Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Lietuva, nešama jaunų širdžių

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Šventės
  • 2014-03-14

Kovo 11-osios tradicijas Kretingoje pina jau nepriklausomoje Lietuvoje gimę vaikai – tai jiems buvo patikėta iškilminga Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija prie Nepriklausomybės paminklo Kretingoje, jų dainos ir šokiai žavėjo Kretingos kultūros centro scenoje, jų darbai ir iniciatyvos buvo įvertinti per „Jaunimo apdovanojimų“ renginį.

Tirštoje mokinių eisenoje išsiskyrė Pranciškonų gimnazijos mokinių nešama didžiulė Lietuvos trispalvė.

Per Kovo 11-ąją Kretinga buvo gyva jaunimo – trispalvėmis nešina mokinių eisena tirštai užtvindė Vilniaus gatvę, kuri atvedė į iškilmes Rotušėje aikštėje prie Nepriklausomybės paminklo. Šventinėje eisenoje buvo galima atpažinti visų Kretingos miesto mokyklų mokinius, nešinus Lietuvos, Žemaitijos, Kretingos bei savų mokyklų vėliavomis, rajono vadovus, tarybos narius, politinių partijų ir įvairių visuomeninių organizacijų atstovus.

Tradiciškai eisenoje plazdeno ir didžiulė Pranciškonų gimnazijos mokinių nešama Lietuvos trispalvė, su kuria Pranciškoniškojo jaunimo tarnyba jau ne sykį dalyvavo ir išsiskyrė Pasaulinėse jaunimo dienose.

Vėliavą iškėlė jaunieji talentai

Kretingos bendruomenei suplūdus prie Nepriklausomybės paminklo šventės vedėjai Sigita Stainytė ir Rokas Balsys, kurie yra Pranciškonų gimnazijos abiturientai, pakelti valstybės vėliavą pakvietė savo talentais Kretingą garsinančius mokinius. Ši garbė atiteko Kretingos meno mokyklos pianistei Linai Žutautaitei, kuri už muzikinius pasiekimus buvo apdovanota Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės (mergaitės mokytoja – Virginija Ruzgienė) bei 2014 metų Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ respublikinio etapo dalyviams: Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos mokinių Teodoros Stonkutės ir Giedrės Urbonaitės duetui (vadovė – Milda Trušauskaitė) bei Kretingos lopšelio-darželio „Žilvitis“ ketverių-penkerių metų vaikų ansambliui (mokytoja – Daiva Samalienė).

Sugiedojus Tautišką giesmę į susirinkusiuosius kreipėsi rajono meras Juozas Mažeika bei brolis pranciškonas Bernardas Belickas, pasveikinę su Lietuvos valstybei brangia data ir pakvietę branginti Lietuvos nepriklausomybę, juolab, kad apie jos kainą susimąstyti kviečia šiandienos įvykiai Ukrainoje. Prisiminus kovotojus už Lietuvos laisvę, tautiškais rūbais pasidabinę mokiniai prie paminklo padėjo gėlių puokštę žuvusiems pagerbti, šiuo pavyzdžiu pasekė ir kiti.

Jaunimo minioje jautėsi džiugi nuotaika: rankose plazdėjo Lietuvos vėliavos, o vedėjų žodžius apie meilę gimtinei papildė Kretingos meno mokyklos chorų skaidrūs balsai – jų dainas papuošė auksinio konfeti lietus.

Vertė laisvės knygos puslapius

Visų rajono ugdymo įstaigų atlikėjų meninė raiška sužėrėjo Kretingos kultūros centre įvykusiame koncerte „Laisvės knygos puslapiai“. Publika išvydo 30 mokinių meninių pasirodymų – už gražų reginį rajono meras Juozas Mažeika dėkojo atlikėjams bei juos parengusiems pedagogams.

Simbolinės Lietuvos laisvės knygos lapus vartė koncerto vedėjos – Baublių mokyklos–daugiafunkcio centro lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Lina Odinienė ir Jokūbavo Aleksandro Stulginskio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Inga Mažeikienė. Persikūnijusios į personažus „vienetukus“, atgijusius iš Kovo 11-osios datos, vedėjos priminė per 24 metus rašomą mūsų šalies laisvės knygą: žaliuose puslapiuose atsiskleidė Lietuvos gamtos grožis, raudonuose – istorijos įvykiai, o geltoni nutvisko saulės ir mokslo šviesa. Tarp šių puslapių, kuriuos skaitant poetinius posmus keitė statistiniai duomenys apie mūsų valstybę ir Kretingos rajoną, rastos pačios svarbiausios raidės – jos per koncerto kulminaciją sudėtos į žodį „Lietuva“.

Koncerto „Laisvės knygos puslapiai“ akimirka

Tradicija prigijo

Kasmet Kovo 11-ąją rengiamu koncertu, kuriame pasirodo ugdymo įstaigų mokiniai bei meno kolektyvai, džiaugiasi kompozitorius, chorvedys bei pedagogas Aloyzas Žilys, kuriam teko prisidėti prie šios tradicijos ištakų.

„Kovo 11-osios data yra jaunosios kartos laikų, todėl norėjosi, kad ši šventė jaunimui būtų artima, sava. Taip gimė festivalio, kuris vienytų viso rajono mokinius, idėja. Džiaugiuosi, kad dabar ši tradicija yra tęsiama, ji įgavo pagreitį: kasmet mokinių pasirodymų meno lygis yra vis aukštesnis, auga sceninė kultūra“,- pasakojo A. Žilys, kuris tokią Kovo 11-osios koncerto idėją įgyvendino, kai dirbo Švietimo skyriaus specialistu.

A. Žilys pamena, kad iš pradžių ne visa pedagoginė bendruomenė palankiai sutiko mintį, jog Kovo 11-osios koncerto pasirodymai buvo parenkami per atrankinius turus įvairiose rajono vietose. Tačiau per laiką, pastebi A. Žilys, mokytojai ir mokyklų vadovai apsiprato prie šio varžybų elemento – pedagogai jaučiasi įvertinti ir gali džiaugtis savo darbo vaisiais, jei sulaukta kvietimo pasirodyti didžiajame Kovo 11-osios koncerte.

A.Žilys pamena, kad pirmasis Kovo 11-osios koncertas įvyko 1998 metais, kai buvo švenčiamas Vinco Kudirkos „Tautiškos giesmės“ paskelbimo laikraštyje „Varpas“ 100 metų jubiliejus.

Pretendentus siūlė visuomenė

Jau ketvirtą kartą įvyko Kovo 11-osios proga organizuojamas jaunimo renginys-koncertas „Jaunimo apdovanojimai“, per kuriuos pagerbiami labiausiai per pastaruosius metus nusipelnę jauni žmonės. Savivaldybės jaunimo reikalų tarybos pirmininkas vicemeras Vytautas Ročys bei Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Diana Garjonienė scenoje pasveikino penkių nominacijų laimėtojus bei tuos, kurie pretendavo jais tapti.

„Džiaugiamės, kad visuomenė aktyviau siūlė pretendentus nominacijoms laimėti ir šios kandidatūros buvo apgalvotos. Jaunimo labui nuveiktus darbus, įgyvendinus projektus yra nelengva palyginti. Pretendentai buvo gana lygiaverčiai, todėl Jaunimo reikalų taryba pusantros valandos diskutavo, ką paskelbti nominacijų laimėtojais. Labiausiai atsižvelgėme į veiklos reikšmingumą, masiškumą ir kitus kriterijus“,- sakė D. Garjonienė ir V. Ročys, patikinę, kad „Jaunimo apdovanojimai“ bus organizuojami ir kitąmet.

Jaunimo koncerte, kurį vedė Donatas Žilinskas, publika išvydo Gabrielės Kalniškytės, Betos Žeimytės, Kretingos sporto mokyklos sportinių šokių grupės (vadovė – Ieva Slušnytė) ir šiuolaikinio šokio merginų grupės „Mivija“ (vad. Vilma Miltakienė) pasirodymus.

„Jaunimo apdovanojimų“ organizatoriai bei nominacijų pretendentai, laimėtojai

Paskelbti laimėtojai

„Jaunimo lyderis 2013“ vardą pelnė Rokas Balsys, kuris yra muzikos grupės „Crowing terra“ lyderis, aktyviai dalyvauja mokinių parlamente, veda radijo laidas „Druska“ bei „Pasilik su mumis“ ir įvairius renginius, nuo 2011 metų yra Kretingos pranciškoniškojo jaunimo tarnybos savanoris, dvejus metus savanoriauja, dirbdamas su neįgaliaisiais Dienos veiklos centre. „Jaunimo lyderiu“ taip pat pretendavo tapti Kretingos turizmo informacijos centro vadybininkė Valdonė Jocytė, Salantų gimnazijos mokinė Živilė Vaičekauskytė bei Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos mokinys Laurynas Puidokas.

Nominacijos „Jaunimo darbuotojas 2013” laimėtoju tapo Kretingos technologijos ir verslo mokyklos mokytojas Valdas Tuinyla, kuris buria problemiško elgesio, mokymosi motyvacijos neturinčius vaikus ir jaunuolius sportinei veiklai, organizuoja jų laisvalaikio užimtumą, vykdo žalingų įpročių prevenciją. Šiai nominacijai taip pat siūlytos Salantų gimnazijos direktoriaus pavaduotojos Vilmos Gedvilienės ir mokytojos Aušros Kundrotienės, Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos ugdymo karjeros centro vadovės Snieguolės Jandalovienės bei Kretingos katalikų parapijos katechetės sesers Danutės Ančerytės kandidatūros.

„Jaunimo savanorio 2013“ vardas šįmet suteiktas Pranciškoniškojo jaunimo tarnybos narei ir savanorei Rasai Lazdauskaitei, organizuojančiai ugdymo renginius netgi nacionaliniu mastu, parengusiai ne vieną autorinę savo kūrybos darbų parodą. „Jaunimo savanorio“ pretendentais taip pat buvo siūlomi tapti Kretingos suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro mokytoja bei atviros jaunimo erdvės „Tavo erdvė“ vadovė Ineta Jurgaitienė, taip pat Jaunų mamų sambūrio vadovė Sigita Riepšaitė.

„Jaunimo organizacija 2013“ tapo teatro studija „Atžalynas“, kuris parengė dvi premjeras, dalyvavo III tarptautiniame teatrų festivalyje „Liubitelivi“ Estijoje, suorganizavo 16-ąjį tarptautinį jaunimo teatrų festivalį-kūrybinę laboratoriją „Atžalyno scena“, kasmet miesto šventės metu suorganizuoja vaikų šventę ,,Boružių pieva” ir kt. „Jaunimo organizacijos“ nominacijai taip pat buvo siūlomi: Kretingos pranciškoniškojo jaunimo tarnyba, Kretingos rajono mokinių savivaldų informavimo centras, Labdaros ir paramos fondas „Jaunimo sodyba“, Všį ,,Garsų Imperija“.

„Jaunimo iniciatyvos 2013“ nominacija įteikta Lietuvos moksleivių sąjungos Kretingos skyriui, kuris kartu su partneriais – Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetine gimnazija ir projektu MUKIS – suorganizavo aukštųjų mokyklų parodą „Studijos‘13“. „Jaunimo iniciatyva“ taip pat pretendavo tapti akcija „Šviesa naktyje“, kurią suorganizavo Kretingos parapijos jaunimas, Lietuvos pranciškoniškojo jaunimo brolija ir Kretingos Pranciškoniškojo jaunimo tarnyba.

Vyko popietės ir koncertai

Kovo 11-ajai skirti renginiai vyko ir miesteliuose bei kaimuose esančiuose Kretingos rajono kultūros centro skyriuose. Jokūbavo, Rūdaičių, Budrių, Baublių, Raguviškių, Lazdininkų, Kartenos, Kalniškių, Kūlupėnų, Šukės, Darbėnų, Grūšlaukės gyventojai rinkosi į literatūrines-muzikines popietes bei teminius vakarus, koncertus, skirtus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai. Daugelyje parapijų buvo aukojamos šv. Mišios.

Šia proga baubliškiai susitelkė ir geram darbui – į parko medžius įkėlė pačių sumeistrautus inkilus, Senosios Įpilties žmonės buvo kviečiami į bėgimo akciją „Gimtinės takeliais“, o Vydmantuose parengta stilizuoto erdvinio stendo „Teatro slėpiniai“ paroda, Laukžemėje – atidaryta fotomenininkų J. Strazdausko, V. Daraškevičiaus, S. Kurylo fotografijų paroda „Gyvos žemės mintys pažadino geležį“.

Šachmatų varžybų Salantuose II vietos laimėtojai - Kretingos komanda (iš kairės): Evaldas Arnauskas, Mindaugas Drungilas, Artūras Slušnys, Audrius Jonuševičius, Asta Idzelienė.

Tęsė tradicijas

Net dvi dienas šventiniai renginiai, skirti Kovo 11-ajai, vyko Salantų kultūros centre. Kovo 10 dieną centro scenoje karaliavo tradicinė šventė „Šokom, šokam ir dar šoksim“, kurioje dalyvavo 9 kolektyvai: Salantų kultūros centro šokių kolektyvas „Salanta“ bei dvi Salantų gimnazijos jaunuolių šokių grupės, liaudiškų šokių grupė „Spacierius“ iš Klaipėdos, „Rangė“ bei „Toncius“ iš Kretingos kultūros centro, moterų šokių grupė „Kanarėlės“ bei šokių kolektyvas „Kintai“ iš Šilutės rajono, Kartenos skyriaus folkloro ansamblis.

Tradiciškai Kovo 11-ąją Salantų kultūros centre, kur telkiasi Salantų šaškininkų-šachmatininkų klubas, vyko Žemaitijos regiono šachmatų turnyras. Šįmet jame geriausiai sekėsi komandai iš Mažeikių, II vietą laimėjo Kretingos komanda (Audrius Jonuševičius, Artūras Slušnys, Evaldas Arnauskas, Mindaugas Drungilas, Asta Idzelienė), III vietą laimėjo plateliškiai (Plungės r.). Salantų komanda, kurioje žaidė Valentinas Mikutavičius, Antanas Mikutis, Ramunė Ruginienė, Zigmas Juronis ir Loreta Drungilienė, pelnė V vietą. Turnyre taip pat dalyvavo komandos iš Ryškėnų (Telšių r.), Skuodo bei Tverų (Rietavo r.).

Kovo 11-ajai skirti renginiai vyko ir Salantų kultūros skyriuose: Juodupėnuose suorganizuotas stalo teniso turnyras, Žvainiuose atidaryta fotografijos paroda „Visur matau Tave, Tėvyne“, Laiviuose žmonės pakviesti į teminę popietę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas