Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Amatai – kaimo kultūros pamatai

  • Aurimas RAPALIS
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2013-09-24

Rudens lygiadienio popietę Nasrėnuose vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje susirinko kūrybingi Kūlupėnų krašto žmonės: čia Kūlupėnų bendruomenės centro iniciatyva buvo surengtas teminis kraštiečių susitikimas „Amatai – kaimo kultūros pamatai“. Renginio metu buvo pristatyti Kūlupėnų seniūnijos tautodailininkai, amatininkai. Susirinkusieji galėjo ne tik išvysti kūrėjų darbus ar įsigyti jų gaminių, bet ir patys išbandyti amatų.

Jovita Rimkuvienė pamokė iškepti duoną.

Renginys įvyko Kūlupėnų, Erlėnų ir Juodupėnų kaimų bendruomenėms parengus bendrą projektą „Vietos iniciatyvos kaimo plėtrai 2013“ ir gavus 25 tūkst. litų finansavimą.

„Prieš tai už gautus pinigus Kūlupėnų bendruomenė pradėjo rinkti medžiagą informaciniam leidiniui apie Kūlupėnus – jis turėtų būti išleistas jau šiemet. Taip pat kartu su bendruomenės nariais keliavome mokomojo vizito į Druskininkus, sukūrėme Kūlupėnų bendruomenės internetinę svetainę, kurioje kiekvienas kūlupėniškis gali reikšti savo nuomonę, klausti įvairiomis temomis“,- projektą pristatė Kūlupėnų bendruomenės pirmininkė Jūratė Mačernienė.

Renginio metu buvo galima įsigyti kūrėjų darbų. Per keletą minučių buvo išpirkti Nasrėnų senelių globos namuose gyvenančio Leono Jašmonto pinti krepšiai iš žilvičio. Anot senolio, kilusio iš Mažeikių rajono, vieną pintinę iš žilvičio neskubėdamas nupinantis per dvi dienas, nes greičiau tai padaryti nebeleidžianti sveikata. „Šis amatas paįvairina dieną, taip mažiau laiko praleidžiu prie televizoriaus“,- kalbėjo senolis, krepšius pinti išmokęs dar vaikystėje bepiemenaudamas.

Susirinkusiems savo darbų parodą pateikė kūlupėniškis tautodailininkas Antanas Lubys. Iš savo tėvo, nagingo Kūlupėnų krašto tautodailininko Stanislovo Lubio, perėmęs amatą, jis tęsia tradiciją: 2009 metais Antano Lubio daromiems kryžiams, koplytstulpiams, skulptūroms, koplytėlėms, paveikslų ir veidrodžių rėmams, antlangėms, padėklams ir šaukštams suteiktas A kategorijos Tautinio paveldo produkto sertifikatas. Jo darbuose gausu ne tik tautinių, bet ir religinių motyvų. Taip pat muziejaus kieme vyko tautodailininko Liudo Šopausko gaminių ekspozicija. Tapybos ant šilko pabandyti kvietė kūlupėniškė Rima Galuškinienė. Kiek trukus, susirinkusieji galėjo pasidžiaugti savo kūrybos darbu, kuris grožiu nustebino net juos pačius. Vilnos vėlimo ypatybes renginio dalyviams atskleidė dviejų kartų atstovės - Antanina Skurdauskienė, parodžiusi iš vilnos veltą tūbą, ir Vilija Macienė, demonstravusi sausuoju būdu pagamintus papuošalus iš vilnos.

Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos audimo būrelio mokytoja Regina Tilvikienė pristatė savo audėjų grupę ir pasidžiaugė aktyvia audėjų veikla. Muziejaus kluone renginio metu juostas audė jaunieji audėjai Aurimas Pilelis, Erikas Rudelis, Akvilė Sodytė, Viktorija Domarkaitė, Vilija Kniukštaitė. Anot mokytojos, audėjai tęsia tradiciją, kurią atgaivino prieš septynerius metus, kai vyskupo Motiejaus Valančiaus muziejuje buvo pradėtas vykdyti projektas „Audimo mokyklėlė“.

Jaunieji audėjai su mokytoja Regina Tilvikiene

Kretingos kultūros centro Kūlupėnų skyriaus vedėja Jovita Rimkuvienė žaismingai parodė, kaip kepti duoną, susirinkusiems išdalino po gabalėlį savo namuose keptos duonos. ”Duonoje yra daug gyvasties: juk grūdą, iš kurio duoną kepame, ir vėjas siūbuoja, ir lietus palaisto, ir saulė pašildo. O kiek daug meilės įdeda žmogus, kol tą grūdą pasėja, užaugina”,- kalbėjo kultūros darbuotoja.

Renginio metu poezijos ir muzikos programa „Tarmie kap rogėnė douna“ susirinkusiųjų širdis glostė ir sušalti neleido Kretingos rajono kultūros darbuotojų kolektyvas. Renginio pabaigoje visi galėjo pasivaišinti Žemaitijos kulinarinio paveldo valgiais, kuriuos pagamino Nasrėnų seniūnaitė Regina Simonaitienė ir muziejaus darbuotoja Vilija Čėsnienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas