Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nepažeisdamas ilgametės tradicijos, Kretingos kultūros centras lapkritį vėl suburs liaudiškos muzikos mėgėjus. Nuo 1992 m. rengiama kapelų šventė „Grok, žemaiti!“ ne tik išsaugojo nuostatą siekiant profesionalumo sukviesti geriausius šalies kolektyvus, bet ir įgyja vis naujų bendravimo su žiūrovu bei liaudiškos muzikos populiarinimo formų.

Tradicinės šventės „Grok, žemaiti!“ šeimininkai – liaudiškos kapelos „Lakštingelė“ nariai – šiais metais televizijos konkurse „Duokim garo!“ tapo vicečempionais.

Tradiciškai „Grok, žemaiti!“ scenoje pasirodys Kretingos kultūros centro liaudiška kapela „Lakštingelė“, vadovaujama centro direktoriaus ir šventės sumanytojo Prano Razmaus. Kitais metais 25-mečio jubiliejų švęsiantis kolektyvas – šiųmetinio televizijos konkurso „Duokim garo!“ vicečempionas, išleidęs kompaktinę plokštelę ir dar turintis medžiagos antrajai, išgyvenęs įtemptą sezoną, atlaikęs Dainų šventę ir jau daugelį metų gebantis išsaugoti stabilų branduolį – savo žiūrovą nusiteikęs pamaloninti pačiais geriausiais kūriniais. „Mūsų repertuaras – tikrai labai gausus, turime iš ko rinktis. Tobulinti repertuarą mus įpareigoja išvykos, kurių šiemet netrūko“, - teigė P.Razmus, kurio vadovaujama kapela koncertavo Šiaulių krašte, Kelmėje, Birštone, Nidoje, Rusnėje, Kretingoje, Latvijoje.

Šventės dalyvė – Skuodo „Bartuva“, vadovaujama Vidmanto Valinskio, - ypač nuotaikingas ir kretingiškiams gerai žinomas kolektyvas. Jo išskirtinumas – gana „druskingas“ instrumentas – birbynė, kuriuo groja pats vadovas ir kurį turi ne visi kolektyvai. O birbynė būtent ir yra senas liaudies instrumentas, kuris iki pat šių dienų reprezentuoja Lietuvą tarp kitų šalių.

Pirmą kartą šventėje dalyvaus bei koncertuos Latvijos Aizkrauklės liaudiškos muzikos kapela „Kavikste“, vadovaujama Anitos Orlovos. Šį kolektyvą kretingiškiams rekomendavo senas bičiulis, vienas iš Latvijos dainų švenčių organizatorių, ne kartą su savo vadovaujamu kolektyvu viešėjęs Kretingoje Ilmars Pumpurs. „Šio žmogaus, kuris gerai žino mūsų šventės meninį lygį, žiūrovų reakcijas, rekomendacija yra kaip garantija, kad atvažiuos tikrai profesionalūs muzikantai. Aizkrauklės kapela į kvietimą atsiliepė iškart – smalsu juos pamatyti ir išgirsti, todėl labai laukiame kolegų latvių“, - neslėpė P.Razmus.

Spalvinga ir profesionali Nidos liaudiška kapela „Joldija“, vadovaujama Lauryno Vainučio, aukšto meninio lygio „Salduva“ (vad. Algimantas Jonas Bertašius) iš Šiaulių rajono – taip pat kretingiškių šventės viešnios, ne kartą buvusios Kretingoje ir šiltai priimtos žiūrovų, įprastai turi ir ką pasakyti, ir ką parodyti.

Birštono „Lendrūnas“, suburtas profesionalaus akordeonisto Algimanto Jazbučio, - pats tolimiausias svečias ir pats jauniausias kolektyvas, kuris, P.Razmaus teigimu, į sceną vedamas tikro profesionalo, turėtų nustebinti savitu braižu – juk kiekviena kapela, nors dauguma jų ir groja tų pačių lietuvių kompozitorių kūrinius ar liaudies muziką, visada savo repertuare turi kažko išskirtinio, būdingo tik savam kraštui. Po metų pertraukos į Kretingos kultūros centro sceną vėl užlips kapela iš Estijos „Heino Tartes ir draugai“. Šios kapelos išskirtinumas – atgaivinta bei puoselėjama autentiška estiška armonika, o lapkričio 8 d. 12 val. Kretingos kultūros centro kartu su rajono Pedagogų švietimo centru rengiamame edukaciniame seminare H. Tartes – senovinių instrumentų meistras ir dirbtuvių savininkas - šįsyk pasirengęs pristatyti estiškas kankles. Senąsias baltų kankles apibūdins P. Razmus, apie suvalkietiškas kankles, kurios yra koncertinių kanklių ištakos, kalbės Klaipėdos universiteto docentas Vytautas Alenskas, žemaitiškas kankles pristatys mūsų rajono atstovai Alvydas Vozgirdas ir Elena Šalkauskienė.

„Ne tik seminaras yra nauja liaudiškos muzikos populiarinimo forma – jau nebe pirmus metus puoselėjame tradiciją svečius iš užsienio arba įdomiausius šalies kolektyvus pristatyti kaimų bendruomenėse: šiais metais Kartenoje koncertuos latviai, Kūlupėnuose – estai. Taip šventė, kurią rengiant yra padarytas didžiulis įdirbis, įgyja naują prasmę“, - įsitikinęs P.Razmus.

Liaudiškos muzikos šventė „Grok, žemaiti!“ Kretingos kultūros centre įvyks lapkričio 8 d. 17 val.

Šventę ves Aida Mikutienė ir Donatas Žilinskas.

Scenografiją kuria Kretingos kultūros centro dailininkė Jūratė Jonauskienė, Andrius Gaubys, talkina verslininkas Pranas Varkojis, kurio rūpesčiu sceną papuoš stilizuota žemaitiška troba.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas