Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Dėl ko bendrovėje „Sakuona“ neužsibūna darbininkai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Skundo pėdsakais
  • 2006-03-24

Redakciją pasiekė medienos apdirbimo bendrovės „Sakuona“, esančios Klaipėdos rajono Plikių kaime, trylikos darbuotojų pasirašytas laiškas. Jame išdėstyti samprotavimai, dėl ko šioje bendrovėje ilgėliau nepadirba naujai atėję žmonės. Žmonių žeminimas, maži atlyginimai, - tokios, laiško autorių teigimu, yra pagrindinės priežastys. Dėl minėtų teiginių nesutapo laiško autorių ir bendrovės direktoriaus Algimanto Mickaus nuomonės.

Direktorius nežino tarpusavio santykių

„Sakuonoje“ belikome keli seni darbuotojai. Nauji žmonės čia neatlaiko meistrų teroro. Ypač įžūliai ir grubiai elgiasi meistrė Nijolė Viluckienė: ji įžeidinėja ir užgaulioja naujokus. Juk atėjęs naujas žmogus turi būti išmokomas dirbti ir jis nepajėgus dirbti petys į petį su senaisiais darbuotojais. Žmonės neatlaiko užgauliojimų ir išeina su ašaromis. Direktoriaus kabinete tokios atmosferos nėra, ir jis tikriausiai nė nežino, kas darosi cechuose“, - rašoma laiške.

Laiško autoriai skundžiasi, jog prieš kelerius metus per pamainą, trunkančią 12 val., darbininkai surūšiuodavo po 70-80 kub. m medienos ir už darbą kas mėnesį gaudavo po 800-900 Lt. Dabar gi pamainos darbininkai surūšiuoja iki 300 kub. m medienos, o atlyginimo tegauna po 500 Lt.

„Jei susergame, mums temoka vos 300 Lt. Neva, mes perkame nedarbingumo pažymas. Už darbą išeiginėmis dienomis mums nemoka dvigubai, - viršininkai iš anksto pakiša pasirašyti lapelį, kad dirbame savo noru“, - rašoma laiške.

Tarp pamainų - konkurencija

„Vakarų medienos grupės“ padalinio, bendrovės „Sakuona“ direktoriumi Algimantas Mickus dirba ketvirtą mėnesį.

Vadovas įsitikinęs, jog bendrovėse, užsiimančiose gamyba, vyrauja specifiniai darbo santykiai. „Nepagarbaus pamainų viršininkų ir meistrų elgesio su pavaldiniais netoleruojame. Tačiau gamybos baruose – darbas sunkus. Pamainų viršininkai siekia aukštų rodiklių, nes nuo jų priklauso ir darbininkų atlyginimai. Tarp keturių pamainų vyrauja konkurencija. N.Viluckienės pamainos rodikliai yra geriausi, ir jos vadovaujami žmonės uždirba daugiausiai. Gal meistrai kai kada ir nepasižymi aukšta elgesio kultūra, „perlenkia lazdą“, nepasikuklindami apšaukti darbininkų. Senieji darbuotojai, manau, prie to pripratę, o naujieji reaguoja jautriai. Su pamainų viršininkais teks aptarti jų elgesį su žmonėmis“, - tvirtino A.Mickus.

Bendrovėje „Sakuona“ dirba 400 žmonių. Direktoriaus žodžiais, įmonėje iš tiesų esama darbuotojų kaitos: tarkim, sausį išėjo 42 žmonės, o naujų priimta 62. „Pats važiavau ieškoti darbininkų: surinkau nuo Endriejavo, Rietavo pusės. Ne paslaptis: suvažiuoja ne patys geriausi. Nemažai yra ateinančių ir per Darbo biržą, kuri nenorinčius dirbti į darbus siunčia kone priverstinai. Ir mums reikia su tokiais žmonėmis dirbti. Todėl suprantama, kodėl jie išnervina ir meistrus“, - sakė direktorius.

Žmonės, vadovo nuomone, keičiasi ir todėl, kad nemažai jų išvyksta dirbti į užsienį. Vienų netenkina darbo sąlygos, nors atskirai vyrams ir moterims įrengti dušai, tualetai, rūkymo kambarys, valgomasis; kitų – užmokestis.

Įmonė – ties balanso riba

A.Mickus teigė, kad bendrovės darbininkų, dirbančių prie skirtingo sudėtingumo staklių, ir atlyginimai gerokai skiriasi: nuo 600 iki 1100 Lt, išskaičiavus mokesčius. Daugiausiai uždirba žmonės, dirbantys prie lakštų lukštenimo ir medienos skersavimo staklių.

„Žmonėms mokame tiek, kiek galime. Šiuo metu įmonė yra ties balanso riba: mėnesio gamybą, sumokėjus mokesčius ir atlyginimus, baigėme be pelno. Mokėti didesnius atlyginimus nėra iš ko, - tvirtino direktorius. - Lyginti, kiek žmonės anksčiau pagamindavo ir uždirbdavo, - netikslinga. Prieš keletą metų skyrėsi žaliavų, produkcijos bei elektros energijos kainos“.

Vienok, vadovas garantavo, jog už darbą išeiginėmis dienomis jų įmonėje mokami dvigubi atlyginimai: „Laikantis Vyriausybės nurodymo, žmogus parašo prašymą, kad sutinka dirbti per išeigines dienas. Kiekvienam darbuotojui išduodami atsiskaitymo lapeliai, kuriuose fiksuojamas dvigubas atlygis“.

Kadangi atlyginimas yra mokamas pagal išdirbį, pateikus nedarbingumo pažymą, A.Mickaus žodžiais, išskaičiuojama už tiek dienų, kiek žmogus sirgo.

„Būtų geriau, jei iškilus neaiškumams dėl atlyginimo skaičiavimo ar konfliktinėms situacijoms su pamainų viršininkais, žmonės tiesiogiai kreiptųsi į mane. Kartu kalbėtume, aptartume situacijas. Manau, tai abiem pusėms išeitų tik į gera“, - įsitikinęs direktorius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas