Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Prieskoniai – ne tik skanu, bet ir sveika

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2011-11-04

Sveikos gyvensenos, ajurvedinės mitybos specialistas, sveikuolis Žilvinas Užkuraitis teigia, kad prieskoniai ne tik pagardina maistą, bet gali padėti išlaikyti gerą nuotaiką bei prailginti gyvenimą.

Ką reikėtų žinoti apie prieskonius

Anot Ž.Užkuraičio, prieskoniai – natūralus polivitaminų šaltinis. Kai kas esą teigia, kad geriausia vartoti ne atvežtinius prieskonius, o tuos, kurie auga šalia. Tačiau tai - netiesa. Prieskoniams spalvą ir nepaprastų galių suteikia saulė. Todėl prieskoniai, augantys arčiau pusiaujo, saulės gauna daug daugiau. Kuo daugiau prieskoniai gauna saulės, tuo jie vertingesni.

Nors perkant ant prieskonių pakelio užrašytas galiojimo laikas, tačiau jam pasibaigus prieskoniai, tinkamai laikomi, nesugenda ir nepraranda savo savybių. Todėl jų galiojimo laikas neribotas. Svarbu, kad prieskoniuose ar jų mišiniuose nebūtų cheminių priedų kvapui, spalvai ar skoniui palaikyti.

Dauguma žmonių daro klaidą – prieskonius deda tiesiai į sriubą ar kitus patiekalus. Pirmiausia prieskonius patariama pakepinti aliejuje. Dar geriau tai daryti lydytame svieste – ghi. Ghi sviestas – tai 82 procentų riebumo sviestas, kuris išgaunamas įprastą sviestą kaitinant puode ant vidutinės ugnies, kol užvirs. Iškilus putoms liepsną reikia sumažinti, kad ilgiau kaitinant sviestas nepatamsėtų ir neskleistų aitraus kvapo. Du šimtus gramų sviesto reikia kaitinti apie 6 – 8 min. Vėliau sviestą perkošti per marlę ir supilti į stiklainius. Toks lydytas sviestas turi būti skaidrus ir aukso spalvos. Jam atvėsus uždengti ir laikyti vėsioje vietoje. Taip apdorotas sviestas šviežias išliks net kelerius metus. Jame nėra pieno tirščių ir cholesterolio. Ghi sviestas tinka ne tik prieskoniams kepinti, bet ir kepti, virti.

Kepinant riebaluose prieskoniai išskiria lakiąsias medžiagas, todėl jų kvapas ir skonis sustiprėja net 2 – 3 kartus. Be to, riebaluose tirpsta daugelis vitaminų, todėl organizmas juos geriau įsisavina.

Prieskoniai - ir vitaminų šaltiniai

Cinamonas – tai džiovinta medžio žievė. Jis tinka daugeliui patiekalų, gali būti dedamas ir į arbatą, pieno gėrimus, kruopų košes, padažus. Pasak Ž.Užkuraičio, cinamonas vertinamas ir dėl to, kad turi savybę šildyti kūną, galūnes bei spartinti sveikimą sergant bet kokia liga. Jis skatina prakaitavimą, atsikosėjimą, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, mažina cholesterolio kiekį, skystina kraują ir kt.

Vanilė – tai orchidėjos ankštis. Ji – natūralus antidepresantas.

Jei ankštis šviežia - ji lanksti ir, anot Ž.Užkuraičio, ją lengvai galima apsukti keletą kartų apie pirštą ir ji nelūžta. Turint vanilės ankštį pačiam galima pasigaminti ir vanilinio cukraus - ankštį įpjauti išilgai ir, supylus kilogramą cukraus į sandarų indą, ją įdėti. Po 2 – 3 savaičių cukrus kvepės vanile ir tiks gardinti patiekalams. Vanilė tinka saldiems patiekalams, ledams. Jei patalpa kvepia vanile, mažiau norisi valgyti. Vanilę, kaip kvapus, galima dėti į drabužių spintą, šaldytuvą, automobilį.

Naudojant čili pipirus, pirmiausia reikia juos pakepinti aliejuje ar ghi. Kepinami pipirai išsipučia, paskrunda ir paskleidžia aromatą. Tada patys pipirai išmetami, o riebalai naudojami patiekalams pagardinti. Čili pipirai tinka gydyti bronchinei astmai, alergijai, aterosklerozei. Jie teigiamai veikia galvos smegenų nervinius audinius, aktyvina virškinimą, gydo epilepsiją, skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą ir kt. Čili pipirai turi kalio, magnio, geležies, karotino, B grupės vitaminų, vitamino C, kuris stiprina geležies įsisavinimą iš kitų produktų.

Imbieras - tai vienintelis prieskonis, kuris verdamas išsaugo visas savybes. Imbieras gydo peršalimo ir odos ligas, bronchinę astmą, smegenų kraujotakos sutrikimus, normalizuoja skydliaukės veiklą ir kt. Arbata su imbieru, medumi, citrinos, apelsino ar ananasų sulčių šlakeliu grąžina jėgas fiziškai ar psichiškai pervargus, žiemą sušalus.

Ciberžolė – imbierinių šeimos augalas, vartojama šaknis. Tai - universaliausias prieskonis pasaulyje. Šis prieskonis tinka troškiniams, saldumynams, ryžiams ir kt. Ciberžolė vartojama dėl spalvos ir gydomųjų savybių, nes ji neturi ryškesnio skonio ar kvapo. Ciberžolė yra stiprus antioksidantas, joje gausu vitaminų C ir E. Ciberžolė stimuliuoja nusilpusius raumenis, valo toksinus iš kraujo, stabdo trombocitų formavimąsi, mažina cholesterolio kiekį ir kt.

Kalendros sėklų dedama į duoną, pyragus, ankštinius patiekalus, troškinius. Jų patariama vartoti tiems, kas negali valgyti aštraus maisto. Kalendros sėklos gerina atmintį, stimuliuoja imuninę sistemą, gydo gerybinius ir piktybinius auglius, padeda įveikti lengvus psihologinius krūvius, mažina temperatūrą. Kalendros sėklos turi vitaminų A, B grupės, C, magnio, fosforo, kalcio, fosforo, folinės rūgšties.

Šafranas – džiovintos kroko žiedų piestelės. Tai vienas iš brangiausių prieskonių. Prieš dedant į patiekalus šafraną patariama sugrūsti su trupučiu cukraus - taip suaktyvėja jo savybės. Šafranas tonizuoja, pakelia nuotaiką, sklaido depresiją, stiprina širdį, gydo migreną, skrandžio opas, padeda susikaupti, malšina spazmus. Jį patariama vartoti sergant mažakraujyste, kepenų ir tulžies ligomis, astma, skydliaukės bei kitomis ligomis. Laktozės netoleruojantys pieną gali gerti su keliomis šafrano piestelėmis, nes jis suskaido pieno cukrų, kuris trukdo virškinti.

Tai - tik dalis prieskonių, kurie ne tik gardina patiekalus, bet ir stiprina sveikatą.

Gali būti vartojami ir kaip arbata

Pasak Ž.Užkuraičio, jei norima rytą greitai pabusti ir būti žvaliam, nebūtina gerti kavos, galima gerti ir ajurvedinę arbatą, skirtą pusryčiams.

Reikia paimti ½ arbatinio šaukštelio imbiero miltelių, tiek pat cinamono ir vieną žiupsnelį kardamono sėklų. Viską užpilti 2 – 3 puodeliais karšto vandens ir palaukti 4 – 5 minutes.

Tokių arbatų mišinių iš įvairių prieskonių galima pasigaminti ir pietums bei vakarienei.

Jei kamuoja nemiga ar aukštas kraujospūdis, vakare patariama gerti tokią arbatą: vieną trečdalį arbatinio šaukštelio anyžių sėklų, po tiek pat cinamono ir ramunėlių žiedų. Viską užpilti 2 – 3 puodeliais karšto vandens ir palaukti 4 – 5 minutes.

Prieskoniai profilaktikai ir gydymui

Nemigai gydyti Ž.Užkuraitis pataria vartoti šiuos prieskonius - pankolį, šafraną, cinamoną, ciberžolę, anyžius, devyndrekio sakus.

Skausmui malšinti – pankolį, laukinio saliero sėklas, gvazdikėlius, cinamoną, imbierą, ožragę, muskato riešutą.

Toksinams iš organizmo šalinti – imbierą, kmynus, pankolį, anyžius, laukinio saliero sėklas, ciberžolę.

Odos ligoms gydyti – imbierą, muskato riešutą, ciberžolę, garstyčias, šafraną.

Kraujui valyti – ciberžolę, laukinio saliero sėklas, cinamoną, imbierą, mangą, kmynus, šafraną, pankolius, anyžius.

Atminčiai gerinti – juoduosius pipirus, vanilę, šafraną, imbierą, juodgrūdės sėklas.

Virškinimui skatinti – raudonuosius pipirus, čili pipirus, ciberžolę, laukinio saliero sėklas, cinamoną, imbierą, šafraną.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas