tuos, kurie visa esybe atsidavę medžio menui, vadina tautodailininkas Adolfas Viluckis. Labai gaila, kad šįkart į mūsų šventę jis neatvyko“.

Pasidžiaugusi, kad darbų malūnai visa jėga įsisuko, V. Kanapkienė ragino savo amato niekam nemesti – esą jei amatą turėsi, tai ir „bagotas“, ir ratuotas būsi. Profesinės šventės proga direktorė pasveikino visą muziejaus kolektyvą, o Etnografijos skyriaus vedėją Nijolę Vasiliauskienę – dar ir su gimtadieniu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas