Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Titaniško tautiečių darbo atspindžiai Kretingoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2013-10-18

Vakar Kretingos kultūros centre fotoparodą „Dvidešimt metų su Lietuva“ surengė tarp Čikagos ir Lietuvos šiuo metu gyvenanti mūsų tautietė Pranė Šlutienė, viena pagrindinių didžiulę pagalbą Lietuvai 20 metų teikusios JAV savanorių organizacijos „Lithuanian Mercy Litf“ (LML) įkūrėjų ir ilgametė jos prezidentė.

JAV lietuvė Pranė Šlutienė nuotraukomis pristatė savo ir bendražygių nuveiktą galingą darbą atgimstančiai Lietuvai.

Pagalbos – už pusę milijardo

Pristatydama fotoparodą, kurioje įamžinti jos bendražygiai bei susitikimų su įtakingais Amerikos bei pasaulio žmonėmis fragmentai, P.Šlutienė prisiminė organizacijos įkūrimą ir per du Nepriklausomybės dešimtmečius nuveiktą titanišką darbą – LML suteikė Lietuvai humanitarinės ir medicininės pagalbos kone už pusę milijardo litų, atsiuntė 612 konteinerių su vaistais ir gydymo priemonėmis, įdiegė per 10 prevencinių gydymo programų.

„Nuo Sąjūdžio laikų stebėjome, kas vyksta Lietuvoje, nes abu su vyru nuosavoje parduotuvėje „Patria“ turėjome Amerikos-Lietuvos radijo stotį. Tuomet vyko Amerikos karas su Iranu ir oficiali žiniasklaida Lietuvos įvykius stūmė į šalį. Mes suradome ryšį su Lietuvos Aukščiausiojoje taryboje tuomet dirbusia Rita Dapkute, kuri mums teikė naujausias žinias.

Lietuvai palaikyti ieškojome kontaktų su politikais diplomatais, kongreso nariais, ir surengėme 5 tūkst. dalyvių demonstraciją Čikagoje, prie Pikaso skulptūros“, - parodos pristatymą prisiminimais pradėjo viešnia.

Kai 1990 m. Kremlius paskelbė blokadą Lietuvai, JAV kūrėsi energingų lietuvių sambrūzdžiai tautiečiams palaikyti. Pirmieji savanoriai susitelkė į organizaciją „Lithuanian Hot Line – Lietuviška karšta linija“, jos būstinę įsteigė Lemonte. P.Šlutienė tapo atsakinga už ryšius su užsieniu bei spauda.

„Tuometinis Aukščiausiosios tarybos vadovas Vytautas Landsbergis paprašė vaistų pagalbos - insulino sergantiems cukriniu diabetu. Jo nupirkome už 10 tūkst. dolerių, bet atgabenti į Lietuvą nebuvo paprasta, nes lėktuvai skrido tik per Maskvą. Daugelis farmacininkų atsisakė padėti, nes buvo pasirašę sutartis su rusais. Savanoriai sudarė farmacijos įmonių sąrašus ir kiekvienas ėmėsi „globoti“ po kelias bendroves, nenuleidome rankų - rinkome aukas, rengėme labdaros pokylius ir ruošėme siuntinius į Lietuvą“, - kalbėjo P.Šlutienė.

Giminės šaknys - Kretingoje

Taip per 2 dešimtmečius iš „Lithuanian Hot Line“ išaugusi organizacija „Lithuanain Mercy Lift“ siuntė pagalbą į Lietuvą, kuri pasiekė daugiau negu 150 ligoninių, slaugos ir globos namų. Už nuopelnus mūsų šaliai Prezidentas Valdas Adamkus P.Šlutienę apdovanojo Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino I-ojo laipsnio medaliu.

Į Kretingą, ji sakė, ją atvedantys giminystės ryšiai – čia gyvena jos pusseserė Elžbieta Kumpienė, kuri taip pat dalyvavo parodos atidaryme. Pranės motina Emerincijana Paulikaitė kilusi iš Kretingos, kurioje prasidėjo jos ir Pranės tėvo Jono Vilimo meilės istorija.

Jonas, „Geležinio vilko“ pulko raitininkas, saugojęs pasienį Bajoruose ir sykį paprašęs vandens pagirdyti arkliui merginos, kuri gyveno netoliese ir laistė daržą. Po kiek laiko Pranės motina su tėvu išvyko gyventi į Ameriką, išsikvietė ir Joną – Filadelfijoje jos tėvai susituokė. Vėliau apsigyveno Čikagoje, kur susilaukė 4 vaikų. P.Šlutienė – profesionali slaugytoja, užaugino sūnų Martyną – skulptorių ir dailininką.

*

Organizacija „Lithuanian Mercy Lift“ Lietuvoje vykdė: Autizmo, Krūties vėžio prevencijos, dantų priežiūros, regėjimo patikrinimo, cukraligės, tuberkuliozė profilaktikos, AIDS, savižudybių prevencijos programas, skyrė lėšų vaistams bei reagentams, rėmė interneto ryšio medicinos įstaigose ir Vilniaus universiteto bibliotekoje įvedimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas