Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pagerbs etninės kultūros puoselėtojus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2016-05-13

Šiandien 15 val. Kretingos muziejaus Baltojoje salėje rengiama Žemaitijos regiono etninės kultūros puoselėtojų šventė, kurioje Etninės kultūros globos taryba bei Kretingos rajono savivaldybė pagerbs ir vydmantiškių Paulauskų šeimyną.

Paulauskų šeimyna: (iš kairės) Virginijus Japertas, Stanislovas ir Regina Kairiai, Benjaminas ir Biruta Paulauskai bei Jolanta Japertienė (sėdi).

Po Paulauskų šeimynos vardu sutelpa 6 vienos giminės atstovai, kuriuos sieja meilė dainai, šokiui ir ilgametė bendrystė Vydmantų folkloro ansamblyje „Žemčiūga“: šio ansamblio vadovė Jolanta Japertienė su vyru Virginijumi bei jos tėvai Biruta ir Benjaminas Paulauskai ir taip pat jos krikšto mama Regina Kairienė su vyru Stanislovu.

J. Japertienės žodžiais, jų šeimyna ansamblyje sykiu šoka, groja bei dainuoja jau trečią dešimtmetį.

„Mama su tėčiu Vydmantų kaimo saviveikloje dalyvavo jau tada, kai aš dar nė nebuvau gimusi, o man – jau 45-eri, – tvirtino J. Japertienė. – Abu tėvai dainavo choruose, tėtis pūtė trimitą dūdų orkestre, kuris anuomet garsėjo visoje Lietuvoje“.

B. Paulauskas ir dabar pasakoja žemaitiškas istorijas, seka lankstinių iš popieriaus pasakas, kurių išmoko iš savo mamos Kazimieros Paulauskienės. Kolektyvui jis pagamino idiofoninių instrumentų – skrabalų, kleketą, po dvi „kiaules“ ir terkšles.

„Jis dar kepa naminę duoną, pina iš vytelių, drožia šaukštus, daro seges. Jis gieda tradicinius Žemaičių Kalvarijos Kalnus, kurių giesmes moka atmintinai, – tėvais didžiavosi J. Japertienė. – Mama taip pat dainuoja, šoka, muzikuoja liaudiškais instrumentais, gieda Kalnus. Beje, šiandieną ji – vienintelė iš ansamblio „Žemčiūga“ dalyvių, tebedainuojanti nuo pat jo įsikūrimo pradžios“.

Pašnekovė pastebėjo, kad skaičiai 25, 35 ir 45 šiemet jų šeimai esantys ypatingi – abu tėvai Biruta ir Benjaminas taip pat yra gimę 1945 metais, o Vydmantų folklorinis ansamblis šiemet švenčia 35 metų sukaktį.

„Atėjau vadovauti Vydmantų folkloro ansambliui 1989 m., pabaigusi S. Šimkaus konservatoriją, kai išėjo jo įkūrėja bei vadovė Nijolė Rimkienė. Tada į ansamblį pasikviečiau ir krikšto mamą Reginą su dėde Stanislovu, – jiedu – taip pat ansamblio senbuviai, dalyvaujantys jo veikloje jau 25 metus. Abu dainuoja, šoka, muzikuoja, o krikštamotė dar domisi liaudies medicina – yra kaimo žolininkė“, – tvirtino J. Japertienė.

Jolantos vyras Virginijus groja basedla, muša būgną, ir, anot žmonos, mėgsta trankų šokį.

Paulauskų šeimyna sudaro kone pusę iš 15 ansambliečių. „Tačiau savo giminystės nepabrėžiame, – per tiek metų visi labai susidraugavome, daug keliaujame, koncertuojame, dalyvaujame šventėse, – daugeliui tai tapo tiesiog gyvenimo būdu“, – sakė ansamblio „Žemčiūga“, kurio pavadinimas, beje, tariamas žemaitiškai – kirčiuojant gale, ilgametė vadovė ir atlikėja.

---

Etninės kultūros globos tarybos taip pat bus pagerbti ir apdovanoti: be Paulauskų šeimynos dar – tautodailininkas akmens skulptorius Valdas Banza iš Kelmės, Kelmės Mažojo teatro vadovas ir režisierius Algimantas Armonas, tautodailininkas medžio drožėjas Kazimieras Striaupa iš Plungės, viešosios įmonės „Etnoklubas“ įkūrėja Irmina Kėblienė iš Šilalės, mecenatas Ramūnas Karbauskis iš Šiaulių bei Skuodo rajono kultūros centro Mosėdžio skyriaus folklorinis ansamblis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas