Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar balsuojate Seimo rinkimuose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Bausmės atidėjimo nevertina

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2006-03-14

Jaunuoliai, kuriems teismas atideda bausmės vykdymą, dažniausiai vėl atsiduria teisme – sprendžiama, ar jiems netaikyti realios bausmės, t.y. atimti laisvę.

Šarūnui už vagystę buvo skirta laisvės apribojimo bausmė. Naktimis, t.y. 21-6 val., jis turėjo būti arba namuose, arba mokymo įstaigoje – Salantų internate. Tačiau jis pabėgo iš internato, policijos darbuotojai nerado jo ir namuose. Todėl teismas skyrė mėnesį išbandomojo laikotarpio. Jeigu būtų užfiksuotas bent vienas pažeidimas, Šarūnas būtų areštuotas. Paauglys ištvėrė, todėl teismas skyrė dar mėnesį išbandomojo laikotarpio.

Mantas buvo nuteistas už vagystę iš sodininkų bendrijos. Nepilnamečiui bausmės vykdymas buvo atidėtas ir skirti įpareigojimai naktimis būti namuose, mokytis. Tačiau Manto pareigūnai triskart nerado namuose, jis nelanko mokyklos, nedirba. Kviečiamas į teismą, policiją nepilnametis neatvykdavo. Paskutinį kartą jaunuolį į teismą atvedė šeimos nariai. Nagrinėjant bausmės pakeitimą paaiškėjo, kad jaunuolis mokyklos nelanko jau trečius metus. Pasak patėvio, jo, kaip nepilnamečio, niekas nepriima į darbą, kratosi ir mokyklos, nes jaunuolis yra specialiųjų poreikių. Mantui teismas skyrė mėnesį išbandomojo laikotarpio, per kurį jaunuolis bus stebimas pareigūnų. Teismas jo neareštavo dėl to, kad patėvis pažadėjo juo rūpintis, o motina, vyriškio tikinimu, spręs dėl mokyklos.

Bausmės vykdymo atidėjimas yra tarsi dovana nuteistajam, bet nepilnamečiai dažniausiai jos nevertina. Teisme linksėję galvomis, kad pasitaisys, kad mokysis arba dirbs, kad bus namuose naktimis, netrukus jie vėl sėdasi į teisiamųjų suolą – arba nevykdę įpareigojimų, arba vėl nusikaltę. Tokių jaunuolių charakteristikose dažniausiai būna įrašai apie menkus protinius gebėjimus, o teisme jie tik linksi galvomis – su viskuo sutikdami, visa pažadėdami. Jie linksi galvomis ir tuomet, kai jų teiraujamasi, ar suprato, ką reiškia teismo apribojimai. Tačiau tolesni veiksmai leidžia abejoti, ar jaunuolis iš tiesų visa suprato.

Teismas priima humaniškus sprendimus, vis atidėliodamas nepilnamečių areštą. Toks humaniškumas, anot Kalėjimų departamento Kretingos rajono pataisos inspekcijos inspektoriaus Daivaro Dainavičiaus, atsisuka prieš pačią visuomenę. Jaunuoliai pasijunta nebaudžiami ir daro naujus nusikaltimus, nepaiso teismo skirtų apribojimų. Bausmės atidėjimas, kaip rodo inspektoriaus darbo patirtis, veiksmingas tik tuomet, kai nepilnametis nusikalto pirmą kartą, o šeima juo rūpinasi. Tokie jaunuoliai į teisiamųjų suolą paprastai daugiau nebepatenka. „Kai vaikais nuo mažens niekas nesirūpina, kai jie yra niekam nereikalingi, jokios valstybinės įstaigos jiems nepadės“, - mano prokuroras Gediminas Baltonis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas