Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Per kultūrą – į dvasios gelmes

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2014-04-18

Pasaulinė kultūros diena Kretingoje šiemet praėjo gana spalvingai: Rotušės aikštėje praeivius viliojo amatininkų ir tautodailininkų mugė, po ją oriai vaikštinėjo teatro-studijos „Atžalynas“ kojūkininkai, o kultūros darbuotojai skaitė K. Donelaičio „Metus“.

Ryškus šiųmetinės Kultūros dienos akcentas – K.Donelaičio skaitymai.

Bandė hegzametro subtilumą

Pavasarinė mugė viliojo praeivius originaliai išpuoštais margučiais, velykiniais žaislais iš gamtinių medžiagų bei namų reikmenų įvairove, šventinių gardumynų kvapais.

Per patį vidurdienį prie paminklo Jonui Karoliui Chodkevičiui apie žmonių sielas iš žiemos sąstingio žadinantį pavasarį Kretingos rajono mero Juozo Mažeikos lūpomis prabilo Kristijonas Donelaitis. Jo hegzametro subtilumą išbandė ir kiti kultūros darbuotojai.

Kretingos M.Valančiaus viešosios bibliotekos entuziastai tądien kvietė kretingiškius į viešą akciją „Gerai visuomenei – gera viešoji biblioteka“ ir ragino pasirašyti rašte, kad norėtų matyti kuo greičiau baigtą statyti biblioteką.

Po pietų užklupus lietui, šventė persikėlė į Kretingos kultūros centrą – čia buvo surengta kultūrai nusipelniusių kretingiškių pagerbimo ceremonija.

Apdovanojo nusipelniusius

Meras J. Mažeika ir Kretingos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Reimunda Ruškuvienė padėkos raštais bei suvenyrais apdovanojo 13 kultūrai nusipelniusių rajono žmonių: Kretingos muziejaus direktorę Vidą Kanapkienę ir muziejininkes Mildą Slipkuvienę bei Reginą Stonkuvienę, M.Valančiaus viešosios bibliotekos bibliotekininkes Eriką Kazlauskienę, Lolitą Miežienę bei Zofiją Mačiuvienę, Kretingos kultūros centro darbuotojus Andrių Razmų, Eleną Šalkauskienę. Už paramą kultūrai ir kultūrinės aplinkos puoselėjimą taip pat buvo pagerbti: Kretingos kaimiškosios seniūnijos seniūnas Antanas Gedminas ir Imbarės seniūnas Antanas Turauskis, už tautinio paveldo populiarinimą – verslininkė Asta Norvaišienė, už partnerystę garsinant Kretingos kraštą ir vykdant kultūros projektus – Kretingos pedagogų švietimo centro turizmo vadybininkė Valdonė Jocytė ir Salantų gimnazijos pedagogas Vidmantas Budrys.

Už sėkmingą darbų pradžią suvenyras buvo įteiktas Laurynui Surbliui, o už aktyvumą – salantiškiui senjorui Petrui Stonkui.

Kultūros darbuotojų pagerbimo ceremonijoje

Rajone – 102 kolektyvai

R.Ruškuvienė konkrečiais skaičiais apžvelgė kultūrinį Kretingos rajono gyvenimą.

Rajone veikia 5 kultūros įstaigos: 2 muziejai – Kretingos ir Nasrėnų M.Valančiaus gimtinės, 2 kultūros centrai – Kretingos ir Salantų – bei 18 jų skyrių, viešoji biblioteka ir jos filialas Salantuose bei 19-oje kaimų. Įsteigta 150 darbuotojų etatų.

Veikia 102 mėgėjų kolektyvai: daugiausia - 48 – vokalinių, 13 - folkloro ansamblių, 14 - liaudiškų kapelų, 16 - teatro meno, 6 - modernaus šokio ir kiti, - juose dalyvauja 1 tūkst. 66 asmenys. Meno kolektyvai pernai surengė 290 koncertų rajone ir šalyje, o iš viso įvyko 1 tūkst. 355 įvairūs renginiai – koncertai, spektakliai, parodos, popietės.

Kultūros įstaigų projektams įgyvendinti iš Respublikos ir Savivaldybės biudžetų bei įvairių fondų buvo skirta 400 tūkst. Lt.

Kultūros paveldo objektams, kurių Kretingos rajone - per 600, renovuoti išleista 24 tūkst. Lt. Kretingos kultūros centras įsigijo muzikos instrumentų už 26,6 tūkst. Lt, o M.Valančiaus biblioteka – serverį už 20,8 tūkst. Lt.

Pernai į renovuotas patalpas persikėlė Rūdaičių kultūros ir bibliotekos filialai. Tęsiama M.Valančiaus bibliotekos statyba - pernai tam skirta 400 tūkst. Lt, - iš viso jau investuota 5,1 mln. Lt.

Kretingos muziejus sėkmingai įvykdė ūkvedžio namo renovacijos I etapo darbus už 1,1 mln. Lt, įkūrė Tradicinių amatų centrą – šio projekto vertė - 660 tūkst. Lt. Dabar įgyvendinamas ūkvedžio namo renovacijos II etapo projektas, kurio vertė – 1,5 mln. Lt.

*

Pasaulinės kultūros dienos idėją pirmąkart 1904 m. iškėlė įžymus rusų menininkas ir mokslininkas Nikolajus Rerichas, o 1935 m. Vašingtone, JAV prezidento F.Ruzvelto kabinete, Rericho paktą – sutartį dėl meno, mokslo įstaigų ir istorinių paminklų apsaugos - pasirašė 21 pasaulio šalis. 2006 m. LR Seimas priėmė įstatymą, kuriuo, solidarizuojantis su pasauliu, balandžio 15-ąją paskelbė Kultūros diena.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas