Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kad žemaitiškas žodis lydėtų nuo vaikystės

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2010-11-02

Kretingos mokyklos-darželio „Pasaka“ ikimokyklinukai šventės „Dėl ėlga leižovė dontys išgriova“ svečius pasitiko su sūriu ir medumi, kad gyvenimas saldesnis būtų, ir išlydėjo su česnaku gardinta kepta duona – kad būtų sveiki ir toliau sėkmingai galėtų mokytis žemaičių tarmės.

Mokykloje-darželyje „Pasaka“ rinkosi mažieji Kretingos rajono žemaičių tarmės puoselėtojai.

Žemaitišką Kretingos rajono ikimokyklinio amžiaus vaikų šventę „Pasaka“ rengia antrus metus. Jos tikslas – puoselėti žemaičių tarmę, išsaugoti protėvių paliktą tautosaką.

„Savo šventės dalyvius, kurių šiais metais susirinko aštuoniasdešimt, pakvietėme dainuoti, pasakoti tautosaką savo, žemaičių, tarme. Ją išsaugoti ir puoselėti yra labai svarbu, nes atrasti žemaitiškai kalbantį vaiką – labai sunku. Visi jau kalba bendrine lietuvių kalba, o žemaičių tarmės mažuosius mokome lyg užsienio kalbos“, - pasakojo renginio organizatorė Diana Bakstienė.

Pasak šventės dalyvių ir organizatorių, žemaitiškumas Kretingos rajone yra itin puoselėjamas - į žemaičių tarmės puotą atvyko dvylikos rajono mokymo įstaigų ikimokyklinukai.

„Žemaičių tarmę ir tautosaką saugome tarsi turtą: turime folklorinį ansamblį, stengiamės kalbėti žemaitiškai, dalyvauti visuose renginiuose, kuriuose skatinama nepamiršti savo tarmės“, - sakė Salantų lopšelio-darželio „Rasa“ meninio ugdymo mokytoja Aušra Dvarionienė.

Pasak jos, mokyti vaikus žemaičių tarmės – nelengva užduotis. Tačiau mokytoja įsitikinusi – žemaičių kalbą išsaugoti yra įmanoma.

„Jei vaikas patenka į žemaitišką aplinką, jei darželyje su juo kalbamasi žemaitiškai, sekamos ir pasakojamos žemaitiškos pasakos, dainuojamos žemaitiškos dainos, o toliau ugdant mokoma etnokultūros – žemaičių tarmė neišnyks. Nes vaikai, ką nors iš mažens pamilę, sunkiai bepaleidžia. Štai kodėl svarbu vaiką su žemaičių tarme, tautosaka supažindinti jau ankstyvoje vaikystėje“, - kalbėjo A.Dvarionienė.

Mokyklos-darželio „Pasaka“ muzikos mokytoja Judita Viluckienė pasakojo, kad remiantis šiuolaikine metodika, per savaitę vaiką išmokyti dviejų tarmiškų žodžių yra labai geras rezultatas.

„Žemaičių tarmė yra visiškai pamiršta – jos mokymasis prilygsta užsienio kalbos studijavimui. Vaikai namuose žemaitiškai nebekalba, todėl mokyklose, darželiuose reikia nemažai pastangų. Tačiau rezultatai būna labai gražūs – nors mokantis žemaičių tarmės kyla daug juoko, po kiek laiko galime pasidžiaugti, kad kalbame, dainuojame, sekame pasakas žemaitiškai“, - sakė J.Viluckienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas