Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gelstant medžių lapams bei ūkininkams į aruodus subėrus paskutinįjį šių metų derlių – Kretingoje tradiciškai įvyko derliaus šventė, suorganizuota Kretingos rajono savivaldybės. Nuo ankstyvo šeštadienio ryto iki pat pietų Rotušės aikštėje šurmuliavo mugė – skambėjo muzika, iš visos Lietuvos susirinkę prekeiviai, amatininkai, sodininkai prekiavo savo produkcija bei gaminiais. Veikė Kretingos rajono seniūnijų įkurti kiemai, kur bendruomenės draugiškai konkuravo kulinariniais, muzikiniais bei kūrybiniais sugebėjimais.

Žaismingajam ūkininkui Pranui Pikturnai iš Kurmaičių puikiai sekėsi prekyba.

Seniūnijų kiemuose – kaimo žmonių išmonė bei dosnumas

Vienas didžiausių kiemų buvo Kretingos seniūnijos. Jos seniūnas Antanas Gedminas teigė, jog šiemet buvo nuspręsta, kad seniūnijai atstovaus kurmaitiškiai, nes ne visi šventėje norintys dalyvauti seniūnijos kaimai sutilptų. Anot seniūno, šiemet kurmaitiškiai surežisavo tarsi savotišką patalkį po derliaus nuėmimo. Jų kieme buvo galima paragauti raugintų ir šulinyje atšaldytų agurkų, troškintos triušienos, kiaulės kojų su troškintais kopūstais bei voveraitėmis ir kitų skanėstų. „Nesame šykštūs – patys kaip visada liekame nevalgę“, - šmaikštaudami kalbėjo kurmaitiškiai, kuriuos ne kartą už jų dosnumą pagyrė mugės lankytojai. Visi apsilankę kurmaitiškių kieme gyrė Mindaugo Jurgučio šaltalankių uogų arbatą. Kretingos seniūnijos kieme buvo galima įsigyti ožiukų, triušiukų, dekoratyvinių vištaičių, taip pat iš vytelių pintų Jadvygos Kaplienės krepšių. Netoliese puikavosi lentynose sustatyti Rimantos Žilinskienės, Ingridos Rinkevičienės bei kitų kurmaitiškių moterų marinuotų daržovių stiklainiai, tarp kurių – senovinė česnakų užtepėlė, „Skūpaus aukštaičių žento burokėlių marinatas“. Kurmaitiškis ūkininkas Pranas Pikturna žaismingai ir sėkmingai prekiavo savo užaugintomis daržovėmis. Anot jo, tai apžvalginė mugė - taip jis ieškąs naujų klientų – ir jam kuo puikiausiai sekėsi tą daryti. Kaipmat vis tuštėjo jo gėrybių vežimas. Mugės viešnios puikavosi ir fotografavosi prie Giletos Gedvilienės iš meldų sukurtos suknelės, taip pat prie Dovilės Žilinskaitės iš gėlių ir kitų žalumynų surinktos suknelės „Rudenėlis“.

Kartenos seniūnijos kieme visus pasitiko muzikinis kolektyvas „Kitep“. Kolektyvo vadovas Rimantas Varkojus kartu su komanda bei iš moliūgų suręstu dar vienu muzikantu, per visą šventę nepaleidusiu iš savo „rankų“ bandonijos, linksmino praeivius, kurie vis įsitraukdavo ir į šokių sūkurį. Šventės metu karteniškiai nepamiršo ir savo teatrališkų sugebėjimų. Kartenos mėgėjų teatro vadovė Martina Žąsytienė, pasivadinusi Barbe, vis ieškojo savo dukroms žento. Ji kartu su dukromis Barbele (Audronė Galdikienė) ir Petronėle (Danutė Tamošauskienė) žaismingai vaišino visus žemaitiškais kleckais bei bulvių koše su spirgučiais. Vaikų akį traukė mažyčiai vietnamietiški paršeliai.

Galėjo išbandyti senų amatų

Salantiškių kieme buvo galima aptikti kone visus miesto kertinius simbolius – prekiauta Salantų pyragu, taip pat stovėjo iš šiaudų bei meldų išpintas gaidys. Koncertavo salantiškių muzikanto Stasio Gailiaus ir tautodailininko Liudo Ruginio, kurio darbų taip pat buvo galima įsigyti mugėje, instrumentinis duetas. Kaipmat buvo išpilstyta per 75 litrus Petro Stonkaus išvirtos žuvienės. Salantų kultūros centro direktorė Stasė Preibienė suskaičiavo, kad salantiškių išvirtos žuvienės paskanavo apie 300 mugės dalyvių. Salantų dienos centro darbuotojos pardavė nemažai jų auklėtinių keramikos darbų bei siūtų pagalvėlių.

Raguviškių kultūros skyriaus meno vadovė Laura Povilaitytė, persirengusi nuotaka, žaismingai pasitikdavo mugės svečius.

Darbėnų seniūnija, muzikuojant Šukės kultūros skyriaus kapelai, vadovaujamai Alvydo Vozgirdo, kvietė visus pasimokyti senoviško drobių lyginimo būdų. Senoviniu lyginimo prietaisu, liaudyje vadinamu „magliu“, norintys galėjo išbandyti šį amatą. Kiemelyje buvo paruošta aštuoniasdešimtmetės darbėniškės Jeronimos Raišienės audinių, kuriuos ji paveldėjo iš savo mamos, ekspozicija. Vos spėjo suktis Lazdininkų „Moliūgo dukros“, visus norinčius vaišinusios daržovių koše su moliūgais.

Kūlupėnų seniūnijos kiemas visą mugės laiką kvepėjo kaimiškais ant krosnelės keptais lašiniais. Praeiviai stebėjosi puikia idėja – samanomis aprėdytu dviračiu: ne vienas tvirtino šią idėją nukopijuosiąs ir panaudosiąs savose sodybose.

Savo jaunystės dienų bandonija ir būgnais grojo sauseriškis Donatas Abartis, visą pusdienį triūsė jaunieji audėjai su mokytoja Regina Tilvikiene. Visi noriai pirko kūlupėniškių rankdarbius, pirkėjus stebino šuns ir avies vilnos siūlų kojinės. Kūlupėnų seniūnė Vaida Lubienė siūlė medaus su koriais. „Su vašku labai sveika kramtyti, kada gerklė skauda“,- tvirtino seniūnė.

Aistros virė Imbarės seniūnijos kieme, kada buvo surengta moliūgų mėtymo į maišą rungtis. Aplankę Imbarės seniūnijos kiemą, lankytojai galėjo išbandyti laimę - įminę mįslę laimėti prizų. Juodupėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Lina Stanienė mugės svečiams dovanojo mažyčius šuniukus. „Iš akių matėsi, kad geri žmonės – todėl lengva ranka padovanojome“,- kalbėjo moteris. Imbariškių kieme stovėjo suręsta trobelė „Svečių užeiga“, į kurią buvo kviečiami ragauti šeimininkių paruoštos šiųmetinio derliaus sriubos. Prie trobelės svečius muzikuodama pasitiko Laivių ir Juodupėnų meno vadovė Jurgita Palubinskaitė.

Mugėje – svečiai iš Ukrainos

Šventėje pirmą kartą sulaukta ir svečių iš užsienio – mugėje dalyvavo Ukrainos Ternopolio apskrities delegacija, kuri atliko savo muzikinę programą bei prekiavo savo gaminiais. Ukrainiečių kiemelio šefas nuolat siūlė paragauti įvairių savo gamybos užpiltinių. Šventės dalyvius savo nepakartojamu aromatu stebino gėrimas “Medaus nualpis”, pagamintas iš medaus, degtinės bei Ukrainos pievose rinktų įvairiausių žolelių. Pirmą kartą Lietuvoje apsilankę ukrainiečiai tvirtino, kad Lietuva jiems - graži, pasidžiaugė lietuvių draugiškumu, dosnumu – mugės lankytojai noriai pirko jų produkciją.

Mugėje taip pat dalyvavo ir įsikūrė Kretingos medžiotojų ir žvejų draugija. Anot draugijos pirmininko Raimondo Jociaus, jie taip atsidėkojo rajono ūkininkamas, kurie savo laukuose auginamomis kultūromis tarsi tuos pačius miško gyvūnus ir šeria, kuriuos paskui, palaikydami jų populiaciją, sumedžioja medžiotojai. Jų kieme buvo galima paragauti žvėrienos, žuvienės. Buvo parengta medžiotojų laimikių ekspozicija.

Šventėje sulaukta ir garbių svečių – mugėje dalyvavo Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas, Seimo narė Jolita Vaickienė, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Mugėje dalyvavusios viešnios iš Kauno aktorė Regina Varnaitė bei jos dukra Aušra Eidukaitytė gyrė mugę, taip pat džiaugėsi vis į gerąją pusę besikeičiančiu Kretingos miesto veidu. „Džiaugiamės, kad miestas gražėja, tvarkosi, ir Derliaus šventė puiki. Svarbu, kad žmonės bendrauja, yra laisvesni. Ne taip kaip seniau - dažnai nepažinojo, kas už tvoros gyvena. Smagu, kad šventėje dalyvavo ir svečiai iš Ukrainos, kurie mūsų tautai artimi. Labai norime, jog jie labiau pažintų Lietuvą – taip gal jiems geriau pavyktų integruotis į Europą“,- kalbėjo moterys.

Šventės metu koncertavo grupė „Jonis“, tai pat vyko rajono Kultūros centro armonikininkų ansamblio koncertas.

Kretingos rajono savivaldybės Padėkos raštais ir atminimo dovanomis buvo apdovanoti gražiausių rajono sodybų šeimininkai: Vilija ir Vladas Baltuoniai (Kretingos miestas) – už sodybos dekoratyvumą, Romutė ir Antanas Gedminai (Kretingos seniūnija) – už etnografinių elementų bei gojelių puoselėjimą, Emilija ir Rimantas Jasnauskai (Kūlupėnų seniūnija) – už šeimos tradicijų puoselėjimą formuojant sodybą, Eleonora ir Saulius Kupšiai (Žalgirio seniūnija) – už želdinių įvairovę ir jų puoselėjimą, Aldona ir Arvydas Venslauskai (Salantų miestas) – už sodybos planinės struktūros išsaugojimą bei puoselėjimą, Birutė ir Antanas Markaičiai (Darbėnų seniūnija) – už lietuviškos augalijos puoselėjimą, Liucija ir Algimantas Ploniai (Kartenos seniūnija) – už sodybos gyvenamosios aplinkos vientisumą bei harmoniją, Julija ir Kazys Rapaliai (Imbarės seniūnija) – už originaliai tvarkomą sodybą.

*

Rajono mero Juozo Mažeikos komentaras:

- Organizuodami derliaus šventę didžiausią dėmesį skyrėme tam, kad mugėje vyrautų pačių lietuvių rankų darbo kūriniai, kad mugė būtų proga mūsų krašto ūkininkams parduoti savo derlių. Svarbiausia - kad mugėje dalyvavo ir savo sugebėjimus parodė mūsų kraštiečiai – bendruomenės. Tai buvo puiki proga joms pademonstruoti savo etnokultūrinius, meninius sugebėjimus, kulinarinį paveldą, ir tai puikiai jiems pavyko. Bendravau su Seimo pirmininku Vydu Gedvilu, kuris buvo maloniai nustebintas Kretingos rajono gyventojų kūrybiniais sugebėjimais. Taip pat sudarėme sąlygas atvykti ukrainiečių delegacijai, kad jie pademonstruotų savo meninius, kūrybinius sugebėjimus – šventėje dalyvavę ukrainiečiai buvo nustebę, kad čia puikiai derėjo ir prekyba, ir linksmybės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas