Pajūrio naujienos
Help
2024 Lapkritis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar pakenks Lietuvos prestižui valdančiųjų koalicija su „Nemuno aušra“?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Grafą džiugino atkurta dvaro aplinka

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2016-01-05

Viešėdamas Užutrakio dvare, iš kur yra kilęs, garsios Lietuvoje grafų Tiškevičių giminės palikuonis 89-erių Juozapas Marija Tiškevičius, Kretingos dvaro valdytojų Sofijos ir Juozapo proanūkis, užsuko ir į Kretingą, – čia jam teko trumpai gyventi prieškariu. Svečias pasidžiaugė atkurta dvaro aplinka ir sutiko genetiniais tyrimais patvirtinti Kretingoje palaidotos savo senelės Jadvygos tapatybę.

Užutrakio dvaro valdytojai – Juozapo Marijos seneliai Jadvyga ir Juozapas Tiškevičiai.

Kretingoje buvo pabėgėliu

J. M. Tiškevičius – buvęs JAV Karo laivyno kariškis – po Nepriklausomybės atkūrimo tėviškėje, o tuo pačiu – ir Kretingoje lankėsi antrą sykį. Pirmąkart atvykus prieš 10 metų, rūmų, parko ir dvaro pastatų vaizdas jam buvęs slogus. „Dabar svečias labai apsidžiaugė pamatęs pokyčius jo giminės dvare. Jį žavėjo, nugriovus sovietmečio prielipą – rūmų priestatą, atsivėrusios parko erdvės, atstatytas vandens malūnas, ratinė, ūkvedžio namas“, – pasakojo grafų palikuonį pasitikęs ir po rūmus vedžiojęs Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas.

Kretingoje J. M. Tiškevičius gyveno nuo 1939 iki 1940 metų: kai Vilniaus kraštą okupavo Raudonoji armija ir jis su šeima – tėvais Zdislavu Stanislovu Kostka Tiškevičiumi ir Terese Drucka-Liubecka Tiškevičiene, senele Jadvyga Tiškevičiene bei dėde Andriumi Tiškevičiumi – bėgo iš Užutrakio ir apsistojo tėvo dėdei Aleksandrui Tiškevičiui, paskutiniam Kretingos dvaro valdytojui, priklausiusiame dvare.

Svečias atminė, kad Kretingos rūmai prieškariu priminę prieglaudą: kambariuose gyveno dešimtys giminaičių pabėgėlių, po kambarius klegėjo būrys vaikų. Pietus visiems patiekdavo Baltojoje ir Raudonojoje salėse, kur buvo sėdama prie didelių stalų.

Prisiminė senelės laidotuves

Anot J. Kanarsko, aplankęs grafų Tiškevičių koplyčioje, senosiose miesto kapinėse, palaidotą savo senelę, grafas Juozapas Marija prisiminė, kad Jadvygos sveikata stipriai sušlubavusi po kelionės į Kretingą, kur ji netrukus ir mirė. Buvusi pašarvota mediniame karste, rūmų Baltojoje salėje. Į paskutinę kelionę ją lydėjo pranciškonas Šv. Antano kolegijos rektorius Justinas Vaškys.

Svečio atmintyje atgimė įvykiai, kai 1940-ųjų vasarą į Kretingą įžengus sovietų armijai, NKVD kariškiai liepė dvaro šeimininkui Aleksandrui palikti rūmus, – šiam leido įsikurti daržininko name, o jiems, pabėgėliams, įsakė grįžti į Vilniaus kraštą.

Grafas Juozapas Marija Tiškevičius aplankė Kretingos grafų Tiškevičių giminės koplyčią, kurioje 1939 m. palaidota jo senelė Jadvyga Tiškevičienė.

Vos J. M. Tiškevičiaus šeima sugrįžo, jie buvo suimti ir ištremti į Altajų, Ust Pristanės rajoną. Zdislovas Tiškevičius tremtyje netrukus mirė, o Juozapo Marijos motinai Teresei teko vienai rūpintis 4 paaugliais vaikais.

„Po karo jų šeimai buvo leista repatrijuoti į Lenkiją, tačiau motina ryžosi per Iraną ir Egiptą bėgti į JAV, įsikūrė Kalifornijoje. Čia Juozapas Marija baigė karybos mokslus, o jo brolis Artūras Kazimieras buvo karo lakūnas, 1967 m. žuvęs Vietname“, – tvirtino J. Kanarskas.

Atgavo dalį nuosavybės

Po Nepriklausomybės grafas J. M. Tiškevičius susigrąžinęs Lietuvos pilietybę ir nuosavybės teises į dalį Užutrakio dvaro sodybos. Tačiau valstybė pastatų jam negrąžino, vietoj jų išmokėjo kompensaciją. 2008 m. grafas atgavo vos 7 ha žemės bei 70 ha aplink dvarą esančių vandens telkinių.

„Papasakojome jam, kad pernai Tiškevičių kapų koplyčioje aptikome užmūrytus jo prosenelių Sofijos ir Juozapo palaikus. Ir dar norėtume įsitikinti, ar viename iš sarkofagų tikrai ilsisi jo senelė. Svečias mielai sutiko atlikti DNR tyrimą“, – svečio vizito reikšmės neslėpė istorikas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas