Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Saulės aukso namų meistrai - Kaliningrade

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2013-09-13

Kretingiškis juvelyras Gražvydas Kasparavičius, šią vasarą įkūręs Lietuvos menininkus vienijančią asociaciją „Saulės aukso namų meistrai“, šį rugsėjį išvien su kitais asociacijos nariais buvo pakviestas dalyvauti Kaliningrado animacijos festivalyje „Multiaškino“, kur tuo pat metu vyko ir Baltijos kūrėjų mugė.

Juvelyras Gražvydas Kasparavičius ne vien eksponavo savo kūrinius Kaliningrade, bet buvo paskirtas ir vietinių meistrų darbų vertinimo komisijos vadovu.

„Mano įkurtos asociacijos tikslas buvo suburti įvairių sričių kūrėjus, ypač - ne profesionalus, kuriuos drąsiai galima vadinti Lietuvos perlais ir jų darbus pristatyti pasauliui. O tai įmanoma tik bendradarbiaujant su įvairiomis kūrybinėmis organizacijomis, municipalitetais, dalyvaujant jų renginiuose. Dažnai mūsų meistrai, ypač tautodailininkai, savo fantazija ir menine išraiška nenusileidžia profesionaliems kūrėjams. Tačiau neturėdami motyvacijos ir nematydami perspektyvos, jie dažnai pataikauja vidutiniam publikos skoniui ir virsta jų įgeidžius tenkinančiais amatininkais“, - asociacijos įkūrimo idėją apibūdino G. Kasparavičius.

Kaliningrado animacijos festivalis ir buvo pirmoji galimybė šios asociacijos nariams savo dailės, kalvystės, keramikos kūrinius pristatyti artimiausiems mūsų šalies kaimynams. Kretingiškis nuvežė per 400 savo juvelyrikos – metalo ir gintaro inkrustacijos – darbų.

„Nepaisant to, kad pasienyje mus be priežasties užlaikė ir gerokai pavėlavome į renginį, kaliningradiečiai, apžiūrinėdami mūsų darbus, aikčiojo iš susižavėjimo. Jie sakė: mes patekome į įspūdingą parodą, nė neįsivaizdavome, kad tokius originalius darbus kuria Lietuvos meistrai“, - teigė G. Kasparavičius.

Renginio šeimininkai kretingiškį paskyrė ir komisijos, kuri vertino rusų liaudies meistrų darbus ir atrinko juos į tolimesnį konkursą „Meistrais garsėja Rusija“ Maskvoje, pirmininku.

Džiaugdamasis kaliningradiečių parodytu pasitikėjimu, kretingiškis sakė turėjęs galimybę atidžiai apžiūrėti Rusijos amatininkų darbus.

„Susidariau bendrą nuomonę apie tenykštę tautodailę bei amatus: drąsiai galiu sakyti, kad mūsų meistrų darbų bendras lygis bent 10-kart aukštesnis, o mūsų pati prasčiausia mugė ten būtų įspūdingiausia šventė, - tvirtino G. Kasparavičius. - Be abejonės, yra labai talentingų meistrų Rusijoje, bet jie turi savo rinką ir nesirodo tokiuose renginiuose. Bet aš manau, kad negalima sumaterialėti tiek, kad viską svertum tik pagal pilvą – šitaip elgdamasis menininkas degraduoja. Jų darbais džiaugiasi kolekcionieriai, tačiau temato tik siauras ratas žmonių. Tačiau nė vienas didis menininkas nuo pat antikos laikų nebuvo užsidaręs“.

G.Kasparavičius neslėpė, jog jam praėjusi vasara buvusi turtinga renginių, kuriuose buvo įvertinti jo kūriniai. Jo autorinis, konkursui „Amber Trip“ sukurtas papuošalas buvo eksponuojamas tarptautiniame sidabro darbų festivalyje Lednicoje, Lenkijoje, o naujas kūrinys - koljė „Gintaro karalienės perlas“ - dalyvavo konkurse Ribnitz Damgartene, Vokietijoje. O Kretingos rajono savivaldybė menininką nominavo 2013 m. Kultūros ir meno premija.

„Menininkas iš savo kūrybos turi išgyventi. Mitas, kad alkanas ir nelaimingas menininkas sukuria šedevrus. Todėl ieškome kelių, kad į mūsų asociaciją susivieniję kūrėjai kuo plačiau dalyvautų renginiuose ir parodytų, ką moka ir gali“, - asociacijos vadovas tvirtino šiuo metu ieškąs galimybių bendradarbiauti su Skandinavijos šalių kūrėjais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas