|
Reveransas duonos globėjai šv. Onai
Gali būti, kad nuo šiol Baublių kaimas savo vasaros šventę kasmet švęs tuo pačiu metu. To linkėjo ir šią vietovę aptarnaujantis Kartenos klebonas Tadas Šeputis. Jis juokavo – esą vietos kultūros skyriaus vedėja, bendruomenės pirmininkė Gražina Rimkuvienė, gyventojus po šv. Mišių pakvietusi pasidžiaugti atkurta daugiafunkcio centro vaikų žaidimų aikštele ir su Oninėmis sutampantį renginį pratęsti parke, – „aukščiau už vyskupą“, nes Baubliuose pradėjo šventos Onos atlaidų tradiciją.
Laurus išsidalijo „Prieš kelerius metus atėjau į vaikų darželį parsivesti savo anūkių. Suspaudė širdį, kai kieme pamačiau liūdnus prie tvoros stoviniuojančius vaikus – jie neturėjo kur žaisti“, – apie tai, kaip kilo mintis parengti projektą ir laimėti lėšų aikštelei, pasakojo G.Rimkuvienė. „Lyder“ programos projektą, kurio vertė 120 tūkst. Lt, atsižvelgdami ir išpildydami bendruomenės pageidavimus, parengė Savivaldybės specialistai. Bendruomenės pirmininkė mano, kad tai ir Baubliuose gyvenančio Savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko nuopelnas. Tačiau direktorius laurų sau neprisiėmė. Jis sakė, kad jų labiau vertas aikštelę kruopščiai įrengusios bendrovės „Ringesta“ vadovas Almantas Skruibys, o prie projekto daugiau dirbo direktoriaus pavaduotoja Danutė Skruibienė. Pasak daugiafunkcio centro direktorės Verutės Keblienės, tarybiniais metais darželyje vaikų žaidimų aikštelė taip pat buvo, tačiau, bėgant laikui, nunyko. Dabar bendruomenė turi ją naują – europietišką. „Aikštelės atidarymo proga kiekvienam į iškilmes atėjusiam vaikui ketinome padovanoti po balioną, kuriais išpuošėme nauja tvora aptvertą atkurtąją erdvę. Tačiau daug balionų nuo karščio susprogo“, – tarsi atsiprašydama mažųjų baubliškių kalbėjo V. Keblienė.
Dėmesio atseikėjo sportininkams Iškilmėms pasibaigus, skambant Kretingos meno mokyklos Alvydo Bružo vadovaujamam pučiamųjų orkestrui „Vėjūnas“, visi patraukė į Baublių parką, kuriame jau iš anksto buvo paruošta aplinka pramogoms – užkurtas laužas duonai kepti, be to, čia vyko sporto varžybos: rankų lenkimo, ieties metimo, ėjimo slidėmis, dvipūdės kilnojimo. Rankų lenkimo varžybose nugalėtoju tapo Kazys Rimkus, II v. užėmė Rimantas Jonušas, III v. – Povilas Lukas. Ieties metimo rungtis buvo populiariausia. Ją laimėjo šių varžybų iniciatorius Vitalijus Raminas, II v. užėmė Kazys Rimkus, o III – Rimantas Jonušas. Dvipūdės kilnojimo varžybose I v. iškovojo Rimantas Jonušas, II v. Povilas Lukas, III v. – Kazys Rimkus. Pasak sporto organizatoriaus Algimanto Mačiuko, keletas rungtynių – tinklinio „4x4“, krepšinio „3x3“ – vyko jau anksčiau. „Šįkart rungtynėse dalyvavo vien tik Baublių kaimo komandos“, – akcentavo A. Mačiukas. Krepšinio varžybose I v. iškovojo Raimondas Lukas, Mantas Dapkus ir Tautvydas Lingys, II v. – Rimantas Jonušas, Renaldas Lukas ir Aurimas Lukauskas, o III v. – Karolis Dargužas, Ernestas Gečas ir Arminas Lukauskas. Tinklinio varžybose I v. laimėtojais pripažinti Žygimantas Lukas, Raimondas Lukas, Karolis Dargužas ir Girius Būtenis, II v. pelnė Tadas Talmontas, Justas Vaičiūnas, Ovidijus Mažeikis ir Rimantas Jonušas, o III v. – Ernestas Gečas, Renaldas Lukas, Aurimas Lukas ir Arminas Lukauskas. Sportininkams apdovanoti „Baublių“ sporto klubas parūpino medalių, asmeninių prizų įsteigė rėmėjai, Savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Ročys nugalėtojo taure apdovanojo dvipūdės varžybas laimėjusį R. Jonušą.
Duoną kepė ir lauže Netoli teritorijos, kurioje jėgas išmėgino sportininkai, ant staltiese uždengto stalo lėkštėse buvo patiekta kaimo moterų keptos naminės duonos, kurios kiekvienas norintis galėjo paragauti ir įvertinti. Čia pat besisukinėjančių kepėjų Irenos Spyčiuvienės, Raimondos Raišuotienės, Irenos Raišuotienės, Vaclavos Striaukienės, Valerijos Stankuvienės ir Editos Palenskytės buvo galima paklausti patikusios duonos recepto – moterys mielai jais dalijosi. Gira ir ožkos sūriu vaišino Stanislava Macienė ir Valentinas Domarkas, kas norėjo, mėgavosi Onos Navajauskienės bei Ligitos Narmontienės iškeptais saldėsiais. Tačiau įdomi atrakcija vyko ir prie pat esančioje palapinėje. Pati bendruomenės pirmininkė ant pagaliuko smeigė mocarelos sūrio gabaliuką, nuo viršūnėlės iš visų pusių jį apsuko ruginės duonos tešla, apvoliojo sezamų sėklose ir nešė kepti lauže. Tokį gabaliuką duonos, įdarytos sūriu, galėjo pasiruošti ir išsikepti visi norintieji. Šią naują idėją, be kita ko, tinkančią Oninėms, Gražina teigė parsivežusi iš viešnagės Naisių kaime.
Sodybos – viena kitos vertos Likus maždaug 2 savaitėms iki šventės, aktyviausios baubliškės – Julija Mačiukienė, Vilma Krasauskienė, Rūta Paulauskienė, Janina Lingienė ir G. Rimkuvienė, savo namuose grožį kuriančios pačios, aplankė visas kaimo sodybas. „Mūsų tikslas nebuvo skirstyti, kuri sodyba užims pirmąją ar antrąją vietas. Pavargom, nusiplūkėm per karščius, bet norėjome paklausti, kaip kaimo žmonės gyvena, gyvu žodžiu pakviesti juos dalyvauti vasaros šventėje“,– sakė Gražina. Pakeliui aktyvistės sugalvojo 16 nominacijų, kuriomis galėtų paskatinti labiausiai to vertus baubliškius. Tačiau tų 16 nominacijų neužteko, nes iš visų aplankytų sodybų daugelis buvo gražios, išmoningai tvarkomos. Todėl, sakė pirmininkė, buvo nutarta įvertinti dar tiek pat baubliškių šeimų. Tarp nominuotų sodybų – Elytės ir Sauliaus Kupšių, Violetos ir Kazimiero Jurgučių, Ingridos ir Deimanto Minkų, Jono Krušos, Onutės ir Valdevino Navajauskų, Aldonos ir Andriejus Kupšių, Letos ir Liudo Paukščių, Zitos ir Virginijaus Domarkų, Irenos ir Virgilijaus Biskių, Marytės Venckienės, taip pat Marijanos ir Nerijaus Venckų, Danutės ir Juozo Atų, Snaigės Jonutienės ir Visvaldo Kalvelio, Ingos ir Antano Mickų. Už bendruomenišką požiūrį kuriant kaimo žydinčią aplinką nominuoti 2 daugiabučiai. Dar viena nominacija skirta už korektišką mokyklos kiemelio sutvarkymą bei apželdinimą. Gražiausių sodybų šeimininkai, aplinkos puoselėtojai apdovanoti padėkos raštais, o nominantams buvo įteikta ir po nuolat žaliuojantį medelį. Be koncertų, be šokių neapsieina nė viena kaimo šventė. Baubliškius ir jų svečius kiemelyje prie bendruomenės centro linksmino vietiniai, taip pat – Raguviškių, Budrių kaimų saviveiklininkai, o vėliau vakare iniciatyvą perėmė Šiaulių modernizuoto folkloro grupė „Kitava“.
|