Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Talkininkų žvejai nesulaukė

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2007-04-03
Nesulaukę daugiau talkininkų, Antanas Račinskis (kairėje) ir Feliksas Lukauskas, pasiėmę maišus, kibo į darbą.

Nutirpęs sniegas atidengė prišiukšlintus kiemus ir pakeles. Šiukšlintojų – daug, tačiau gerokai mažiau norinčių šiukšles rinkti. Šeštadienį į Žvejų-medžiotojų draugijos rengiamą talką prie Padvarių užtvankos atėjo vos keletas žmonių.

Šiukšles rinko trise

Nors Žvejų-medžiotojų draugijos medžioklės žinovas-žuvininkas Antanas Račinskis per spaudą į talką pakvietė ne tik žvejus, bet talkininkų nesulaukė. Tad šiukšles rinko trise: jis pats, žvejas Feliksas Lukauskas ir rajono ekologas Raimondas Jocius.

A.Račinskis apgailestavo, jog žmonės abejingi gamtai.

- Paprašėme Kurmaičių pradinės mokyklos moksleivių rinkti šiukšles ir jie sutiko, - sakė pašnekovas, pridurdamas, jog vaikams nupirko ne tik pirštinių, bet ir saldainių.

Pasak žvejo Felikso Lukausko, žmonėms trūksta kultūros. Pabuvoję gamtoje, galėtų susirinkti savo šiukšles. Jis pastebėjo, jog anksčiau žiemą ant užšalusios Akmenos buvo galima čiuožti - toks švarus buvo ledas, o dabar kyšo įšalusios šiukšlės.

- Gal jaunimas, pats rinkdamas šiukšles, bus supratingesnis ir nebešiukšlins, - viltingai sakė F.Lukauskas.

Anot žvejo, trūksta žmonėms ir taupumo: kur pažvelgsi - visur mėtosi buteliai. Tad reikėtų gerinti tuščių butelių supirkimo sistemą.

Į talką atvykęs rajono Savivaldybės vyr. ekologas Raimondas Jocius sakė, jog pakelės pilnos ne tik tuščių butelių: mėtosi net stiklainiai sugedusių daržovių. Pakelėse prieglobstį randa ir seni baldai – sofos, lovos, spintos.

- Žmonės neturi moralės, - sakė ekologas.

Moksleiviai nesibaido rinkti šiukšlių

Kaip niekada, šiemet Pranciškonų gimnazijos moksleiviai kibo rinkti šiukšlių. Pasak pavaduotojos ugdymui Rasos Balsienės, praėjusiais metais jie rinko šiukšles prie lurdo, o šiemet išvalę vieno tvenkinio pakrantes, kibo į kito. Moksleiviai šiukšles renka per kūno kultūros, technologijų pamokas. Išsyk šiukšlių rinkti išeina dvi trys klasės.

- Septintos a klasės moksleiviai jau kartą rinko šiukšles, tačiau jie ir vėl pareiškė norą padirbėti,- stebėdamasi moksleivių aktyvumu ir geranoriškumu talkos dieną sakė pavaduotoja.

Moksleiviai prisipažino, jog valant aplinką tarsi atperkama kaltė už pačių numestas šiukšles.

Penktokas Ričardas Tijūnaitis mūvėjo skirtingas pirštines. Pasak berniuko, “vieną davė Savivaldybė, o kitą – pavaduotoja, o rinkti šiukšles ir grėbstyti tvenkinio kraštus, esant tokiam gražiam orui, - vienas malonumas”. Jo bendraklasis Donatas Martinkevičius nesijaudino dėl išpurvintų rūbų.

Pranciškonų gimnazijos moksleiviai talkos metu pririnko dideles šiukšlių krūvas.

- Mama, pamačiusi mane, tikrai nesibars, o pasakys, jog šauniai padirbėjau,- linksmai nusiteikęs sakė moksleivis.

Pasak moksleivių, patiems renkant šiukšles, nebe taip lengvai ranka pakils ir šiukšlinti.

Moksleiviai pasakojo, jog daugiausia randa įvairių tuščių butelių, gelžgalių. Visus sujaudino iš tvenkinio ištraukti su maišu nuskandinti kačiukai.

Moksleivių surinktas šiukšles išveža komunalininkai.

Savo kiemo šiukšles – į svetimą kiemą

Kurmaičiuose poilsiui sodybą įsigijęs klaipėdietis Gintautas Anužis piktinosi, jog po nekviestų svečių apsilankymo jam tenka rinkti svetimas šiukšles maišais.

- Iš 18 šiukšlių maišų perrinkau 15, kad nustatyčiau šiukšlintoją,- sakė G.Anužis.

Nustatęs šiukšlintoją, jis kreipėsi į Kretingos rajono aplinkos apsaugos agentūros vyresnįjį specialistą Edmundą Mikaločių.

Pasak E.Mikaločiaus, jis buvo nuvykęs pas kurmaitiškį šiukšlintoją.

- Žmogus sirgo gripu. Pagijus jam liepiau atvykti,- teigė E.Mikaločius, vis dar laukdamas šiukšlintojo.

Nors pakelėse ir nuošalesnėse vietose - krūvos šiukšlių, E.Mikaločius sakė, jog šiemet dar nebuvo nubaustas nė vienas šiukšlintojas. Pareigūnas teigė, jok sunku juos pagauti. Ankstesniais metais esą buvo nubaustų. Gali būti skirta bauda iki 300 Lt.

Tai, kad baudos - retas dalykas ir šiukšlintojai lieka nepaviešinti, skatina šiukšlėmis atsikratyti kur papuola.

Į redakciją paskambinusi moteris iš Pasertupio kaimo skundėsi, jog grįžusi iš laidotuvių prie ūkinio pastato, kuris yra netoli kelio, rado tris didelius maišus šiukšlių. Nors, pasak moters, ir matėsi laiškų vokai, moteris nesiryžo kapstytis po šiukšles ir ieškoti kaltininko.

E.Mikaločius ragina žmones, pamačius išmetant šiukšles, užsirašyti automobilio numerį ir jam pranešti.

Savo šiukšles paliekame kelioms kartoms

Teigiama, kad šiukšlėms suirti reikia ne vienerių metų. Popierius suyra per dvejus metus, konservų dėžutės, skardinės – per 90 metų, plastiko pakuotės, maišeliai – per 80 – 200 metų, stiklas – per 900 metų.

Manoma, jog mūsų šalyje per metus susikaupia daugiau negu 6 mln. tonų nepavojingų atliekų.

Pavojingos atliekos - senos nebenaudojamos baterijos - teršia upelius ir tvenkinius, apnuodydamos žuvis. Senose automobilių padangose apsigyvena žiurkės, kurios platina ligas. Padangoje susikaupęs vanduo – puikus prieglobstis uodams. Prisiriję plastiko gabalėlių žūva paukščiai ir žuvys.

Nors ir suvokdamas tai, žmogus nesiliauja teršti gamtos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas