Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate naujų rajono Savivaldybės projektų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Valstybė verslininkui - kaip piktoji pamotė

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-03-24
Jūratė ir Pranas Varkojai ramūs dėl įsigytos itin modernios itališkos langų gamybos įrangos patikimumo - bet kokį programinį įrangos gedimą gamintojai iš Italijos pašalina internetiniu ryšiu.

Keturioliktus metus medžio apdirbimo verslą plėtojantys kurmaitiškiai Jūratė ir Pranas Varkojai tvirtina, kad Lietuvos valdžia, užuot padėjusi verslui, geba tik jį žlugdyti. Vien tam, kad laimėtų ES struktūrinių fondų lėšas, kurias skirsto Lietuvos biurokratai, verslininkai šiemet prarado 70 tūkst. Lt.

Uždaroji akcinė bendrovė “P.Varkojis ir kompanija” gamina langus, duris, apie 60 modelių sodo tipo namelių ir natūralaus medžio baldus. Langus, duris realizuoja Lietuvoje, Danijoje, Švedijoje, Norvegijoje. Didžiuma sodo namelių eksportuojama į Angliją, Olandiją, Vokietiją, Airiją. Lietuvoje per 10 jų pastatyta Šventojoje. Kone visos (95 proc.) įmonės Kurmaičiuose pagamintos lovos išvežamos į Vokietiją ir parduodamos viename baldų salone Miunchene, po 100 lovų kiekvieną mėnesį. “Vos spėjame jiems gaminti”,- teigė Jūratė Varkojienė. Varkojų baldai paklausūs ir Lietuvoje. Tačiau čia jų galima įsigyti pačioje įmonėje, tik neseniai jais Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje pradėjo prekiauti bendrovė “Padvaiskas”.

Įmonės natūralaus medžio baldų, kurie gerokai pigesni už vakarietiškus, paklausa keliskart didesnė už pasiūlą. “Jeigu būtume gavę struktūrinių fondų lėšas, būtume išplėtę baldų gamybą. Turime brigadą meistrų, planavome dalyvauti tarptautinėse parodose, parduoti baldus ir kitose šalyse. Gaila. Išsityčiojo kaip beišgalėdami”,- sakė Jūratė Varkojienė apie pralaimėtą projektą ir su juo sietus planus.

Projekto vertė buvo 2,8 mln. Lt. Ryžtingai nusiteikę laimėti ES struktūrinių fondų lėšas, Varkojai į projekto parengimą investavo 70 tūkst. Lt. Pasisamdė pripažintą Rimanto Didžioko konsultacinę firmą, kuriai sumokėjo 25 tūkst. Lt. 40 tūkst. Lt kainavo statybinis projektas, dar 4 tūkst. Lt - geologiniai grunto tyrimai, be kurių projekto nebūtų palaiminę aplinkosaugininkai.

Lietuvos verslo paramos agentūra, įvertinusi bendrovės “P.Varkojis ir kompanija” paraišką, ją atmetė. Agentūros išvada: “Paraiška kokybės vertinimo metu nesurinko reikalaujamo balų skaičiaus”. O reikiamo balų skaičiaus projektas nesurinko štai dėl tokių priežasčių: “...projekto naujovės neskatins naujovių diegimo kitose įmonėse, ...nenurodoma, į kokias išorės rinkas bus didinami pardavimai ir t.t.”. Pagal projektą buvo numatyta sukurti 7 naujas darbo vietas. Už šį kriterijų vertintojai neskyrė nė vieno balo, kadangi Kretingos rajone žemas nedarbo lygis ir šiuo atžvilgiu “Kretingos rajonas nėra probleminė teritorija”. Varkojai buvo užsimoję teisme įrodyti, kad agentūros vertinimas yra neteisingas. Tačiau pasitarę su teisės žinovais, nusprendė, jog tai būtų dar vienas pinigų išmetimas į balą, nes agentūros atsakymai itin aptakūs. “Gavus agentūros atsakymą, nusviro rankos. Bet manau, kad mes tą cechą vis tiek pastatysime”,- sakė Jūratė Varkojienė.

Paramos iš valdžios nesitiki ir Pranas Varkojis: “Prieš trylika metų pats pradėjau stakles daryti, nes pinigų nebuvo. Valdžja jų nedavė ir neduos. Ji tik ima ir kaskart vis daugiau”. Anot verslininko, šiemet Vyriausybė eilinį kartą pademonstravo nepasitikėjimą verslininkais, pareikalavusi, kad medieną iš urėdijų perkančios medžio apdirbimo įmonės atsiskaitymams už medieną bankuose turėtų garantinį fondą. Šiam reikalavimui įsigaliojus nuo šių metų sausio 1 d. medieną iš 7 urėdijų perkantys Varkojai banke turėjo įšaldyti 200 tūkst. Lt apyvartinių lėšų. Varkojai naudojasi banko kreditine linija, tad už šias įšaldytas lėšas dar moka palūkanas. “Su privačių miškų savininkais dirbame kaip dirbę - pagal sutartis, taip iki sausio 1 d. dirbome ir su valstybinėmis įmonėmis - urėdijomis”,- aiškino Pranas Varkojis.

Įmonė rengia seminarus statybininkams. Pasak Jūratės Varkojienės, produkcijos ekspozicijos salėje dažnas jų sužino ne vieną naujieną, kaip teisingai sumontuoti langus, duris.

Varkojai nusivylę ir valstybės socialine programa. “Pakelkite atlyginimus, reikalauja. O kad darbo našumas Lietuvoje vienas iš žemiausių Europoje, kad Europos Sąjungos šalys senbuvės mūsų darbininkus priima kada nori ir kiek nori, o apie tai, kaip mums pasitelkti darbo jėgą iš Rytų nėra nė kalbos”,- teigė Pranas Varkojis ir pažymėjo, jog dauguma verslininkų darbo jėgos ir našumo problemas jau sprendžia diegdami šiuolaikinę techniką ir taip mažindami darbininkų poreikį. Įmonės namelių gamybos ceche praėjusią vasarą dirbo 58 žmonės, dabar - 40. “Sumažinti darbuotojų galėjome įsigiję naujos įrangos”,- sakė Jūratė Varkojienė.

Vien pernai technologijų, įrangos gerinimui Varkojai išleido apie 2 mln. Lt. Tam panaudojo nuosavas įmonės lėšas. Išplėsti trys cechai - kaustymo, dažymo, langų gamybos. Įsigyta dažymo-apliejimo įranga apie 5 kartus pagreitina dažymo procesą. Šią įrangą aptarnauja vienas specialistas, kai iki tol gaminius rankiniais purkštuvais dažydavo darbininkai. Gerinant technologiją, pagrindiniuose cechuose sumontuota 60 tūkst. Lt vertės drėkinimo įranga. “Mediena neskilinėja, nesiraito, palaikoma 10-12 proc. reikalinga drėgmė, be to, dirbantieji kvėpuoja gaiviu oru”,- apie drėkinimo įrangos naudą kalbėjo Jūratė Varkojienė. Langų gamybos ceche sumontuota 690 tūkst. Lt kainavusi moderni itališka įranga, kuri iš suklijuoto medžio tašo pagamina visą langą, kurį belieka surinkti ir nudažyti. Nauja įranga užtikrina ir aukštą produkcijos kokybę. “Už produkcijos kokybę mes visą laiką kryžiumi gulame. Žmogus užsakė duris, langus, juos įsidėjo ir kad jam dėl jų galvos neskaudėtų”,- sakė Jūratė Varkojienė.

2002 metais vasario mėnesį Varkojų įmonę siaubė gaisras. Trejus metus verslininkai bylinėjosi su draudimo bendrove “Preventa”, kol pagaliau gavo 200 tūkst. Lt draudimą už suniokotą turtą. 110 tūkst. Lt išleido stogui atnaujinti ir apie 90 tūkst. Lt - vidaus darbams. Šiandieną turi erdvias administracines patalpas su konferencijų, gatavos produkcijos eksponavimo salėmis. Įmonė šiandieną užima apie 3,5 ha ploto, joje dirba 160 darbuotojų, atvykstančių iš Darbėnų, Klibių, kitų aplinkinių kaimų, netgi Laukžemės, Grūšlaukės. Dirba ir kurmaitiškių.

Netrukus “P.Varkojis ir kompanija” gaminamų baldų - lovų, komodų - bus galima įsigyti apsilankius bendrovės rengiamoje internetinėje svetainėje. Žinių apie įmonę ir jos produkciją galima rasti internete www.varkojis.lt


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas