Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar balsuojate Seimo rinkimuose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Jurgio Pabrėžos istorija – spalvomis ir potėpiais

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Švietimas
  • 2016-01-15

Minint kunigo, pranciškono, gydytojo, botaniko, pirmojo Lietuvos floros tyrinėtojo, vieno iškiliausių XIX a. švietėjų Jurgio Pabrėžos gimimo metines, tradicinę Kretingos J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos atvirą integruotą pamoką vainikavo pirmąkart surengto respublikinio vaikų kūrybinių darbų konkurso „Jurgis Pabrėža – Žemaitijos šviesuolis“ apdovanojimų ceremonija.

Pirmąkart Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje surengto respublikinio vaikų kūrybinių darbų konkurso „Jurgis Pabrėža – Žemaitijos šviesuolis“ laureatai.

Konkursui mokiniai iš 9 šalies mokyklų – Kelmės rajono Tytuvėnų, Mažeikių Merkelio Račkausko, Kretingos Jurgio Pabrėžos, Pranciškonų gimnazijų, Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus, Jokūbavo Antano Stulginskio pagrindinių mokyklų, Simono Daukanto progimnazijos, Marijos Tiškevičiūtės mokyklos, Baublių mokyklos-daugiafunkcio centro – pristatė per 100 darbų. Pasak J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos dailės mokytojos Renatos Rusteikienės, geriausiems mokinių darbams paskirta 13 nominacijų, dar 20 dalyvių tapo konkurso diplomantais. Laureatai namo išsivežė ne tik diplomus, bet ir bendrovės „Sinaras“ įsteigtus prizus – piešimo priemones.

Konkurso laureatai apdovanoti atviroje integruotoje pamokoje, kurią stebėjo konkurse dalyvavusių mokyklų mokytojai, mokiniai bei Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos pedagogai.

Pasak J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos dailės mokytojos Valdonijos Karaliūnienės, šiemet sutapo ir noras surengti konkursą, ir iškili sukaktis – J. Pabrėžai suėjo 245-eri.

„J. Pabrėžos metinėms kaskart labai atsakingai ruošiamės, kaskart kitaip bandome vaikams papasakoti pačią esmę – kas toks buvo ir yra Jurgis Pabrėža. Pirmokai gimnazistai, atėję iš įvairių mokyklų, ne visada žino, kodėl ši gimnazija pavadinta būtent J. Pabrėžos vardu. Norime populiarinti šios iškilios asmenybės biografiją“, – sakė V. Karaliūnienė. Pedagogės žodžiais, vaikai iš skirtingų mokymo įstaigų smagiai ir originaliai interpretavo J. Pabrėžos gyvenimo faktus ir nuopelnus.

„Pavyzdžiui, Tytuvėnų gimnazijos atstovai kiekviename darbe nutapė vis kitą J. Pabrėžos biografijos detalę, todėl jų piešiniai tarsi seka šio žmogaus istoriją taip, kaip kiekvienas vaikas ją įsivaizdavo“, – kalbėjo V. Karaliūnienė. Anot jos, iš konkurso pasimokė visi – mokinių darbai tapo atgaiva akims, jų išmonės demonstracija, leidusia labiau pažinti J. Pabrėžą: „Vaikų fantazija jį mums sugrąžino iš naujo. Pasirodo, jis buvo ne tik geografas, botanikas, bet ir terminų kūrėjas, vaistą siūlęs vadinti vėžtrama.“

V. Karaliūnienės įsitikinimu, ne mažiau svarbu – ir tai, kad panašūs susibūrimai vaikams suteikia daugiau pasitikėjimo savimi: „Menininkai vaikai – intravertai, todėl tokios ceremonijos, ypač svetimose vietose, iš dalies ir reikalingos tam, kad jie išdrįstų išeiti prieš auditoriją, pasiimti savo laimėjimą, parodyti save. Atrodytų, kad tai tėra smulkmena, bet ji vaikams labai svarbi.“

Kolegei pritarė ir Jokūbavo A. Stulginskio pagrindinės mokyklos dailės mokytoja Felicija Stramilaitė, pasidžiaugusi puikiu renginio sustygavimu, didžiulį įspūdį paliko ir integruota pamoka: „Ji buvo kone ideali – tegu mokyklose būna daugiau tokių pamokų. Ne tik mokiniams, bet ir mokytojams nebuvo kada nuobodžiauti.“

Su integruotos pamokos reikšmės augimu ir nesikartojimu organizatores sveikino Pranciškonų gimnazijos dailės mokytoja Liuda Liaudanskaitė bei viešnia iš Tytuvėnų gimnazijos Danguolė Žukauskienė, į Kretingą atvykusi su būriu vaikų, kurie aplankė ne tik J. Pabrėžos gimnaziją, bet ir Kretingos bažnyčią.

Būtent į ją kol kas gimnazijoje kabanti kūrybinių darbų paroda netrukus ir iškeliaus – broliai pranciškonai bažnyčios galerijoje vaikų darbus eksponuos iki vasario pabaigos. O J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos pedagogės jau audžia mintį ir apie literatūros bei dailės almanachą, kuris galėtų įamžinti geriausius konkurso darbus.

----------------

Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos biologijos mokytojos Aurelijos Orlovienės komentaras:

– Kretingos III vidurinei mokyklai Jurgio Pabrėžos vardas suteiktas 1994 m., o 1997 m. – ir gimnazijos statusas. Nuo tada sausio mėnesį kiekvienais metais joje vyksta įvairūs renginiai, skirti J. Pabrėžos gimimo metinėms paminėti. Integruota atvira pamoka gimnazijos naujokams – pirmokams gimnazistams, turint tikslą, kad mūsų mokiniai kuo daugiau žinotų apie J. Pabrėžą, kurio vardu pavadinta gimnazija, šiais mokslo metais suorganizuota dvidešimtą kartą. Taigi šios pamokos dalyviai dar nebuvo gimę, o pamoka jau vyko. Manau, tikrai galime didžiuotis šia tradicija.

Šiemet buvo integruoti 6 dalykai: muzika (mokytoja Inga Kutelienė), tikyba (mokytoja Ramunė Masiokienė), istorija (mokytoja Dalia Zibalienė), biologija (mokytoja Aurelija Orlovienė), lietuvių kalba (mokytoja Eglė Litvinienė), dailė (mokytojos Valdonija Karaliūnienė ir Renata Rusteikienė).

Atvira integruota pamoka šiemet buvo neįprasta ne tik tuo, kad jai ruošiantis organizuotas respublikinis mokinių kūrybinių darbų konkursas, bet ir savo forma, mokinių ir mokytojų skaičiumi bei vieta, nes vyko aktų salėje.

Konkurso nominacijos

6–10 m. amžiaus grupė: „Už technikos išskirtinumą“ – Rugilei Katkutei iš Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos; „Už darbo nuotaikingumą“ – Neda Baranauskaitė iš Kelmės r. Tytuvėnų gimnazijos, Rusnė Mažonytė iš Jokūbavo A. Stulginskio pagrindinės mokyklos; „Už gamtinės minties akcentavimą portrete“ – Virginija Matuizaitė iš Jokūbavo A. Stulginskio pagrindinės mokyklos; „Už domėjimąsi architektūra“ – Osvaldas Žilys iš Kretingos M. Tiškevičiūtės mokyklos.

11–15 m. amžiaus grupė: „Už domėjimąsi architektūra“ – Ieva Pilelytė iš Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos; „Už svarbaus gyvenimo fakto išskyrimą“ – Mingailė Juškevičiūtė iš Kelmės rajono Tytuvėnų gimnazijos; „Už kolorito vienovę darbe“ – Gabrielė Pakalniškytė iš Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos; „Už filosofinę mintį“ – Arnas Vaitkevičius iš Kelmės r. Tytuvėnų gimnazijos.

16–19 m. amžiaus grupė: „Už darbo tapybiškumą“ – Greta Šablinskaitė iš J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos, Ieva Fridrikaitė iš Mažeikių M. Račkausko gimnazijos; „Už grafinį sprendimą“ – Kamilė Beišinaitė iš Mažeikių M. Račkausko gimnazijos, Kristina Viršilaitė iš J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos.

Konkurso I laipsnio diplomantai: 6–10 m. amžiaus grupė – Skaistė Jagminaitė iš Kelmės r. Tytuvėnų gimnazijos, Milana Martyšina iš Jokūbavo A. Stulginskio pagrindinės mokyklos; 11–15 m. amžiaus grupė – Ema Baltrušaitytė iš Kelmės r. Tytuvėnų gimnazijos; 16–19 m. amžiaus grupė – Simona Muradova, Auksė Falkytė ir Edvinas Stropus iš J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos.

II laipsnio diplomantai: 6–10 m. amžiaus grupė – Martynas Gervinskis iš Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos, Luka Lebedžinskaitė iš Kelmės r. Tytuvėnų gimnazijos; 11–15 m. amžiaus grupė – Deimantė Stonkutė iš J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos, Austėja Mikalauskytė iš Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos; 16–19 m. amžiaus grupė – Kotryna Jokšaitė iš Mažeikių M. Račkausko gimnazijos, Dainora Gajauskaitė iš Kelmės r. Tytuvėnų gimnazijos.

III laipsnio diplomantai: 6–10 m. amžiaus grupė – Dovydas Katkus iš Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos, Jokūbas Majauskas iš Kelmės r. Tytuvėnų gimnazijos; 11–15 m. amžiaus grupė – Aistė Baltrutytė iš Kretingos S. Daukanto progimnazijos, Ieva Budginaitė iš J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos, Toma Žiliūtė ir Eglė Jomantaitė iš Jokūbavo A. Stulginskio pagrindinės mokyklos; 16–19 m. amžiaus grupė – Augustė Tamašauskaitė iš Pranciškonų gimnazijos, Marija Einaitė, Deimantė Vlasova iš J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas