Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingą garsinusiems įžymiems žmonėms iki pat šiol nėra išleisto nė vieno enciklopedinio pobūdžio leidinio. Informacijos apie Kretingoje gimusias, dirbusias ar gyvenusias istorines asmenybes bibliotekoje nuolat ieško skaitytojai. Todėl prieš trejus metus Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos darbuotojai ėmė kurti elektroninį Kretingos personalijų žinyną. Jame galima rasti 700 pavardžių žmonių, kurie garsino Kretingą. Pusė iš jų yra aktyvuota – interneto lankytojai gali paskaityti garsių veikėjų biografijas ir apie juos surinktus faktus.

„Idėja kurti žinyną kilo tada, kai pastebėjom, kiek daug žmonių bibliotekoje ieško informacijos apie Kretingoje gyvenusius garsius žmones“, - sakė projekto vadovė, skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Nijolė Raudytė. Žinyno atsiradimą finansavo Kultūros ministerija, paskyrusi 3 tūkst. Lt. „Elektroninis žinynas yra prieinamas visiems, informacija yra nemokama ir nuolat atnaujinama“, - pasakojo skaitmeninės informacijos sektoriaus vedėja Asta Kuktorovienė.

Iš pradžių kūrybinė žinyno grupė ketino surinkti šimto kretingiškių biografijas. Pradėjus bendradarbiauti su Kretingos muziejaus istoriku Juliumi Kanarsku, pasitarus su Savivaldybe, personalijų sąrašas išaugo iki 700. „Tik pradėjus rinkti informaciją atrodė, kad nebus apie ką rašyti. Juk tiek daug garsių žmonių kilę iš Aukštaitijos, Dzūkijos. Pasirodo, Kretingoje taip pat dirbo ir gyveno daug įdomių asmenybių. Pavyzdžiui, į žinyną įtraukėme Vilniaus arkikatedros architektą Lauryną Stuoką–Gucevičių. Jis projektavo Vilniaus vyskupo I.J.Masalskio namus Kretingoje. Mūsų mieste palaidotas Simonas Grosas – pirmosios lietuvių kalbos gramatikos autorius“, - kalbėjo N. Raudytė.

Duomenis žinynui renka vyr. bibliotekininkė Birutė Paulauskaitė. Ji parenka literatūrą, siunčia anketas žmonėms, apie kuriuos bus rašoma. „Gyvi Kretingą garsinę žmonės yra išsibarstę po visą Lietuvą, net užsienį. Todėl kartais anketos nesugrįžta. Rengdami informaciją naudojamės bibliografijos – informacijos sektoriaus, kraštotyros skyriaus duomenimis“, - sakė B. Paulauskaitė.

Elektroninis žinynas išsiskiria labai tiksliais šaltiniais, kiekvienas sakinys turi nuorodas. Kūrybinė grupė tikisi, kad netrukus surinktos žinios suguls į enciklopediją apie garsius kretingiškius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas