Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Per šv. Motiejaus atlaidus paminėtas ir kaimo kapelos jubiliejus

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2017-05-16
Šv. Motiejaus atlaidai Kūlupėnų bažnyčioje švęsti trečius metus, tačiau pirmą kartą bendruomenė buvo suburta į procesiją, kuri įvyko po šv. Mišių.

Sekmadienį Kūlupėnų šv. Motiejaus bažnyčioje švenčiant titulinius šv. Motiejaus atlaidus, pirmą kartą parapijos bendruomenė buvo sutelkta į procesiją – tiršta žmonių, liudijančių savo tikėjimą, eisena apsuko apie Dievo namus, prie kurių pastatymo savo aukomis patys kūlupėniškiai ir prisidėjo. Vėliau šventė tęsėsi šalia bažnyčios esančioje aikštėje – joje koncertavo ir Kūlupėnų kaimo liaudiška kapela, sulaukusi sveikinimų 20 metų veiklos proga.

Šv. Mišias aukojęs Telšių vyskupijos kancleris Haroldas Šneideraitis, sakydamas pamokslą, parapijiečius ragino liudyti tikėjimą savo kasdienybėje ne tik žodžiais, bet ir darbais. Tam jis pasitelkė šv. Motiejaus pavyzdį, kuris buvo nukankintas už tai, kad liudijo Kristų. „Apie šv. Motiejų istorinių žinių nėra daug. Yra žinoma, kad jis gyveno pirmajame amžiuje ir buvo išrinktas apaštalu vietoj Judo, kuris vėliau dėl išdavystės pasikorė. Šv. Motiejus globoja inžinierius, stalius, dailides, tačiau jo užtarimo ir malonių gali prašyti kiekvienas žmogus ir įvairiais savo gyvenimo klausimais“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė H. Šneideraitis.

Jis ragino į atlaidus žiūrėti ne tik kaip į šventę, per kurią prie bažnyčios galima nusipirkti saldainių, bet kaip į galimybę išsivalyti nuo praeityje padarytų nuodėmių. „Kai žmogus atlieka išpažintį, jam atleidžiamos kaltės, tačiau visiškai bausmė nėra panaikinta. Tarsi išskalbtum rūbą, tačiau žymė, kur buvo dėmė, liktų ir jai panaikinti reiktų stipresnių skalbimo priemonių“, – paaiškino H. Šneideraitis.

Jis priminė, kad atlaidai gali būti skiriami gyviesiems ir mirusiesiems, kurių sielos yra skaistykloje. Gyviesiems, kad jie pelnytų atlaidus, būtina atitikti sąlygas: atlikti išpažintį, priimti Švč. Sakramentą, pasimelsti Popiežiaus intencija.

Kapeloje – nuo mažumės

Po šv. Mišių žmonės rinkosi į Kūlupėnų aikštę, kur nuotaikingą koncertą pradėjo mažiausieji šventės dalyviai – Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos vaikų populiariosios muzikos grupė „Punpurėliai“. Pasirodė ir Kūlupėnų k. vokalinis ansamblis „Židinys“, Šilalės r. Bijotų kaimo kapela „Bijotaičiai“, krikščioniškos muzikos atlikėjai, tačiau daugiausiai sveikinimų sulaukė Kūlupėnų kaimo liaudiška kapela, mininti savo veiklos 20-metį. „Nors visada jaudulys toks – lyg pirmą kartą“, – sakė K. Talmontas.

Kūlupėnų kaimo liaudiška kapela, pasitikusi savo veiklos 20-metį, publiką džiugino linksmomis melodijomis.

Kolektyvo vadovas Stasys Jucys ir akordeonininkas Kazys Talmontas, kurie kapeloje – nuo pat jos pradžios, prisipažino: koncertuoti savame kieme sunkiau negu kur kitur.

Pašnekovai tikino: svarbiausia, kad publikai būtų linksma, todėl ir melodijas kapelos repertuarui renkasi tokias, kurios pakeltų nuotaiką, susirinkusiuosius kviestų kartu padainuoti ir pašokti.

„Tačiau per tą 20 metų kapelos lygis – jau visai kitas. Dabar keliami aukštesni reikalavimai atlikėjams, norėdami nudžiuginti žiūrovą, kuris irgi jau daugiau visko matęs, ieškome sudėtingesnių kūrinių“, – pasakojo kapelos vadovas S. Jucys.

Jis pasidžiaugė, kad kapelos kolektyvas yra darnus, o labiausiai keičiasi tik jaunimas: vieniems, baigusiems vidurinę mokyklą ir palikus Kūlupėnus, tenka į jų vietą ieškoti kitų. „Dirbu Salantų meno mokykloje, tad nusižiūriu „triūbočius“, kurie yra iš Kūlupėnų – juos ir pasikviečiu į kapelą“, – pasakojo S. Jucys, kuris Salantų meno mokykloje dirba trimito mokytoju.

„Labai smagu matyti, kaip vaikai mūsų kapeloje užauga nuo mažų dienų. Ir šiandien galime pasidžiaugti iš mūsų kapelos išėjusiais Viliumi Trakiu, kuris dainuoja Klaipėdos muzikiniame teatre, Mantu Pilieliu, kuris pasirodydavo su „Božolė“ choru“, – vardijo pati kapeloje dainuojanti Kretingos rajono kultūros centro Kūlupėnų skyriaus vedėja Jovita Rimkuvienė.

Šventės – kūlupėniškių laukiamos

J. Rimkuvienė kalbėjo, kad organizuojant Kūlupėnų kaimo šventę, norėta tik vieno – suburti žmones, kad jie kartu švęstų gyvenimą. „Pažiūrėkite, koks tai gražus laikas: žydi obelys, trešnės, vyšnios, tad ir mes būkime laimingi“, – geros nuotaikos nestokojo J. Rimkuvienė.

Kultūros skyriui surengti šventę talkino Kūlupėnų bendruomenės centras. Jo pirmininkė Jūratė Mačernienė priminė, kad kaimo šventės tradicija gimė pernai – kai švenčiant šv. Motiejaus atlaidus sumanyta tuo pačiu paminėti ir Kūlupėnų 450 metų jubiliejų.

„Ši idėja pasiteisino, juolab kad ir šiemet turime progą – 20 metų kapelai. Kitąmet tokį pat jubiliejų švęs kitas mūsų kolektyvas – vokalinis ansamblis „Židinys“, – pasakojo J. Mačernienė. – Didesnei vasaros šventei surengti neturime finansinių galimybių, tačiau su tuo nenorėjo susitaikyti Kūlupėnuose gyvenančios jaunos šeimos – jos pačios ėmėsi iniciatyvos įvairiomis pramogomis papildyti sporto šventę, kuri numatyta liepos 6 dieną. Labai džiugina toks jaunų žmonių aktyvumas, nes jie pasistengė surasti ir rėmėjų, ir įvairių atrakcijų, kurios būtų už prieinamą kainą. Taigi kažkas tikrai bus!“.

Tačiau jaunos šeimos, kurių Kūlupėnuose išties gausu, neužmirštos buvo ir per šią kaimo šventę – vaikai nemokamai galėjo pašokinėti ant batutų, na, o visi susirinkusieji buvo kviečiami paskanauti gardžios košės bei kvapnios arbatos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas