Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar turite atsargų ekstremalioms situacijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Ko nesuspėjo istorikai – imasi jaunimas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2014-04-18

„Atiduok Tėvynei, ką privalai!” - taip savo projektą pavadino entuziastingai nusiteikę kretingiškiai 21 metų Aurelija Simukaitytė, 22-ejų Julija Monika Toleikytė, 17 m. Artūras Macius, 25-erių Tomas Tamašauskas ir 21 m. Brigita Barkauskaitė. Šis jaunų žmonių penketas ėmėsi to, ko dar nesuspėjo padaryti istorikai: iš liudininkų pasakojimų renka medžiagą apie Kardo rinktinės partizanus, kad pažymėtų mūsų rajone esančias vietas, susijusias su Lietuvos laisvės kovų istorija.

Kretingiškiai Artūras Macius, Aurelija Simukaitytė, Brigita Barkauskaitė, Tomas Tamašauskas ir Julija Monika Toleikytė ėmėsi projekto „Atiduok Tėvynei, ką privalai!”, kurį vykdydami tikisi surinkti kuo daugiau informacijos apie Kardo rinktinės partizanus.

B. Barkauskaitė pasakojo, kad projekto idėja gimė, kai jai pačiai teko ilgai klaidžioti ieškant partizanų bunkerio Aukštkalvių miške. „Nors turiu patirties, kaip orientuotis miške, tačiau bunkerio taip ir neradome“,- žygį su Šaulių studentų korporacijos Klaipėdos šaulių studentų skyriumi prisiminė B. Barkauskaitė, kuri dar besimokydama mokykloje įsitraukė į šaulių veiklą.

Tai, kad partizanų istoriją menančios vietos dar tebėra nepažymėtos ir sunkiai atrandamos žmonėms, ir paskatino B. Barkauskaitę burti bendraminčius – kad kartu rinktų informaciją, ją sistemintų, o galiausiai paviešintų visuomenei.

Nė vienas iš projekto iniciatorių nėra istorikas, ne visi jie priklauso ir šaulių organizacijai, tačiau jie teigė esantys patriotai ir jaučiantys atsakomybę už tai, kad neišbluktų Tėvynės istorijos įvykiai, kuriuos dar galima suspėti užfiksuoti.

„Todėl labai prašome atsiliepti žmones, kurie turi žinių apie Kardo rinktinės partizanus, jų veiklą. Pokalbius su liudininkais nufilmuosime ir tai taps dokumentine medžiaga tyrinėjant laisvės kovas mūsų krašte,- teigė B. Barkauskaitė. – Apie Kardo rinktinės, kuri veikė teritorijoje nuo Palangos iki Skuodo, Gargždų, veiklą nėra tiek daug žinių, kaip kad išsamiai yra ištyrinėtos partizanų apygardos ir rinktinės Aukštaitijoje.“

Parengs žemėlapį

Projekto autoriai sakė, kad iš žmonių pasakojimų gauta informacija bus susisteminta ir pateikta visuomenei susipažinti. „Planuojame rugpjūčio mėnesį parengti internetinį puslapį, kur paviešinsime projekto medžiagą. Ten svajojame įdiegti ir interaktyvų žemėlapį su nuorodomis į vietas, susijusias su Kardo rinktinės veikla. Kadangi jos dažniausiai neturi tikslių adresų, nes yra gamtoje, pateiksime vietovių koordinates – keliautojui jas tereiktų įsivesti į GPS navigacinį imtuvą ir sekti jo nurodymus“,- pasakojo T. Tamašauskas.

Be to, tikisi projekto autoriai, kiek leis galimybės, partizanines kovas menančios vietovės bus sutvarkytos ir pažymėtos nuorodomis nuo pagrindinių kelių. Norima prie 6-7 objektų įrengti ir informacinius stendus su aprašymais bei aplikacijomis, skirtomis išmaniesiems telefonams.

„Šiuo metu netgi nėra iki galo aišku dėl šių vietovių statuso – kokios yra saugotinos kaip kultūros vertybės, ar jų lankymo neapsunkintų tai, jei jos patenka į privačią žemę, ir panašiai. Tik turėdami daugiau informacijos apskritai apie tų vietovių buvimą, galėtume domėtis jų teisiniu statusu“,- apie projekto tęstinumą kalbėjo T. Tamašauskas.

Šią jaunimo iniciatyvą pakuždėjo ir asmeninė patirtis – J.M. Toleikytė pasakojo, kaip jai su bičiuliu, taip pat bandant surasti bunkerį, teko susidurti su medžiotojais. Šie davė suprasti, kad žino, kur yra bunkeris, tačiau jaunuoliams jo neparodė ir liepė išeiti iš miško.

Konsultuojasi su istorijos žinovais

Pašnekovai džiaugėsi sulaukiantys daug teigiamų atsiliepimų ir palaikymo, prie projekto įgyvendinimo prisidėjo ir rajono savivaldybė.

„Suvokiame, kokio didelio darbo ėmėmės, bet kartu mums jis – be galo įdomus ir įtraukiantis“,- sakė jaunimas, kuris kviečia žmones bendradarbiauti vykdant projektą.

Kad projektą pavyktų kuo profesionaliau įgyvendinti, jo autoriai konsultuojasi su laisvės kovų istorija mūsų krašte besidominčiomis asmenybėmis – Kretingos muziejaus istoriku Juliumi Kanarsku, istorijos mokytoju Vaidu Kupreliu, mokytoju ir šauliu Sauliumi Šopaga bei kitais. „O projekto metu surinktą medžiagą mums parengti, susisteminti padės Klaipėdos universiteto IV kurso istorijos studentas Audrius Cibauskas“,- sakė B. Barkauskaitė.

„Nenorime atidėlioti to, ką galime padaryti dabar: metams bėgant partizanų kovų liudininkų lieka vis mažiau. Be to, šiandieniniai įvykiai Ukrainoje dar akivaizdžiau leidžia suprasti, kaip stipriai turime branginti savo krašto laisvės istoriją“,- sakė J. M. Toleikytė.

*

Norintys prisidėti prie projekto „Atiduok Tėvynei, ką privalai!“ arba pasidalinti savo žiniomis, liudijimais apie Kardo rinktinės veiklą, prašoma susisiekti el. p. adresu kardopartizanai@gmail.com


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas