Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ūkininkas turi būti aktyvus pats

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-03-17

Zenonas Jurgila yra vienas iš rajono ūkininkų, patyręs didelių nuostolių dėl praėjusių metų potvynio. Jeigu kitiems jo likimo draugams valstybė atlygino patirtus nuostolius, tai karteniškis iki pat šiol turėjo įrodinėti, kad jis taip pat turi teisę gauti paramą.

Z.Jurgila sako esąs bene vienintelis rajone ūkininkas, besiverčiantis prieskoninėmis daržovėmis. Ir jam pačiam, ir rajono žemės ūkio specialistams reikėjo skersai ir išilgai vartyti ir pervartyti instrukcijas, reglamentuojančius dokumentus, kad valdžios vyrai sutiktų karteniškį įtraukti į nukentėjusiųjų sąrašus. Žodžio kišenėje neieškantis ūkininkas paskambino net pačiai žemės ūkio ministrei Kazimirai Prunskienei.

Zenonas JURGILA, ūkininkas iš Kartenos

„Ūkininkas turi visa išmanyti, turi būti visų galų meistras“, - sako ūkininkas, praėjęs klaidžius įvairių institucijų koridorius.

Z.Jurgila gerai įsidėmėjo, kad norėdamas ko nors pasiekti, žmogus turi būti aktyvus pats, pats įrodinėti savo tiesą.

Kažkur kabinetuose specialistai suskaičiavo, kad iš hektaro žemės statistiškai galima gauti 14 tonų kopūstų. Ūkininkas purtosi dėl tokios neteisybės, nes iš tiesų tokiame žemės plote gali užaugti ir 50 tonų.

Daržininkų skaičiavimais, iš vieno hektaro ploto galima gauti apie 20 tonų krapų masės. O Žemės ūkio ministerijos specialistų tvirtinimu, krapų užauga dukart mažiau. Ūkininkas sklaido naujausią daržininkų literatūrą ir randa dar kitokius skaičius. Taigi ūkininkui tenka pasikliauti savo patirtimi, nuovoka, protu ir įrodyti savo teisybę. Karteniškiui tai teko daryti pusmetį.

Kol nenuleido sniego, Z.Jurgila važiuoja į savo mišką. Palengvėle ruošiasi ir pavasario darbams. Į 30 kv. m ploto šiltnamį ūkininkas prinešė sniego, kad tirpdamas jis drėkintų žemę. Jau nusipirko ir trąšų.

Z.Jurgila dairosi naujausių daržovių veislių. Čia jam padeda žinios, gautos seminaruose, mokslininkų rekomendacijos, specialioji literatūra.

Z.Jurgila nelaiko savęs stambiu ūkininku. Jam su žmona, dirbančia mokytoja, tai yra lyg ir žaidimas, užsiėmimas. Jiedu veda supaprastintą buhalteriją, kuri telpa į vieną storą sąsiuvinį. Nebraižo jiedu nė savo žemės planų. Nors besiverčiant daržininkyste būtina sėjomaina, bet ją Jurgilos suplanuoja žodžiais – visa telpa galvoje, nes daržininkystė vystoma ne dešimtyse hektarų.

Z.Jurgila daržoves augina šiek tiek didesniame negu trys hektarai žemės plote, bet per metus nuima po tris derlius.

Z.Jurgilos atokvėpio metas prasideda antrojoje lapkričio pusėje, o baigiasi nutirpus sniegui.

„Kai visi ilsisi, aš dirbu, nes tai yra pats darbymetis“, - sako Z.Jurgila.

Bet jį guodžia Minija, vandenis plukdanti vos už keliolikos metrų nuo Jurgilų namų. Kai nebeištveria karščio, kai kėsinasi nuovargis, Z.Jurgila eina maudytis kaip stovi, nes Minija – beveik kieme.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas