Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šv. Oninių dieną, tradicinės Kurmaičių vasaros šventės metu, Akmenos upės pakrantė kvepėjo namine duona, aidėjo nuo sporto aistruolių šūksnių, muzikos, šokio žingsnių ir plojimų.

Kurmaičių pradinės mokyklos pradinukai susirinkusiesiems priminė duonos kelią.

Dėkojo už derlių

„Pagal patarlę, šv. Ona – duonos ponia. Anot etnologės Gražinos Kadžytės, ji atneša visas vasaros gėrybes, todėl ir pagrindinė šios šventės idėja – padėkoti už prinokusį javų derlių“, – sakė bendruomenės pirmininkė Ingrida Rinkevičienė.

Renginį vedė Kretingos rajono kultūros centro Kurmaičių skyriaus meno vadovas Donatas Žilinskas.

Kurmaičių pradinės mokyklos mokiniai Monika Mockutė ir Simonas Kripas žemaitiškai kreipėsi į susirinkusiuosius, sekdami pasaką priminė, koks yra ilgas duonos kelias.

„A daba jau gal valgytė?“, – berniukui vis vardijant duonkepystės darbus, teiravosi mergaitė. „Ne, da negal. Sunke dėrbsi, balta douna valgysė“, – pamokė S. Kripas.

Sceną puošė javų varpos: avižos, rugiai, kviečiai, miežiai. Iš ajerų, rugių, avižų Dovilė Žilinskaitė, jai talkinusios moterys – Aldona Mickienė, Ona Malūkienė, Eugenija Lukienė, Regina Končienė, Rimanta Žilinskienė, Augustina Žilinskienė, Vyda Jakumienė – nupynė saulę, simbolizuojančią naujojo derliaus surinkimo pradžią. A. Mickienė pagal senąsias tradicijas surišo pėdus – pievoje, šalia scenos, atgijo rugiapjūtės laukai. Iš rugių ir jurginų Giletos Gedvilienės nupinta suknia kvietė norinčiuosius įsiamžinti.

Šventės svečiai vaišinosi tradiciniais javapjūtės valgiais – duona, sūriu, lašiniais, medumi. Naminės duonos iškepė O. Malūkienė ir Nijolė Piluckienė, kuri, kaip ir Aldona Žiubrienė, taip pat suspaudė naminio sūrio.

I. Rinkevičienės teigimu, ir pati gamta kurmaitiškiams dovanojo šventę. Apsiliejimas vandeniu – tai viena javapjūtės tradicijų, kad būtų dosnūs ateinantys metai, skalsesnė duona. Tą tradiciją įgyvendinti padėjo netikėtai užklupusi ir šventės svečiams vandens nepagailėjusi liūtis.

Rugių varpų puokštės ir simbolinės dovanos įteiktos 2 kaimo varduvininkėms – O. Malūkienei ir Onai Žiubrienei.

„Draugiškumas – išskirtinis šio kaimo bruožas. Pernai metais kaimo bendruomenė pasveikino Henrikus, šiemet – Onas. Džiaugiuosi, kad nepamirštamas nė vienas kaimo žmogus“, – sakė O. Žiubrienė.

Šventėje liaudiškos muzikos akordais susirinkusiuosius džiugino kaimo kapelos: Kurmaičių, vadovaujama Nerijaus Jasinsko, ir Darbėnų „Ontrep“, vadovaujama Petro Pučkoriaus. Vitalijos Katunskytės koncertą bendruomenei dovanojo Jūratė ir Pranas Varkojai. Šventėje taip pat skambėjo vokalinės popklasikos grupės „Bella musica“ ir Broniaus Jonučio, kurio dainų akordams gaudžiant dangų nušvietė fejerverkai, muzika.

„Labai patiko šventė, ypač koncertai, kapelų muzika. Man patinka čia gyventi, nes čia – labai draugiški žmonės“, – sakė apie 40 metų Kurmaičiuose gyvenanti Salomėja Vaitkienė.

Nauja krepšinio aikštelė dieną kvietė į oranžinio kamuolio varžybas, vakare – į dainų ir šokių linksmybes.

Netrūko padėkų

Šventės metu pasidžiaugta vis gražėjančiu kaimu. Plojimais padėkota kasmet savo namų aplinką puoselėjantiems gyventojams, o Padėkos įteiktos gražių sodybų, kurios iki šiol dar nebuvo pastebėtos, šeimininkams.

Gražiausiai tvarkoma išrinkta Birutės Zabitauskienės sodyba. Padėkos už gražiai tvarkomas sodybas įteiktos kurmaitiškiams Aldonai ir Vytautui Norvilams, Danutei ir Nikolajui Talancevams, Aušrai ir Audriui Jašmontams, Ilonai Spučienei ir Petrui Merkeliui, tūbausiškei Vilmai Šidlauskienei.

Už sodybos pritaikymą visuomeninėms reikmėms – švenčių organizavimą savoje sodyboje ir leidimą ja naudotis bendruomenei – padėkota Vidai ir Arūnui Serepinams, už žydintį balkoną – Jurgitai ir Rimantui Jokubauskiams, už nuolatinį gėlynų puoselėjimą – Danutei ir Stanislovui Montrimams, už architektūrinius elementus sodyboje – Aušrai ir Vaidui Serepinams, už tvarkingą aplinką – Akmenos gatvės nr. 5 daugiabučiui.

Nuo pernai metų vasaros iki šių metų šventės bendruomenėje gimė 4 naujagimiai – Adriana Šilgalytė, Emilis Puškorius, Marijus Montrimas ir Linas Jankauskas. Jiems įteikti gimimo sertifikatai – liudijimai tapus Kurmaičių bendruomenės nariais.

Šeimos metų proga už aktyvią veiklą bendruomenės labui Kurmaičių kaimo šeimoms mero Padėkas vicemeras Vytautas Ročys įteikė Rimantai ir Donatui Žilinskams – už dalyvavimą visuomenės gyvenime, Kristinai ir Vaidotui Gedvilams – už aktyvų šeimos dalyvavimą sportiniuose renginiuose, Jūratei ir Pranui Varkojams – už nuolatinį renginių rėmimą.

Kretingos seniūnijos seniūnas Antanas Gedminas padėkojo seniūnijų spartakiadoje seniūnijos garbę gynusiems ir pirmąją vietą užėmusiems sportininkams, po laimės ir sėkmės ąsotį įteikė varžybose dalyvavusioms V. ir K. Gedvilų, A. ir A. Jašmontų, Giletos ir Egidijaus Gedvilų, Rūtos ir Prano Zastartų, Laimos ir Audriaus Anužių šeimoms.

Svarsčio rovimo rungtyje prizines vietas laimėjo broliai Zastartai iš Tūbausių. Stipriausias buvo Pranas Zastartas.

Daugiausiai – vandens mylėtojų

Nuo ryto Akmenos pakrantėje skambėjo krepšinio varžybų, baidarių lenktynių, svarsčio rovimo teisėjų švilpukas.

Anot sporto klubo „Kurmaičiai“ vadovo V. Gedvilo, susidomėjimas baidarių lenktynėmis vis auga. Šiemet 2 amžiaus grupėse lenktyniavo 52 dalyviai: 40 vyrų ir 12 moterų.

Nepralenkiamomis antrus metus iš eilės tapo Aušra Jašmontienė ir Sandra Tamošauskienė. Antrąją vietą užėmė Ingrida Žiaušytė ir Evelina Jakumaitė, trečiąją – Ligita Riaubaitė ir Monika Elzbergaitė.

Tarp vyrų vyko įnirtinga kova – rezultatus vieną nuo kito skyrė tik šimtosios sekundžių dalys. Aukso medaliais pasipuošė Nerijus Rimkus ir Nerijus Litvinas, sidabro – Rokas Žilinskas ir Mantas Elzbergas, bronzos – Eimantas Uosis ir Gytis Litvinas.

Krepšinio aikštelėje taip pat 2 amžiaus grupėse varžėsi 27 krepšininkai. Jaunučių grupėje nugalėtojais tapo „Adidas“ komanda: Andrius Rima, Valdas Jašmontas ir Ernestas Pilibavičius. Sidabrą pelnė „Kašiorai“: Justas Baranauskas, Danielius Spučys, Regimantas Kripas. Trečia liko „Antroji komanda“: Ernestas Riepšas, Lukas Gujis, Emilis Kaubrys. Vyresniųjų grupėje pirmąją vietą laimėjo „Padaužos“: E. Uosis, G. Litvinas, Deivydas Kuzovas, antrąją – „Draugai“: Remigijus Bučkus, Julius Milašius, Edvinas Jagutis, Mindaugas Rima, trečiąją – „Dimitravas“: R. Žilinskas, Julius Jonušas, Simonas Vasiliauskas.

Svarsčio 32 kg rovimo varžybose jėgas išbandė 10 dalyvių. Nepralenkiami buvo broliai Zastartai iš Tūbausių kaimo: auksą pelnė Pranas, sidabrą – Artūras, bronzą – Sigitas.

Gimimo sertifikatai ir atminimo dovanos įteiktos 4 kaimo naujagimiams. Nuotraukoje (dešinėje) - Marijus Montrimas su tėčiu Vygantu

Atidarė vasaros zoną

Šventė bendruomenę sukvietė ir į naujai įrengto sporto aikštyno, poilsio zonos atidarymą. Kurmaičių kaimo projektui „Sporto ir poilsio teritorijos sūkurimas“, kurio idėją išplėtojo buvęs bendruomenės pirmininkas Vytautas Viščiūnas, iš Europos Sąjungos lėšų skirta per 100 tūkst. Lt. Naujai įrengta asfaltuota krepšinio aikštelė, futbolo aikštėje pastatytos 2 stoginės, suoliukai. Poilsio zonoje įrengta laužavietė, pavėsinė, estrada. Projekto darbus vykdė bendrovė „Ringesta“. Įmonės generalinis direktorius Almantas Skruibys sportuojantiems bendruomenės nariams padovanojo po krepšinio, futbolo ir tinklinio kamuolį.

Anot kurmaitiškės Stasės Kontrimienės, šios zonos atidarymas kai kuriems kaimo gyventojams buvo maloni staigmena.

„Kadangi gyvenu kiek toliau nuo čia, tik šventės metu sužinojau apie naujai įrengtą krepšinio aikštelę, estradą. Jaunimo, kuris pas mus yra labai aktyvus, kaime laukia graži ateitis. Jiems bus puiki vieta kur susibėgti, ką veikti“, – sakė S. Kontrimienė.

Pasak I. Rinkevičienės, bendruomenės centras „Kurmaičiai“ vienija ir aplinkinius kaimus – Genčus, Tūbausius, Tintelius, Pajuodupius – apie 1 tūkst. žmonių. Bendruomenės centro nariais yra tapę per 50 kaimo žmonių.

„Norėtųsi, kad žmonės aktyviau dalyvautų bendruomenės centro veikloje. Metiniu 10 Lt nario mokesčiu kiekvienas galėtų prisidėti prie švenčių organizavimo, kaimo gražinimo“, – sakė bendruomenės pirmininkė, pasidžiaugusi, kad aktyviai šventėje dalyvaujantys gyventojai savo buvimu renginiuose palaiko bendruomenę.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas