Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mašina pakeitė apie pusšimtį darbininkų

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Ekonomika
  • 2007-04-06
Antanas Baranauskas pasidžiaugė, jog urėdija iš nuosavų lėšų sugebėjo medelyną aprūpinti visa reikalinga technika.

Nuo praėjusio penktadienio Kretingos urėdijoje medelių daigus rauna Danijoje, firmos “Egedal” pagaminta mašina, kuri per 20 minučių prikasa apie 4 tūkstančius daigų.

Tokią, apie 300 tūkst. litų kainavusią, daigiakasę Kretingos miškininkai Lietuvoje įsigijo pirmieji. Iki tol daigus kasė rankomis. Kadangi medelių sodinimui palankus laikotarpis yra trumpas, pavasariais daigus kasti, be nuolat medelyne dirbančių dvylikos darbininkų, samdydavo sezoninius. Daigus kasdavo iki 50-ies žmonių būrys. Šiuolaikišką mašiną urėdija pirko ne vien pažangos (didesnio darbo našumo ir kt.) sumetimais, bet ir dėl darbo jėgos trūkumo. “Darbininkų nebėra. Vieni išvažiavo į užsienį, o tarp likusiųjų, kurie neturi darbo, dauguma tokie, kurie stikliuką vos nulaiko, ką jau bekalbėti apie kastuvą”,- liūdnai juokavo urėdijos urėdas Antanas Baranauskas.

Daigus raunanti firmos “Egedal” mašina kol kas tokia vienintelė Lietuvoje.

Naująją daigų kasimo mašiną aptarnauja 6-7 žmonės. Daigai supakuojami į konteinerius (maždaug po 4 tūkst. vienetų), palaistomi, uždengiami plėvele, kad nedžiūtų.

Urėdijos medelynas plyti per 60 hektarų, iš kurių apie 40 hektarų užima urbanistiniai želdiniai, skirti miestų, gyvenviečių apželdinimui. 20 hektarų auginami eglių, pušų, kitų medžių daigai miškui atkurti, plėsti. Šį pavasarį sodinimui numatyta iškasti apie 2,5 mln. daigų. “Apie 1,5 mln. daigų pasodinsime patys, apie 400 tūkstančių parduosime Latvijos Ventspilio miškininkams, dar apie 500 tūkstančių viliamės parduoti privačių miškų savininkams”,- teigė urėdas. Ketverių metų eglutės daigą urėdija parduoda už 30 centų. Pernai per visus metus privačių miškų savininkai iš urėdijos nupirko apie 200 tūkstančių daigų.

Urėdija turi dvi daigų sodinimo mašinas - vieną čekišką, kitą - sovietinių laikų, kurios beveik nebenaudoja. Praėjusiais metais su čekiška mašina pasodino apie 100 ha miško. “Kur kelmai, ten su mašina nepasodinsi, tik rankomis”,- kalbėjo urėdas, pastebėdamas, kad ir didesnę pažangą pasiekusių šalių miškininkai irgi neišsiverčia be rankų darbo. Mašina daigai sodinami ir žemės ūkiui netinkamos žemės plotuose, kurių apželdinimą finansuoja Europos Sąjunga. Šį pavasarį urėdijos miškininkai tokios paskirties žemę apsodins mišku Klaipėdos rajone.

“Jeigu bus šilta - plius 10-15 laipsnių šilumos, sodinimui turėsime 10-15 dienų. Jeigu oras bus vėsesnis, ir sodinimo laikotarpis pailgės. Kai pumpurai ima brinkti, medelis - augti, vėlu sodinti”,- kalbėjo urėdas Antanas Baranauskas apie pavasarį miškininkus skubinančią gamtą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas