Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rytoj, lapkričio 7 dieną, 17 val. Kretingos rajono kultūros centras liaudiškos muzikos mėgėjus sukvies į tradicinę nuo 1992 m. rengiamą liaudiškų kapelų šventę „Grok, žemaiti!“. Renginio šeimininkė kretingiškių kapela „Lakštingelė“, vadovaujama Prano Razmaus, į šventę sukvietė savo senus bičiulius profesionalius ir žiūrovui patrauklius šalies kolektyvus, koncertą paįvairins ir dar nė karto Kretingos scenoje nepasirodžiusi latvių „Dziga“.

„Mūsų artimi draugai – tai Skuodo „Bartuva“, Nidos „Joldija“, Šiaulių „Salduva“, Jekabpilio „Kreicburgas zikeri“ iš Latvijos, ilgą kelią iki mūsų įveikiantys „Heino Tartes ir draugai“ iš Estijos, po ilgesnės pertraukos Kretingos scenoje pasirodys gerai šalies mastu žinoma klaipėdiečių „Mingė“, – vardino P. Razmus, vildamasis, kad šventės „Grok, žemaiti!“ dalyviai nenuvils reiklaus ir liaudišką muziką gerai perprantančio Kretingos žiūrovo.

Šventės naujokė – Latvijos Rezeknės kultūros ir turizmo centro liaudiška kapela „Dziga“ – į renginį buvo pakviesta pagal Latvijoje gerai žinomo liaudiškos muzikos profesionalo Ilmaro Pumpuro rekomendaciją. „Negalėjome nepakviesti „Kreicburgas zikeri“ – kolektyvo, su kuriuo mus sieja ilgametė draugystė, o jų viešnagė Kretingoje – tarsi barteriniai mainai, kuriuos vykdome ir mes, beveik kasmet sudalyvaudami Jekabpils rengiamame festivalyje“, – teigė P. Razmus.

Estai Kretingoje viešės trečią kartą: Polvos miesto liaudiška kapela, vadovaujama Heino Tartes, šventės išvakarėse koncertuos Kurmaičiuose, Kartenos klausytoją savo atliekama liaudies muzika pamalonins latvių „Dziga“.

„Rūpinamės „Grok, žemaiti!“ tradiciją rajone paskleisti kuo plačiau – ne visi gali atvažiuoti į pagrindinį koncertą, tad pasirinkome kelią su kitų tautų liaudiškos muzikos kultūra supažindinti periferijose. Koncertų jose būtų galima surengti ir daugiau, bet iš esmės visi kolektyvai išgyvena laikmetį, kada priversti taupyti ir finansinius resursus, ir asmeninį laiką“, – konstatavo Kretingos rajono kultūros centro bei „Lakštingelės“ vadovas.

Dėl tos pačios priežasties kolektyvai nesustos ir bendrai repeticijai, tačiau P. Razmus viliasi, jog bendri kūriniai – jo paties polka „Aukštyn žemyn“ bei tradicinis Jurgio Gaižausko „Rožės žiedelis“ – suskambės kaip reikia: šventės rengėjai jos dalyviams bendrus kūrinius išsiunčia iš anksto, tad kolektyvai atvažiuoja pasirengę finalinei koncerto daliai.

Tradicinei šventei įprasminti, kultūros darbuotojų akiračiui praplėsti prieš prasidedant šventei rengiami seminarai: su liaudiškos muzikos kolektyvais dirbantys meno vadovai, kapelininkai jau turėjo progos išgirsti apie estiškos armonikos subtilybes, pernai dėmesys buvo skirtas unikaliam instrumentui – kanklėms, kuriomis begroja lietuviai, latviai, estai, suomiai ir vakarų rusai.

„Šiemet edukacinio pobūdžio seminare aptarsime liaudiško muzikavimo Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje tradicijas, sąsajas ir ypatumus. Mūsų pokalbyje dalyvaus Klaipėdos universiteto docentas Vytautas Alenskas, latviams atstovaus „Kreicburgas zikeri“ vadovas Aivars Pugačs, estams – Heino Tartes. Manau, jog kapelų profesionalumo siekiantys, naujovių išsiilgę kultūros specialistai mielai sudalyvaus šiame seminare“, – kad edukaciniai renginiai duoda naudos, akcentavo P. Razmus. Jo vadovaujama „Lakštingelė“ prieš savaitę dalyvavo televizijos konkurse „Duokim garo!“ ir atstovavo Žemaitijos regionui – jo reitingą kretingiškiai pakėlė iš IV į II vietą. Kretingiškiai „Grok, žemaiti!“ žiūrovui yra parengę 3 kūrinius, koncerto svečių pasirodymui laiko duota daugiau.

Koncertą ves teatro režisierius Donatas Žilinskas ir Kartenos skyriaus vedėja Sigita Dirmeitienė, kuriai šis renginys – debiutinis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas